Ako sa zbaviť slimákov na záhrade?

Zdieľať
Ako sa zbaviť slimákov na záhrade?
Ako sa zbaviť slimákov na záhrade? Foto: www.gettyimages.com

Onedlho nevítaní hostia našich záhrad začnú klásť vajíčka.

Je preto najvyšší čas ochrániť úrodu súčasnú i budúcu.

Slimákov nezastaví ani sucho, ktoré bolo v poslednej dobe našťastie prerušené. Daždivé a vlhké počasie im svedčí, ale poradia si aj na záhrade, ktorá je vyhriata od slnka. Schovajú sa do pôdy, pod kameňmi, do pivnice i pod kanvou s vodou. Okrem okamžitých zásahov, užitočných proti náhlej invázii, sa oplatí začať aj s opatreniami dlhodobými.

Ako sa rýchlo zbaviť slimákov?

Zvlášť na menšej záhrade pomôže ručný zber v čase, keď slimáci vyliezajú – teda zvečera či skoro ráno. Môžte ich zbierať aj v noci s baterkou. Zber slimákov nie je zábavou pre nikoho. Môžeme si ju však značne zjednodušiť, ak ulitníkom nastražíte pasce v podobe obľúbenej dobroty. Medzi najosvedčenejšie patrí šupka od melónu, na ktorej ponecháme aj trošku sladkej dužiny. Stačí potom zobrať šupku, najmä ak je obrátená dužinou dospodu, slimáci sa pod ňou vo veľkom zhromažďujú. Poskytuje im chutné krmenie a úkryt zároveň.

Ešte pohodlnejšie je vyberanie pivných pascí, kedy odpadá nutnosť slimákov usmrcovať. Utopili sa omámení v pive, a môžeme veriť, že tento skon bol celkom rýchly a nijako nebolel. Trápiť slimákov napríklad solením je vskutku zbytočné – za svoju prirodzenosť nemôžu a do strednej Európy ich zavliekli ľudia. Ale ani príliš mierumilovná zhovievavosť bohužiaľ nefunguje. Rady k odnášaniu slimákov na kompost, kde spokojne zostanú, snáď môžu dlhodobo pomôcť len tam, kde je neobyčajná hojnosť ich prirodzený nepriateľ. Rozmnožovacia schopnosť slimákov je totiž desivá – kto ich nazbieral plné vedrá za večer, vie svoje. Zlikvidovať treba aj ich vajíčka, ktoré ukrývajú v pôde, komposte či pod mulčom. Stačí ponechať ich na slnku a ponúknuť vtákom.

Ako chrániť záhradu?

Slimák prejde aj 50 metrov za noc. Ak je v blízkosti našej záhrady zdroj nevítaných hostí, je potrebné chrániť jednotlivé záhony. Predovšetkým vyvýšené záhony môžeme ľahko opatriť mechanickou zábranou ako je ostrý plech, ohnutý do strany a potom ešte dole, čo slimákom pripraví veľmi nepríjemnú prekážku. Odpudzuje ich predovšetkým plech medený, veľmi nepríjemnou prekážkou sú tiež pásy brúsneho papiera. Na rozdiel od popola, vaječných škrupín, pilín alebo kávovej usadeniny fungujú aj po navlhnutí.

Ako si ušetriť prácu do budúcnosti?

Záhradu môžu pred  inváziou ochrániť aj zvierací pomocníci. Medzi preborníkmi patria kačice plemena Indický bežec, ktoré možno na priestrannejšej záhrade celkom ľahko chovať. Vyžadujú však bezpečný nočný úkryt, vodu na kúpanie a kvalitnú stravu, na slimáky ako na zdroj potravy rozhodne spoliehať nemôžeme – aj keď ich kačice ako zdroj bielkovín milujú.

Chov akýchkoľvek domácich zvierat, kačice nevynímajúc, znamená nutnosť starostlivosti o ne. Ale so slimákmi nám môžu pomôcť aj voľne žijúce živočíchy..

Mnoho slimákov skonzumujú ježkovia, ktorí od nás potrebujú na oplátku letný aj zimný úkryt a absenciu škodlivých návnad na ulitníky, ktoré by mohli otráviť aj ich.

Úkryt v podobe kopy kamenia, dreva, lístia v pokojnom kúte záhrady priláka aj ropuchy, ktoré si na ulitníkoch; takisto rady pochutnajú. Aj s väčšími si poradí užovka, ktorá sa zabýva v kope kamenia..

Lovia ich aj vtáci, ktorí potravu hľadajú na zemi. Tým zase prospejú vtáčie búdky, bezpečné kríky a záhrada bez nebezpečných pesticídov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané