Ako si užiť prírodu bez obáv z kliešťov

Zdieľať
nebezpečenstvo kliešťov
Ako si užiť prírodu bez obáv z kliešťov Foto: s://depositphotos.com

S nástupom teplejšieho počasia sa do prírody vydáva čoraz viac ľudí. Krása prírodných scenérií však prináša aj riziko stretu s hladnými kliešťami, ktoré po zime čakajú na svojich hostiteľov. Ako sa ochrániť pred týmito malými parazitmi, ktoré môžu prenášať vážne choroby ako kliešťová encefalitída alebo borelióza? Ponúkame vám praktické rady, ako si užívať prírodu bez obáv a zároveň sa chrániť pred nevítanými návštevníkmi.

S príchodom teplých dní sa priťahuje mnoho z nás do objatia prírody. No, s týmto pôžitkom prichádza aj potrebná ostražitosť – práve v tomto období sú najaktívnejšie hladné kliešte, pripravené sa nasýtiť na prvom neopatrnom návštevníkovi lesa. Títo drobní paraziti nie len, že kazia pôžitok z vychádzok, ale sú aj prenášačmi závažných chorôb. Predstavíme vám, ako si môžete užívať prírodu bez strachu.

Kliešte sú zdrojom vážnych ochorení, ako sú kliešťová encefalitída a borelióza. Aby sme si mohli prírodu vychutnať bez obáv, je dôležité dodržiavať niekoľko jednoduchých, no efektívnych pravidiel. V nasledujúcich riadkoch nájdete praktické tipy, ako udržať kliešte pod kontrolou.

kliešť
Ako si užiť prírodu bez obáv z kliešťov Foto: depositphotos.com

Ako sa správne obliecť a pohybovať v prírode

Podľa odporúčaní sú základnými opatreniami proti kliešťom vhodná voľba oblečenia a správne správanie sa v prírode. To znamená, že dlhé nohavice a vysoké ponožky by mali byť samozrejmosťou. Keďže kliešte obľubujú trávu do výšky jedného metra, je dôležité chrániť najmä dolnú polovicu tela.

Repelent ako obrana

Využívanie repelentov je ďalším krokom k ochrane. Aplikujte ich predovšetkým na spodnú časť nôh. Nezabudnite si skontrolovať, ako dlho repelent účinkuje, a v prípade potreby ho aplikujte opakovane. Nezabúdajte tiež pravidelne kontrolovať nohy, či už nemáte nevítaného „čierneho pasažiera“.

Opatrenia pre domácich miláčikov

V oblastiach s výskytom kliešťov by ste mali svojich štvornohých priateľov nechať doma alebo ich mať iba na vodítku. Existujú aj špeciálne obojky proti kliešťom či možnosť očkovania. Nezabudnite, že aj váš domáci miláčik môže ochorieť.

Okrem týchto základných odporúčaní je dôležité pamätať na časté kontroly tela a oblečenia po návrate z prírody, využívanie ochranných sieťok na oknách v prípade pobytu v prírode a tiež na dôležitosť informovanosti o tom, ako správne odstrániť prichyteného kliešťa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané