Bradavice sú nezhubné výrastky na koži.
Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša dotykom. Niekedy zmiznú samé a inokedy nás nechcú opustiť, nech robíme, čo robíme.
Najčastejšie sa nachádzajú na nohách a prstoch rúk.
Aké druhy bradavíc rozlišujeme?
Bradavice pravé – obvykle sa vyskytujú na rukách.
Plantárne bradavice – vyskytujú sa na chodidlách, preto nevystupujú nad povrch kože. Sú bolestivé a vadia pri chôdzi.
Ploché bradavice – vyskytujú sa na tvári, nevystupujú výrazne nad povrch, nie sú bolestivé.
Strapcovité bradavice – najčastejšie sa objavujú v kútikoch úst.
Genitálne bradavice – pohlavne prenosná choroba. Tieto bradavice môžu svrbieť.
Ako sa bradavice šíria
Bradavice sa šíri dotykom. Medzi najčastejšie miesta prenosu patria bazény a verejné kúpaliská, sprchy, sauny, bazény alebo miesta, kde sa chodí naboso (koberce). Stačí potom menšia odrenina na koži, rozmočená pokožka a miesto postihnuté ekzémom, takto sa vírus ľahko dostane do vášho tela.
Ako naše babičky liečili bradavice
Lastovičník – liečivá rastlina, ktorá sa často používa na bradavice. Aplikácia je jednoduchá, po odtrhnutí vyteká zo stonky lastovičníka žltá šťava, alebo ak chcete žlté mlieko, touto tekutinou potrieme bradavicou postihnuté miesto. Rovnaký účinok má údajne tiež biele mlieko z púpavy lekárskej.
Med zmiešaný s propolisom – opäť aplikujte priamo na bradavicu.
Cesnak – na bradavicu poukladáme tenké plátky cesnaku, prípadne cesnak prelisujeme či roztlačíme. Túto liečbu je údajne nutné robiť pri splne alebo pri ubúdajúcom Mesiaci. Vo fáze, kedy Mesiac dorastá, by totiž cesnak pôsobil obráteným efektom, niečo ako „hnojivo“ na bradavice.
Banánová šupka – na umytú bradavicu priložte kúsok šupky z banánu vnútornou stranou a zaviažte obväzom. Opakujte rovnako ako u predchádzajúcich ošetrení minimálne dva týždne, avšak nie dlhšie ako 6 týždňov.
Jablčný ocot-
Opatrne umyte miesto v okolí bradavice pomocou vlažnej vody a mydla. Potom dané miesto vysušte. Namočte vatový chumáčik do jablčného octu a stlačte ho, aby z neho ocot všade nekvapkal.
Následne ho priložte priamo na bradavicu a prelepte leukoplastom. Nechajte to pôsobiť 15 minút. Potom miesto znova prepláchnite čistou vodou. Opakujte túto procedúru 3 krát denne, niekoľko dní po sebe – ideálne asi tak týždeň.
Pri opakovanom výskyte bradavíc sa odporúča užívať vnútorne prášok z prasličky roľnej. Sušenú prasličku rozdrvte a užívajte 3x denne na špičku noža.
Liečba bradavíc je väčšinou zdĺhavá záležitosť.