Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa zbaviť slimákov na záhrade bez použitia chémie? Premnožené slimáky každý deň zbierajte

reklama:
slimák
slimákwww.freepik.com

Snáď každý záhradkár v tejto chvíli čelí veľkej invázii slimákov, ktorí si s chuťou maškrtia nielen na sadeničkách rastlín, šalátoch či bylinkách. Aby vám títo obávaní ulitníci nezničili úrodu, vyrazte proti nim do boja. Pokiaľ pri ich likvidácii nechcete použiť chemické prípravky, môžete sa slimákov na záhrade zbaviť úplne prírodnou cestou.

Slimáci milujú vlhko a teplo. Tohtoročné májové počasie im v tomto smere naozaj nahráva. Ak sa premnožili aj na vašej záhrade a začínajú hodovať na najrôznejších rastlinkách či plodoch, v boji proti týmto slimákom vám pomôžu rukavice, vedierko a vaša trpezlivosť.

Slimáky každý deň starostlivo zbierajte a potom sa ich zbavte. Niektorí záhradkári slimáky kúria vo vode. Ak sa ich chcete zbaviť humánnejšie, odneste ich čo najďalej od svojej záhrady. Ideálne niekam k lesu alebo na lúku. Ručný zber rozhodne nepatrí k prevratnej metóde hubenia slimákov. Ide však o najúčinnejší spôsob, ako sa slimákov na záhrade zbaviť.

Ako si uľahčiť zbieranie slimákov? Večer rozložte na svoje zeleninové záhony drevené dosky alebo veľké listy. Keď ich ráno odkryjete, spoľahlivo pod nimi slimáky nájdete.

Slimáci sú veľmi citliví na vôňu niektorých aromatických byliniek. Nevonia im najmä levanduľa, tymián, mäta, fenikel alebo palina. Aby sa do vašej zeleninovej záhradky dostalo čo najmenej týchto nenásytných ulitníkov, vytvorte si okolo nej práve živý plot z niektorých týchto aromatických bylín.

Slimáci milujú pivo. Vyrobte si pre nich preto pascu, do ktorej sa spoľahlivo lapia. Zahrabte do zeme téglik od jogurtu alebo odrezanú PET fľašu, do ktorých nalejte pivo. Slimáci, ktorí hodujú na vašej záhrade, sa v tejto pasci utopia. Musíte však počítať s tým, že vôňa piva môže prilákať aj ďalšie slimáky z okolia.

So slimákmi na záhrade vám pomôžu aj indickí bežci. Ide o druh kačíc, pre ktoré sú slimáci doslova delikatesou. Indický bežec slimákov miluje, ale zeleninu či ovocie, ktoré pestujete v záhradke, si vôbec nevšimne. Ak teda máte čas a možnosti, kúpte si párik týchto kačíc, vďaka ktorým budú slimáci na vašej záhrade minulosťou.

Okolo rastlín, ktoré pestujete, nasypte piliny, čistý piesok, ihličie alebo rozdrvené vaječné škrupiny, ktoré sú pre telo slimáka veľmi ostré. Slimáky tak budú mať k rastlinke oveľa horší prístup. Okolo rastlín, o ktorých si myslíte, že by sa na nich mohli slimáci vrhnúť, vytvorte zvislé zábrany. A to napríklad z plastu, plechu alebo drevených dosiek. Vytvorte na záhrade prirodzené prekážky z dreveného popolu alebo vápna, ktorým sa slimáci radšej vyhnú. Tieto prostriedky fungujú iba za suchého počasia.
Prirodzenú prekážku môžete vytvoriť aj zo širokého pruhu pilín, ktoré polejete kávou s logrom. Vôňa kávy slimáky odpudzuje. Slimáky na vašom záhone odpudí vôňa aj niektorých voľne rastúcich rastlín a byliniek. Svoje záhony skúste posypať napríklad nadrobno nasekaným rebríčkom alebo papradím.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 12. mája 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.