Ako sa vyhnúť syndrómu suchých očí: Tipy a triky pre zdravé oči

Zdieľať
syndróm suchých očí
Ako sa vyhnúť syndrómu suchých očí: Tipy a triky pre zdravé oči Foto: www.shutterstock.com

Vysušené, podráždené a začervenané oči, ktoré režú a pália, neustály pocit cudzieho telesa v oku… Znie vám tieto príznaky povedome? Potom sa možno stretávate so syndrómom suchých očí. Prečo týmto nepríjemným problémom trpí stále viac ľudí a ako ho možno riešiť? Možností je viac a dôležitá je aj prevencia!

Syndróm suchého oka je ochorenie, ktorého príčinou je buď porucha normálnej tvorby a toku slzného filmu, alebo abnormálne zloženie slzného filmu. Tieto kvantitatívne a kvalitatívne zmeny slzného filmu vedú k patologickým zmenám na povrchu oka.

Ako spoznať syndróm suchého oka?

Oči bývajú začervenané. „Môžu vás trápiť aj pocity ťažkých, opuchnutých viečok, svrbenia, ale aj občasne rozmazané videnie. Paradoxom je, že práve suché oko sa môže prejavovať aj nadmerným slzením, ktoré je vyvolané zhoršenou kvalitou slzného filmu. Ten oko nedostatočne chráni, dochádza k podráždeniu a o to viac potom slzíte,“ uvádza očná lekárka Lucie Valešová, primárka očnej kliniky NeoVízia.

Čo spôsobuje suchosť očí

Syndrómom suchého oka trpí približne každý piaty pacient, ktorý navštívi očného lekára. „Prirodzenú tvorbu slzného filmu narúša najmä dlhodobá práca na počítači. Neblahý vplyv má aj klimatizácia, vietor, pobyt v prekúrenej miestnosti av prašnom, suchom či zafajčenom prostredí,“ popisuje lekárka Lucie Valešová. A ďalej uvádza, že úlohu zohráva aj stres au žien menopauza vyznačujúca sa výkyvom hormónov, ktoré majú na svedomí celý rad telesných zmien – a to vrátane vysychania očí. Problémy môžu spôsobiť aj niektoré choroby, ako je cukrovka, infekcia, alergia či autoimunitné ochorenie, a negatívny vplyv má aj užívanie niektorých liekov.

Pozor na počítače aj kontaktné šošovky

Častá práca na počítači, tablete alebo mobilnom telefóne syndróm suchých očí preukázateľne zhoršuje. „Pri týchto činnostiach totiž človek intuitívne menej žmurká a povrch oka rýchlo osychá. To spôsobuje pálenie a rezanie. Problémy môžu mať aj nositelia kontaktných šošoviek. Tie kryjú povrch oka a spôsobujú horšiu priepustnosť kyslíka, čo narúša stabilitu slzného filmu,“ uvádza očný lekár Pavel Stodůlka, prednosta siete očných kliník Gemini.

Liečba ochorenia

Záleží na závažnosti stavu a prítomnosti základného ochorenia, ktoré liečime primárne. Pri ľahších formách sa podávajú umelé slzy (3–5x denne) Pri stredných formách sa môžu (okrem umelých sĺz) na noc využívať očné gély, masti. V najťažších prípadoch môžeme obturovať slzné body pomocou špeciálnych zátok, aplikovať lubrikačné gély či terapeutické kontaktné šošovky. Niekedy musíme pristúpiť k vonkajšiemu zošitiu viečok, predovšetkým pri lagoftalme, či k chirurgickým korektúram deformít.

Preventívne opatrenie

Účinné preventívne opatrenie neexistuje.

Pomôžu umelé slzy aj krv

Očné kvapky, takzvané umelé slzy, nahradia nedostatok sĺz a sú väčšinou prvou voľbou pri riešení problému suchých očí. Stav síce zlepšujú, ale neriešia jeho príčiny. „Prirodzenou a veľmi účinnou liečbou suchého oka sú kvapky vyrobené z krvi pacienta. Odobraná krv sa odstredí a upraví tak, že vzniknú číre kvapky obsahujúce množstvo prirodzených liečebných látok, ktoré regenerujú povrch oka. Navyše sú bez konzervačných látok a nevyvolávajú vedľajšie účinky,“ uvádza lekár Pavel Stodůlka.

Prevencia syndrómu suchých očí

Aby ste problémy so syndrómom suchého oka minimalizovali, je dôležitá správna hygiena očných viečok, eliminácia stresu, úprava podmienok okolitého prostredia, v ktorom sa denne pohybujete, ale aj zdravý životný štýl s dostatkom pohybu na čerstvom vzduchu a správnym pitným režimom. Ľuďom s podráždenými očami z dôvodu nedostatku sĺz alebo ich zníženej kvality tiež lekári odporúčajú užívanie vhodných doplnkov stravy s luteínom, betakaroténom či čučoriedkovým extraktom, v niektorých prípadoch môže pomôcť aj akupunktúra.

Zdroj: www.prozeny.cz, www.denik.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané