Akné nie je len problémom dospievajúcich. Mnohí dospelí sa stretávajú s perzistentným akné, ktoré ovplyvňuje ich sebavedomie a kvalitu života. V tomto článku sa podelí o svoj príbeh Alica, 29-ročná čitateľka z Bratislavy, ktorá sa roky snaží vyrovnať s týmto problémom.
Ako to všetko začalo?
Podobne ako mnohí iní, aj ja som prvýkrát čelila akné počas puberty, keď som mala 14 rokov. Spočiatku sa vyskytovali len ojedinelé zápaly, ale postupne sa ich počet zvyšoval. Tento obdobie si pamätám ako skutočnú nočnú moru dospievajúcej dievčiny. Vyhýbala som sa spolužiakom, večer som na tvár aplikovala agresívne prípravky, ktoré spôsobili pálenie a ráno som sa snažila zápaly zakryť púdrom. Po roku, keď sa moja pleť ešte zhoršila, som požiadala mamu, aby mi našla dermatológa.
Mala som šťastie, pretože dermatologička mi pomohla zvládnuť akútne zápaly a odporučila kvalitnú (aj keď drahú) lekárenskú kozmetiku: micelárnu vodu, dva druhy krémov – na ráno a večer, a špeciálny gél, ktorý rýchlo riešil podkožné zápaly. Predpokladala, že v mojom prípade ide o vekovú záležitosť, ktorá časom prejde.
Čo sa stalo potom?
Bohužiaľ, patrím medzi ženy s perzistentným akné. Aj po skončení univerzity, keď som mala cez 20 rokov, vyrážky nezmizli a moja tvár bola stále pokrytá akné, čiernymi bodkami a občasnými podkožnými zápalmi na brade.
Niekedy moja pleť vyzerala takmer normálne, a s dobrým maskovacím púdrom som sa mohla vybrať aj na rande. Ale každý stres, problémy vo vzťahoch alebo zmena cyklu mohli spôsobiť zhoršenie. Žiť s týmto problémom je veľmi ťažké.
Perzistentné akné častejšie postihuje ženy ako mužov, pravdepodobne kvôli častejším hormonálnym zmenám v ženskom tele. Až 80% žien trpiacich neskorým akné sa stretáva s perzistentným typom tohto ochorenia.
Ako bojujem s týmto problémom?
V určitom momente som si uvedomila, že starostlivosť, ktorú som používala v dospievaní, už nepomáha. Moja pleť si akoby na tieto prípravky zvykla a prestali byť účinné. Začala som hľadať nové spôsoby, ako zvládnuť akné.
Najprv som sa začala správne stravovať: prestala som jesť jedlá, ktoré by mohli spôsobovať vyrážky. Potom som zmenila kozmetiku na inú špecializovanú značku. Neskôr som sa opäť obrátila na odborníkov – tentoraz na kozmetičku.
Žiaľ, odporúčania mi nepomohli a problém sa zhoršil: mechanické čistenie spôsobovalo nové zápaly, kozmetické prípravky s kyselinami pálili moju pokožku, ktorá bola stále červená. Rozhodla som sa zmeniť odborníka a prešla som niekoľkými kozmetičkami a dermatológmi, z ktorých každý dával svoje rady… Nakoniec som našla „svojho“ lekára. Vysvetlil mi, že hľadanie nových dermatológov každé 2-3 mesiace nie je riešením, pretože liečba pokožky je zdĺhavý proces. Je oveľa lepšie, keď vašu pleť sleduje a lieči jeden odborník.
S týmto lekárom sme sa rozhodli pre komplexný prístup k liečbe akné: zistili sme, že neprijímam dostatok bielkovín, jem príliš veľa sacharidov (čo spôsobuje rýchly pocit hladu a chuť na sladké, čo vyvoláva nové zápaly). Dermatológ mi odporučil stiahnuť si aplikáciu, do ktorej som tri mesiace zapisovala svoj stravovací režim. Pocit hladu sa zmenšil a sladké som jedla len veľmi zriedka.
Ďalej sme zaviedli dočasné užívanie prípravkov s obsahom zinku, ktoré majú protizápalový účinok a normalizujú funkciu mazových žliaz, a niekoľkokrát týždenne som sa kúpala v magnéziových kúpeľoch – pre celkové uvoľnenie a zníženie stresu.
Testovali sme aj dve rôzne lekárenské kozmetické rady a zvolili tú, ktorá mojej pokožke najviac vyhovovala.
Na začiatku liečby som bola nervózna, pretože som nevidela rýchle výsledky… Ale veľmi mi pomohlo, že dermatológ upravoval liečebné schémy podľa môjho stavu. V tomto mi veľmi pomohla sebadisciplína.
Moje závery:
- Akné je ochorenie, ktoré treba liečiť u odborného lekára – dermatológa. Treba pochopiť, že tento proces môže byť zdĺhavý a nemá zmysel očakávať zázraky.
- Je veľmi dôležité nájsť si „svojho“ lekára – len tak môžete sledovať zmeny v stave pokožky a vyberať individuálne vhodnú liečbu.
- Liečba akné je vaša disciplína a zodpovednosť: je potrebné denne dodržiavať všetky odporúčania a informovať lekára o akýchkoľvek zmenách alebo nepohodliach.
- Ak pokožka vyžaduje medikamentóznu liečbu, je dôležité ju vyberať spolu s odborníkom. Môže odporučiť prípravok s obsahom adapalénu, ako je napríklad gél „Metrogel A“ (obsahuje kombináciu adapalénu 0,1% a metronidazolu 1%).
Gél je vhodný na liečbu akné ľahkej a strednej závažnosti, pri dlhodobom používaní pomáha predchádzať vzniku nových komedónov. „Metrogel A“ je dostupný v lekárňach a na online trhoch bez predpisu, ľahko sa používa – nanáša sa tenkou vrstvou na zápalové miesta jedenkrát pred spaním, na čistú a suchú pokožku. Liečebný kurz trvá 3 mesiace.
Zdroj: woman.ru