Ako si vybrať cyklistickú prilbu, ktorá vám môže zachrániť život?

Zdieľať
Family with small children cycling outdoors in summer nature, High Tatras in Slovakia.
Foto: Getty Images

Ako deti sme si ju často odmietali nasadiť. Dnes je cyklistická prilba nevyhnutnou súčasťou výbavy každého cyklistu. Nielen Sagana, ale aj tých, ktorí bicykel vytiahnu iba občas, pre rodiny s deťmi, pre tých, ktorí využívajú bicykel ako dopravný prostriedok na cestu do práce. Prilba na bicykel vám dokáže zachrániť život, viete ako si vybrať tú správu prilbu na bicyklovanie?

Pravdou je, že zákon na Slovensku prikazuje osobám mladším ako 15 rokov povinnosť chrániť si hlavu riadne upevnenou prilbou. Kedysi ste bez prilby nemohli vyjsť mimo obec vôbec, dnes je prilba pre osoby staršie ako 15 rokov iba odporúčaná. My vám ju odporúčame tiež, prilba vám dokáže v prípade kolízii, straty kontroly nad bicyklom, nešťastnom páde či zrážke zachrániť život. Myslite na to pri najbližšej jazde.

Už sme si povedali, prečo je prilba potrebná, a prečo by ste nemali jazdiť bez nej. Teraz si povedzme, ako si vybrať tú správnu. Zaujímať by vás malo týchto 6 parametrov – hmotnosť prilby, vetranie – otvory na prilbe, výstelka prilby, certifikát EN 1078, aerodynamika, a samozrejme, veľkosť prilby.

Hmotnosť prilby

Nikto z nás nechce na hlave ťahať ťažkú prilbu a je jedno či hovoríme o dlhom cyklovýlete, pri ktorom prejdete niekoľko desiatok kilometrov, alebo krátkej ceste do školy, či práce. Najlepšou voľbou je ľahká prilba na bicykel, ktorá nebude zbytočne zaťažovať krk, ktorý bežne zaťažujeme celý deň v práci, ak máte sedavú prácu, deti v škole. Nízka hmotnosť neznamená, že je prilba nekvalitná.

Vetranie – otvory na prilbe

Tie malé či väčšie dierky na prilbe nie sú len tak na parádu. Aj oni majú svoj účel, slúžia na vetranie. V lete cez ne prenikne jemný vánok a vám sa v nej nebude až tak potiť hlava, v zime zas môže ochrániť pred chladom. Všetko závisí od veľkosti otvorov, menšie sú vhodnejšie na zimnú cyklistiku, väčšie oceníte pri horúčavách.

TIP OD NÁS: Pri výbere prilby voľte na letnú cyklistiku z bledšej farebnej palety. Čierna alebo iná tmavá farba priťahuje slnko.

Výstelka prilby

Výstelka by mala chrániť vašu hlavu pri páde, zároveň vstrebáva pot. Najlepšou voľbou je vyberateľná vnútorná výstelka, ktorá sa dá vybrať a očistiť, oprať. Na prilbu je väčšinou pripevnená suchým zipsom.  Kvalitné modely majú výstelku vyrobenú z antibakteriálnych materiálov, ktoré zabraňujú tvorbe zápachu.

Európsky certifikát

Bezpečnosť by mala byť pri výbere prilby na prvom mieste, na to predsa slúži, aby ste boli v bezpečí. Cyklistické prilby, ktoré sa predávajú v Slovenskej republike majú povinnosť spĺňať európsku normu. Označené sú certifikátom CE EN 1078. Skontrolujte pri nákupe túto „maličkosť“.

Aerodynamika

Ak by ste predsa len chceli byť budúcim Saganom a pretekárom, myslite na aerodynamiku. Pri nej platí základné pravidlo – čím  je prilba aerodynamickejšia, tým rýchlejšie idete. Túto vlastnosť pri prilbe odporúčame riešiť naozaj iba v prípade, že patríte medzi rýchlych cyklistov, ktorí chcú byť ešte rýchlejší.

