Zámkovej dlažbe sa treba dostatočne venovať, aby bola plne funkčná.
Ošetrená dlažba má niekoľkonásobne vyššiu životnosť a pri pravidelnom ošetrovaní sa znížia aj náklady na jej údržbu. Neudržiavaná dlažba zarastá burinou a machom, a v zime vďaka náročným poveternostným podmienkach pribudne strata farby a často i tvaru. Našťastie existuje celý rad spôsobov, ako zámkovú dlažbu udržiavať, aby stále dobre vyzerala a bola plne funkčná.
Mechanická cesta
Manuálna likvidácia sa osvedčila najmä u niektorých druhov burín, ako sú napríklad púpavy, skorocel, ďatelina a sedmokrásky, ktoré patria k burine vytrvalým. Tým vyrastajú nové časti vždy z koreňa a je teda nutné zbaviť sa celých častí rastlín, aby sa neobjavili za chvíľu znova. K ich manuálnej likvidácii je potreba dostať sa do škár medzi zámkovou dlažbou, čo každý záhradný nástroj zrovna nedokáže. Preto záhradnícke firmy ponúkajú manuálny čistič špár čiže škrabku na škáry. Tento nástroj je ideálny pre odstraňovanie machov, buriny a trávy zo škár všade tam, kde nemožno využiť odstránenie chemickou cestou..Kvalitná nerezová čepeľ z ocele je usadená v držiaku, na ktorý sa dá pripevniť násada pre predĺženie rukoväte.
Chemická cesta
Je dobré vopred zvážiť všetko potrebné, či je vhodná práve chemická cesta. Za vhodný čas na aplikáciu postrekov proti burinám je považovaná doba, kedy je burina dostatočne urastená a vonkajšia teplota nám zaručí optimálne účinky postreku. Nečakajte s likvidáciou až na dobu, kedy burina začne kvitnúť a vysemeňovat sa. V špecializovaných drogériách, predajniach pre záhradkárov alebo cez internet zoženiete novinku v hubení burín s názvom Gladiátor. Jedná sa o systémovo pôsobiaci totálny herbicíd, ktorý nezanecháva v pôde rezíduá. Herbicídy môžete zakúpiť v rôzne veľkých baleniach podľa potreby a plochy, ktorú mienite ošetrovať. Vyskúšať môžete tiež Mechostop, prípravok brániaci rastu machov na rôznych druhoch povrchov. Prípravok je výhodný v tom, že nenarušuje povrch zámkovej dlažby a neškodí ani životnému prostrediu, navyše sa dá povedať, že predĺži životnosť vašej dlažby. Pri jeho použití je nutné riadiť sa presne návodom odporúčaným výrobcom.
Prírodná cesta
Prípravok na ničenie buriny či machu v špárach medzi dlažbou si môžete pripraviť aj sami doma zo surovín, ktoré sú k dispozícii zvyčajne v každej domácnosti. Budete naň potrebovať 3 poháre octu, 1 dcl jari alebo iného prípravku na umývanie riadu, ½ pohára vody a 1 hrnček najemno mletej soli. Najprv dajte do hrnca ½ pohára vody a ½ pohára octu. Spoločne tieto tekutiny zahrievajte, pokiaľ nebude zmes dostatočne teplá, potom pridajte soľ a premiešajte. Až sa soľ rozpustí, primiešajte zvyšok octu, jar a opatrne všetko opäť miešajte. Následne nechajte vychladnúť a vlejte zmes do rozprašovača, pomocou ktorého bude tento doma vyrobený prípravok aplikovať na burinu a machy v zámkovej dlažbe. Už za 5 hodín by ste mali poznať, že liek účinkuje. Účinnosť lieku môžete podporiť tým, že burinu s ním budete striekať za slnečného a teplého počasia. Zaschnutú burinu a mach potom buď zo škár vyzametajte metlou alebo vystriekajte pomocou vysokotlakového čističa.