Pálenie záhy je nepríjemným príznakom tráviacich problémov. Ide o prejav tzv. gastroesofageálneho refluxu, teda návratu žalúdočného obsahu do oblasti pažeráka. Občasný výskyt spravidla nepredstavuje závažnú komplikáciu, ale ak sa vyskytuje problém častejšie, je vhodné navštíviť lekára. Dlhodobé ignorovanie gastroesofageálneho refluxu bez vhodnej liečby môže mať za následok závažnejšie poškodenie tráviaceho traktu (vredy, zápaly) aj napr. riziko vzniku prekancerózneho až nádorového stavu v oblasti pažeráka.
K častým príčinám pálenia záhy patria diétne chyby či nevhodné dlhodobé stravovacie návyky, nadváha, fajčenie, stres, tehotenstvo, užívanie niektorých liekov.
Žiadny liek však nie je bez vedľajších účinkov a predovšetkým ich dlhodobé užívanie môže mať na organizmus negatívny vplyv. Pritom liekom sa dá často úplne vyhnúť, stačí len vedieť, ako páleniu záhy predchádzať a aké potraviny zvoliť, pokiaľ už taký problém nastane.
Prečo záha páli?
Ak zvierač, ktorý oddeľuje žalúdok od pažeráka, z nejakého dôvodu nefunguje správne, dochádza k prieniku žalúdočných štiav i natrávenej potravy do pažeráka (tzv. gastroezofageálny reflux). Kyselina chlorovodíková, ktorá je v šťavách obsiahnutá, potom leptá steny pažeráka, čo spôsobuje onú pálčivú bolesť na hrudi. Tá je často sprevádzaná grganím, nevoľnosťou, nadúvaním, sťaženým prehĺtaním, kyslou či horkou pachuťou v ústach. Pálenie záhy sa spravidla pripisuje nevhodnej strave, a možno preto ho mnoho ľudí ignoruje ako nie príliš závažný problém. V skutočnosti ale môže časté prekyslenie viesť až k vzniku žalúdočných vredov či rakoviny, navyše môže ísť o prejav závažnejšej choroby, preto v prípade, že sa tieto ťažkosti objavujú častejšie alebo dlhodobejšie, je potrebné poradiť sa s lekárom.
Ako predchádzať páleniu záhy?
Ešte než sa dostaneme k samotným potravinám, ktoré pálenie záhy zmierňujú, je tu niekoľko všeobecných rád, ktoré je nutné dodržiavať, ak chceme výskyt pyrózy minimalizovať:
- nefajčiť (kto sa bez cigariet nezaobíde, nemal by aspoň fajčiť ihneď po jedle)
- obmedziť alkohol a predovšetkým ho nepiť na lačný žalúdok
- obmedziť kávu a energetické nápoje (rovnako ako alkohol najviac žalúdka škodí nalačno)
- obmedziť ostrá korenie
- ak užívame lieky, je vhodné ich užívať s liekmi, ktoré chránia žalúdočnú sliznicu
- obmedziť príliš tučné pokrmy (tuky spomaľujú trávenie, a jedlo tak zostáva v žalúdku dlhšie)
- neprejedať sa
- jesť pomaly a pokrm dobre rozžuť
- jesť pravidelne v menších dávkach – najhoršie pre žalúdok je, ak ho „napcháme“ po dlhšom hladovaní
- nenosiť odevy príliš tesné v páse
- nepiť počas jedla a nekonzumovať naraz veľké množstvo tekutín (tekutiny riedia žalúdočné šťavy, ktoré potom nestíhajú tráviť potravu)
- obmedziť jedlá a nápoje, ktoré dráždia žalúdok (príliš studené, horúce či ostro korenené jedlá, sýtené nápoje)
- nechodiť spať hneď po jedle
- obmedziť soľ (soľ škodí žalúdočnej sliznici a podporuje tvorbu žalúdočných štiav)
Pri pálení záhy pomôžu tieto potraviny:
Mlieko, ktoré sa na pálenie záhy často odporúča, má presne opačný efekt – najprv síce prinesie úľavu, vzápätí ale vyvolá ešte väčšiu produkciu žalúdočných kyselín. Existuje však mnoho iných potravín, ktoré skutočne môžu pomôcť upokojiť žalúdočnú sliznicu a neutralizovať prekyslené prostredie.
