Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako si s drobnými popáleninami poradiť tak, aby ste o nich za chvíľu nevedeli?

reklama:

Najskôr máme kožu v jednom ohni a po pár dňoch prichádza fáza hojivá, kedy nás koža až na zbláznenie svrbí.

Popáleniny
www.gettyimages.com

Možno ale môžete bolesti aj svrbeniu predísť. Zabudnite však na radu, že si obareniny alebo popáleninu schladíte studenou vodou.

Možno sa vám chvíľu bude zdať, že tieto staré známe metódy pomáhajú, ale väčšinou ide len o zdanlivý placebo efekt. Dokonca je dokázané, že pri oplachovaní popáleniny studenou vodou sa bolesť behom pár sekúnd dostaví znova a v ešte vyššej intenzite.

Radšej vyskúšajte stáročiami preverené rady, ktoré vám pomôžu oveľa lepšie a účinnejšie.

Pomôže aj obyčajné maslo

Máme ho doma všetci, ale len málokoho napadne, že sa dá použiť aj na niečo iné ako len na varenie. Vyberte z chladničky vychladené maslo, kúsok si z neho ukrojte a popáleninu alebo obareniny si ním pár sekúnd potierajte. Bolesť by mala počas pár desiatok sekúnd ustúpiť. Po pár minútach proces ešte opakujte.

Účinný zábal zo zemiakov

Nastrúhajte si jednen surový zemiak a zabaľte do utierky alebo do plienky. Následne si obklad priložte na postihnuté miesto a nechajte päť až desať minút pôsobiť.

Vyskúšajte cibuľu

Vezmite jednu väčšiu cibuľu a odstráňte z nej vnútornú tenkú blanku, ktorá má hojivé účinky. Priložte ju na popáleninu alebo obareniny a nechajte pôsobiť. Môžete však použiť samotnú čerstvú cibuľu. Stačí si ju popálené miesto chvíľku potierať.

Šťava zo skalnice

Ak máte doma túto liečivú rastlinu, neváhajte a vytlačte si z nej šťavu, ktorou si následne postihnuté miesto potierajte. Rovnako tak pôsobí aj šťava z liečivky menom aloe vera. Stačí rozrezať list a opäť si ho len priložiť na kožu. Nechajte ho pôsobiť aspoň desať minút a počas dňa pokojne raz či dvakrát opakujte.

Kaša zo surového bielka

Zmiešajte jeden bielok s lyžicou ľanového oleja a lyžicou kyslej smotany. Poriadne premiešajte a vzniknutou kašičkou si natrite popálené alebo obarené miesto. Následne si ho obviažte mäkkým plátnom namočeným vo vode. To ešte suchou šatkou. Po dvoch hodinách šatku zložte a plátno opäť navlhčite a za chvíľku bude po bolesti.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 11. mája 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.