Stačí sa v spánku otočiť na chrbát alebo napríklad večer vypiť viac alkoholu a chrápaniu sa asi nevyhnete…
Pohárik pred spaním totiž neuvoľní len vašu myseľ, ale aj svaly v hrdle a dýchacích cestách.
Viete, ako tomu vyhnúť?
Skúste spať na boku
Ak sa večer uvelebíte v posteli na chrbte, pokojnú noc mať nebudete – jazyk tak totiž blokuje príjem vzduchu a telo sa bráni chrápaním. Dajte sa na bok . Bude sa vám lepšie dýchať a hlasné prejavy sa nedostavia.
A ak máte strach, že sa v spánku znova otočíte na chrbát, využite babské rady – zašite si do zadnej časti pyžama tenisovú loptičku . Akonáhle sa vám zachce zmeniť polohu, loptička vzadu vás donúti obrátiť sa späť na bok.
Okrem zaspávania na boku skúste raz za čas tiež polohu na bruchu. Aj tá je účinnou zbraňou proti otravnému chrápaniu.
Spievajte si
Pár taktov vašej obľúbenej pesničky a budete spať ako dudok! Pravidelným prespevovaním sa chrápania zbavíte – stačí pritom len 10-15 minút denne . Spev totiž posilňuje ochabnuté svaly horného poschodia, ktoré väčšinou nechcené nočné zvuky spôsobujú.
Vysoko pod hlavou
Ste zvyknutí zaspávať bez vankúša? Chyba. Spaním na rovnej ploche chrápanie len privoláte . Dajte si pod hlavu o niečo silnejší vankúš (ale pozor na krčnú chrbticu!) Alebo zdvihnite matrac asi o 10 centimetrov . Spriechodníte tak prúdenie vzduchu v dutinách a vyspíte sa doružova.
Pite veľa vody
Keď málo pijete, môžu váš nos zalepiť sekréty, ktoré spôsobí chrápanie. Ale pozor! Pred spaním si nalejte len čistú vodu . Pohárik niečoho ostrejšieho by vám nepomohlo – alkohol totiž uvoľňuje svaly, rozširuje tkaniva v krku a tým blokuje aj dýchacie cesty.
Dodržujte cez deň pitný režim. A ak vyrazíte niekam na pohárik, dajte si posledný drink aspoň 2-3 hodiny pred spaním. Telo sa vám potom odvďačí pokojným spánkom bez chrápania.
Zvlhčujte vzduch
Ak vás trápi chrápanie, kúpte si zvlhčovač vzduchu . Alebo dajte do izby nádobku s vodou či vlhké prádlo a na noc si otvorte okno.
Lámte si jazyk
Strč prst skrz krk! Alebo to aspoň skúste povedať. Tkanivá a svaly totiž časom strácajú pevnosť. Posilňujte krčné i jazykové svaly – pomôžu vám v tom jazykolamy. Urobte si napríklad zábavný rodinný večer plný slovných hračiek . Pobavíte sa a ešte si zaistíte pokojnú noc.
Bylinková liečba
Proti chrápaniu pomáhajú najrôznejšie bylinky .
mäta
pestrec
pamajorán..
Pripravte si z nich liečivé nápoje – väčšinou stačí len lyžičku sušenej bylinky zaliať 2 dcl vriacej vody a zázrak je na svete. Alebo nimi naplňte vankúš .
Účinné sú aj éterické oleje – zvlášť mäta, eukalyptus alebo citrón vám otvoria dýchacie cesty, takže sa chrápaniu vyhnete. Pridajte kvapku do zvlhčovača alebo priamo na vankúš.
Okrem byliniek pomôže na chrápanie aj nápoj z čerstvého ovocia a zázvoru.
Upratujte
Základom kvalitného spánku je aj dobre uprataná domácnosť . Pozostatky peľov, prachu alebo chlpov totiž môžu narobiť peknú paseku aj s vaším dýchaním. Vytierajte doma pravidelne každý kút a vetrajte . Okrem špiny sa tak zbavíte aj nežiadúceho chrápania.
Doháňať cez víkend spánkový deficit a vstávať až na obed sa nevypláca. Aj pravidelný spánok a poriadok totiž pomôže proti chrápaniu.
Dôvodov, prečo vás trápi chrápanie, môže byť hneď niekoľko. Okrem jarných alergií a peľov spôsobuje nočné trápenie aj nadváha . Ak máte nejaké to kilo navyše, skúste sa ho zbaviť – na jar je na to ideálny čas.