Tu je niekoľko z nich:
Zázvor a cesnak
Zázvor je odpradávna liek na všetky žalúdočné problémy. Má protizápalové účinky, čím tlmí pálčivú bolesť a prináša rýchlu úľavu. Pri pálení záhy sa odporúča žuť kúsok čerstvého zázvoru. Podobne poslúži aj cesnak.
Zeler
Zeler podporuje tvorbu slín a neutralizuje kyslosť počas trávenia.
Jedlá sóda
Ide pravdepodobne o najčastejšie riešenie v prípade pálenia záhy. Tradičný recept našich babičiek odporúča rozmiešať štipku sódy v pohári vody. Na podporu trávenia je možné pridať pár kvapiek citrónovej šťavy.
Fenikel
Fenikel dokáže neutralizovať kyslosť v žalúdku a napomáha aj tráveniu. Je možné rozhrýzť celé semienka alebo rozdrvené semienka zaliať horúcou vodou a pripraviť tak odvar.
Harmanček
Harmanček obsahuje jednak flavonoidy, ktoré upokojujú kŕče, a jednak polysacharidy, vďaka ktorým má protizápalové účinky.
Ďalšie bylinky a korenie
Uľaviť môže tiež odvar z horca, púpavy, paliny, šalvie či listov maliníka. Pomáha tiež bazalka, aloe vera, mäta, kurkuma či rasca, rozhryzené či vylúhované v horúcej vode. Vhodné je tiež žuvanie sladkého drievka. Okrem toho, že sladké drievko má rad blahodarných účinkov na tráviaci systém, samotné žuvanie podporuje produkciu slín, ktoré sú zásadité a pomáhajú neutralizovať kyslé šťavy. Ak nemáme po ruke sladké drievko, môžeme siahnuť po obyčajnej žuvačke.
Biela ryža
Pokiaľ bolesť nie je taká silná, aby prebila pocit hladu, odporúča sa konzumovať bielu ryžu, ideálne rozvarenú. Čím viac sa totiž ryža povarí, tým viac sa z nej uvoľňuje škrob, ktorý potom absorbuje prebytočné žalúdočné šťavy.
Šťava zo zemiakov
Zemiaková šťava je zásaditá, čím neutralizuje žalúdočné kyseliny.
Mandle
V mnohých prípadoch sa ako prevencia pálenia záhy osvedčilo skonzumovať po jedle niekoľko mandlí. Treba ich však dobre rozhrýzť, aby sa uvoľnilo čo najviac tukov, ktoré neutralizujú žalúdočné kyseliny.
Kokosová voda
Kokosová voda jednak neutralizuje kyslosť a jednak organizmus hydratuje a zásobí potrebnými minerálmi. Ideálne je každé ráno vypiť nalačno pohár kokosovej vody.
Jablčný ocot
Hoci je jablčný ocot kyslý, zvyšuje zásadité pH organizmu. Užíva sa rozmiešaný vo vlažnej vode (cca 2 lyžičky do pohára).
Med
Med pôsobí priaznivo na žalúdočnú sliznicu, reguluje produkciu žalúdočných štiav a neutralizuje kyslosť.
Šťava z kyslej kapusty
Kyslá kapusta podobne ako jablčný ocot pôsobí zásadito, preto je veľmi účinná pri prekyslení organizmu.
Horčica
Nadmernú kyslosť neutralizuje aj horčica. Stačí rozmiešať jednu lyžičku v pohári vody a čoskoro sa dostaví úľava.
Teplá voda
Mala by mať aspoň 40 ° C, potom podľa mnohých štúdií dokáže tlmiť bolesť.