Veľkosť prilby

V neposlednom rade sa treba zamerať na správne zvolenú veľkosť prilby. Cyklistická prilba by vám mala dobre sadnúť, ak vás tlačí, nie nenatiahne sa, zvoľte si väčšiu veľkosť. Naopak, ak sa na hlave hýbe zo strany na stranu, vymeňte ju za menšiu. Prilba by mala byť na hlave nasadená pevne. To, akú veľkosť prilby potrebujete vy, ľahko zmeriate aj doma obyčajným krajčírskym metrom.  Zmerajte si obvod hlavy nad ušami. Každá značka má rôzne veľkosti na základe obvodu hlavy, odporúčame si obvod hlavy zmerať a riadiť sa priamo rozmermi pri prilbe, ktorú si zvolíte.

TIP OD NÁS: Ešte pred samotnou kúpou si vyskúšajte niekoľko rôznych značiek a modelov prilieb, aby ste zistili, ktorý model vám sedí najlepšie. Správne nasadená prilba by mala sedieť na hlave vo vodorovnej polohe, aby chránila čelo, vrch aj temeno hlavy.

Dámske cyklistické prilby, mužské cyklistické prilby a detské cyklistické prilby nájdete v rôznych prevedeniach. Na trhu existuje niekoľko druhov cyklistických prilieb. Najčastejšie sa využíva cestná cyklistická prilba a MTB prilba s alebo bez šiltu.

Aké druhy cyklistických prilieb poznáme?

  • CESTNÉ CYKLISTICKÉ PRILBY – Tento typ prilby na bicykel sa vyznačuje štíhlejšou konštrukciou. Sú ľahké, majú dobre riešené vetranie cez otvory a sú určené na jazdu v meste a po pevnom povrchu.
  • HORSKÉ CYKLISTICKÉ PRILBY – Pre tých, ktorí radi chodia s bicyklom na hory, odporúčame horské prilby, ktoré sú masívnejšie a majú v prednej časti výklenok – štít, ktorý vás ochráni pred silným horským slniečkom.
  • INTEGRÁLA NA DOWNHILL/ FREERIDE – Tu už ide do tuhého, preto je táto prilba na bicykel vybavená aj ochranou na čeľusť, bočné strany hlavy a zadnú časť hlavy. Komplexná ochrana hlavy s masívnou konštrukciou. Prilba je ťažšia ako bežná cestná, či horská prilba na bicykel.
  • BMX PRILBA – BMX či skateboarding, populárne športy, ktoré sú však spojené aj so zraneniami. Preto si treba krehkú lebku chrániť prilbou. Prilby na BMX sú vyrobené z pevného materiálu a chránia aj zadnú časť hlavy. Prilba má zaoblený tvar, menej otvorov a je dostatočne pevná.
  • DETSKÁ PRILBA NA BICYKEL – Ako sme spomínali v úvode článku, prilba pre deti pod 15 rokov je u nás povinnou výbavou na cestu bicyklom. Chráňte svoje ratolesti prilbou aj pri bežnej vychádzke na bicykli po dedine, či v meste, dokonca aj keď máte dieťa umiestnené v sedačke a nejazdí ešte samo.

Doplnky na prilbe

Áno, aj cyklistická prilba môže mať svoje doplnky. Sú nimi štít, ten ochráni oči pred nepríjemným hmyzom, ktorý sa rozhodne vždy cestovať do našich očí a chráni aj pred prudkým slnkom. Pre deti je vhodné vstavané blikajúce svetlo, aby boli lepšie viditeľné na ceste. V zime vám môže hlavu zohrievať cyklistická šatka. Reflexné prvky sú podobne ako svetlo vhodným bezpečnostným doplnkom.

Akú cyklistickú prilbu si vyberiete vy? Výber rôznych typov prilieb pre deti, ženy, mužov, profesionálov i rekreačných cyklistov nájdete na  www.totosport.sk. Nezabudnite, ochrana zdravia je na prvom mieste. Šťastnú cestu!

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané