Ako sa zbaviť nadbytočných kíl v menopauze? Zistite, čo vám skutočne pomôže!

Zdieľať
Ako sa zbaviť nadbytočných kíl v menopauze
Ako sa zbaviť nadbytočných kíl v menopauze? Zistite, čo vám skutočne pomôže! Foto: www.freepik.com

Menopauza je súčasťou života každej ženy a môže byť veľký úspech, keď týmto obdobím prejdete s konštantnou váhou alebo aj s pár kilogramami navyše, hoci makáte na zmenách v jedálničku a cvičíte viac ako za mlada. Dôležité je, že ste v oblasti stravovania a pohybu aktívni a nezostávate len u „mala by som“, „od zajtra“ atď. Vaše telo i psychika túto starostlivosť len ocenia.

Prirodzenou súčasťou života žien je príchod menopauzy, ktorá so sebou okrem iného prináša zmeny, ako je spomalenie metabolizmu, priberanie na váhe, úbytok svalovej hmoty alebo výkyvy nálad.

Menopauza je spojená s množstvom hormonálnych zmien. Predovšetkým klesá hladina pohlavných hormónov, čo okrem iného mení aj distribúciu ukladania tuku v tele. Každá žena to koniec koncov vidí, že jej mizne „zadok“ a rastie obvod pása.

Môže dochádzať aj k narušeniu funkcie hormónov leptínu a neuropeptidu Y, ktoré regulujú pocit sýtosti a potláčajú chuť do jedla, čo v praxi znamená, že klesá hodnota bazálneho metabolizmu, ale chute do jedla naopak narastajú.

Ženské telo a menopauza:

Ženské telo zápasí s hormonálnymi zmenami, ktoré môžu vyvolať symptómy ako návaly tepla, zmeny nálad a zvýšené riziko osteoporózy. Pokles hladiny estrogénu spomaľuje metabolizmus, čo vedie k pomalšiemu spaľovaniu kalórií a môže prispieť k priberaniu na váhe, najmä v oblasti brucha. Hromadenie tuku v brušnej oblasti zvyšuje riziko zdravotných problémov.

Občas sa stáva, že sa zväčšia aj prsia, to je niektorými ženami vnímané ako pozitívna zmena, ktorú ale spôsobuje nevyváženosť hormónov estrogénu a progesterónu. Vytvorený tuk vďaka ktorému sa zväčšilo poprsie, môže mať negatívny vplyv na dôležité lymfatické cesty, a preto je dobré vyhýbať sa tesným podprsenkám a pravidelne navštevovať lekárske kontroly.

Stravou k rýchlejšiemu metabolizmu

Všetky tieto zmeny nie sú pre ženu v žiadnom prípade jednoduché a každá sa s nimi vyrovnáva inak. Aj keď toto obdobie prichádza okolo päťdesiateho roku, pre niektoré ženy môže nastať vplyvom genetiky a vonkajších faktorov aj skôr. A preto je dôležité sa na stravovanie zamerať už okolo štyridsiatky, aby sa telo mohlo prirodzene pripraviť.

Snažte sa jesť menšie jedlá častejšie, ideálne 5-6 krát denne. Žalúdok si nebude myslieť, že má hlad, a ľahšie strávi menšie množstvo, čo podporí jeho aktivitu. Zvýšte príjem bielkovín, ktoré sa trávia lepšie ako tuky alebo sacharidy. Nájdete ich v potravinách ako kuracie prsia, ryby, tofu, fazuľa, grécky jogurt a orechy. Zaraďte do jedálnička potraviny bohaté na vlákninu, ako sú zelenina, ovocie a celozrnné produkty, ktoré udržujú stabilnú hladinu cukru v krvi a podporujú trávenie. Skúste obmedziť pridaný cukor a rafinované sacharidy, ktoré spôsobujú výkyvy v hladine cukru v krvi a spomaľujú metabolizmus.

Pitný režim a citrón

Voda je elixír pre zdravie v každom období života, zvlášť počas menopauzy. Pomáha nielen v udržaní správneho metabolizmu tým, že prispieva k vyplavovaniu kalórií, ale taktiež podporuje optimálne funkcie telesných systémov. Zlepšuje prietok krvi a pozitívne ovplyvňuje krvný tlak. Pridaním citróna do vody môžete ďalej podporiť zrýchlenie metabolizmu a zároveň obohatiť svoj pitný režim o cenné vitamíny.

K udržaniu telesnej hmotnosti nutný pohyb

Začnite zľahka, napríklad pravidelnou chôdzou, a postupne prechádzajte k náročnejším aktivitám, ako je beh alebo cyklistika. Tieto športy zvyšujú srdcový tep a efektívne pomáhajú spaľovať kalórie. Akonáhle budete pripravená, zaraďte do svojho režimu aj silový tréning s vlastnou telesnou hmotnosťou alebo s externými záťažami. Tým zvýšite svalovú hmotu a priaznivo podporíte váš metabolizmus. A nakoniec, na posilnenie ducha a zlepšenie rovnováhy, skúste jogu alebo pilates.

Dôležitý pravidelný spánok

Snažte sa dodržiavať spánkovú hygienu. Je to dôležité nielen v období menopauzy, ale celkovo v každom životnom období. Chodiť spať pravidelne je výborné na regeneráciu tela a udržanie metabolizmu v rovnováhe. Spánok je tiež skvelým pomocníkom pri zvládaní stresu, ktorý naopak spôsobuje nerovnováhu v zažívaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané