Ako sa starať o vianočnú hviezdu, aby bola krásna aj na Štedrý deň?

Zdieľať
vianočná hviezda
vianočná hviezda www.gettyimages.com

Zaobstarali ste si vianočnú hviezdu, lenže jej začínajú opadávať listy a strácajú na kráse? Dôvod je prostý, dopúšťate sa niekoľkých zásadných pestovateľských chýb. Aby vám tentoraz táto vianočná rastlina vydržala až do Štedrého dňa, mali by ste vedieť, ako sa o ňu starať. Svojou krásou vám totiž môže robiť radosť až niekoľko rokov.

Vianočná hviezda má niekoľko farebných variant

Vianočná hviezda je rastlina, ktorá pôvodne pochádza z Mexika. O každých Vianociach nás tradične okúzľuje nielen svojimi zelenými, ale aj červenými listami, ktoré vyzerajú ako kvety. V súčasnosti si môžete zaobstarať hneď niekoľko odrôd vianočnej hviezdy. Jej vrchné listy pritom majú nielen červenú, ale aj bielu, žltú či lososovú farbu. Aby vám táto typická vianočná rastlina vydržala krásna a stala sa korunou vašej sviatočnej výzdoby, skúste dodržať niekoľko základných pravidiel jej pestovania.

Majte sa na pozore už pri nákupe

Buďte obozretní už pri samotnom nákupe vianočnej hviezdy. Nikdy si neobstarávajte rastlinku, ktorá je povädnutá, opadávajú jej listy alebo začína zahnívať. Vždy si domov doneste iba vianočnú hviezdu, ktorá je vo skvelom stave. Pri nákupe ju však najskôr zabaľte do papiera a snažte sa ju čo najrýchlejšie odtransportovať domov. Táto rastlina je totiž veľmi citlivá na výkyvy teplôt.

Základné pravidlá pestovania vianočnej hviezdy

Pre túto vianočnú rastlinu je ideálna stála izbová teplota v rozmedzí 16 až 20 stupňov Celzia. Nezabúdajte na pravidelnú zálievku, vianočná hviezda vyžaduje dostatočne vlhkú pôdu. Na zalievanie používajte odstátu vodu, ktorá má izbovú teplotu. Raz za dva dni vianočnej hviezde tiež oroste listy, a to pomocou rozprašovača naplneného vodou. Raz za týždeň vianočnú hviezdu prihnojte. Vianočnú hviezdu dajte v miestnosti na svetlé miesto. Nesmú však na ňu mieriť slnečné lúče.

Čo nemá vianočná hviezda naopak rada?

Tejto vianočnej rastline vadí prievan. Nenechajte ju teda stáť pri otvorenom okne. Vianočná hviezda nemá rada výkyvy teplôt. Vadia jej tiež príliš vysoké teploty. Pokiaľ ju teda necháte stáť napríklad v blízkosti radiátora alebo v miestnosti, kde je suchý vzduch a teplota vyššia ako 20 stupňov Celzia, vianočnej hviezde začnú čoskoro opadávať listy a bude strácať na kráse.

Vianočná hviezda nie je rastlinou na jedno použitie

Veľa ľudí považuje vianočnú hviezdu za rastlinu na jedno použitie. Potom, čo im po Vianociach schradne, hodia ju skrátka do koša. Je to však veľká škoda. Pri správnom postupe vám totiž vianočná hviezda bude robiť radosť hneď niekoľko rokov po sebe.

Dajte preto tejto vianočnej rastline ešte šancu. Na konci sviatkov ju zrežte nožom na výšku zhruba desať centimetrov. Vianočnú hviezdu následne dajte do chladnejšej miestnosti, kde sa teplota pohybuje od 10 do 15 stupňov Celzia, a taktiež obmedzte jej zálievku. Od jari do jesene môžete vianočnú hviezdu pestovať pod holým nebom, avšak nie na priamom slniečku. Nezabudnite ju tiež pravidelne prihnojovať. Práve na jar navyše začnú vianočnej hviezde rásť nové listy a výhony, táto doba je teda ideálna na jej presadenie.

Aby ste mali vianočnú hviezdu ďalšie Vianoce opäť v celej kráse, najmenej osem týždňov pred Štedrým dňom ju nechajte v úplnej tme. Vďaka tomuto postupu začne opäť produkovať farebné listy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané