Ako sa starať o odkvitnutú vianočnú hviezdu tak, aby o rok opäť rozkvitla..

Zdieľať
Ako sa starať o odkvitnutú vianočnú hviezdu
Ako sa starať o odkvitnutú vianočnú hviezdu tak, aby o rok opäť rozkvitla.. Foto: www.gettyimages.com

Bez rozkvitnutej vianočnej hviezdy by to neboli tie správne sviatky.

Ani potom, čo rastlina odkvitne, sa s ňou nemusíte rozlúčiť. Naučte sa ju pestovať tak, aby ste sa z nej mohli tešiť aj na budúce Vianoce.

Ak ste si pred tohtoročnými sviatkami vybrali peknú vianočnú ružu , ktorá mala nevyvinuté, ešte zelené puky, môžete predpokladať, že bude kvitnúť najmenej dva až tri mesiace, teda do februára. A rovnako tak dlho si podrží farbu listov. Ako sa o ňu starať po odkvitnutí?

Ako sa starať o odkvitnutú vianočnú hviezdu
Ako sa starať o odkvitnutú vianočnú hviezdu tak, aby o rok opäť rozkvitla.. Foto: www.gettyimages.com

Čo s odkvitnutou vianočnou hviezdou?

Vianočné hviezdu nevyhadzujte , môžete sa totiž pokúsiť o jej ďalšie pestovanie. Hlboko ju zrežte asi na desať centimetrov, mliečne bielu vytekajúcu šťavu zastavte namočením rastliny do teplej vody alebo plamienkom zápalky či sviečky. Pozor – šťava je jedovatá, starostlivo si po ošetrení rastliny umyte ruky! Zrezanú vianočnú hviezdu umiestnite na svetlé miesto s teplotou okolo šestnástich stupňov a mierne obmedzte zálievku.

Po zmrznutých ju môžete vyniesť von a pestovať ju až do jesene na záhrade alebo na balkóne, kde po otužení znáša dobre plné slnečné svetlo. Pravidelne kontrolujte koreňový bal – nesmie byť premočený ani presušený, inak rastlina zhadzuje listy a má vysokú holú stonku s chochol listov jej na kráse nepridá.

Každých štrnásť dní ju prihnojte plným hnojivom. Preventívne ju môžete ošetriť vhodným postrekom proti voškám a roztočom, a to skôr, ako ju s jeseňou presťahujete dovnútra.

S príchodom chladných jesenných dní preneste rastlinu dovnútra. Dobre sa jej bude dariť na západnom okne pri teplote okolo dvadsiatich dvoch stupňov. Nedávajte ju do blízkosti sálavého tepla alebo radiátorov a občas jej suchý izbový vzduch zvlhčite rosením.

Ako sa starať o odkvitnutú vianočnú hviezdu
Ako sa starať o odkvitnutú vianočnú hviezdu tak, aby o rok opäť rozkvitla.. Foto: www.gettyimages.com

Ako prinútiť rozkvitnúť vianočnú hviezdu?

Štyri týždne pred Vianocami nastáva najdôležitejšie obdobie pestovateľského snaženia. Vianočná hviezda je rastlinou krátkeho dňa, to znamená, že bude kvitnúť a farebné listy vytvorí len vtedy, ak bude mať deň „dlhý“ len osem až deväť hodín.

Musíte jej preto počet hodín denného svetla obmedziť tým, že ju v neskorom popoludní zakryjete (stačí k tomu kornút z dvojitého novinového papiera alebo vhodná krabica) a necháte  ju do rána v plnej tme . Najlepšia doba pre temnenie rastliny je medzi piatou hodinou popoludní a ôsmou ráno.

Ak nemáte možnosť sa postarať ráno o odkrytie, zakryte ju popoludní o niečo skôr, a ako pôjdete spať, kryt odstráňte. Rastline vadí aj prípadné svetlo od pouličných alebo izbových lámp; síce by bujnejšie vyrástla, ale vyfarbenie by bolo menej intenzívne alebo skoro žiadne.

Nebojte sa toho, veľa času vám zakrývanie nezaberie a výsledok vás určite prekvapí a poteší. Už po troch týždňoch nasadí rastlina puky uprostred vyfarbených listeňov. Takto pestovaná vianočná hviezda je viac rozvetvená a býva aj vyššia oproti bežne predávaným rastlinám s jedným výrastkom.

Ak si sviatky neviete predstaviť bez nákupu novej vianočnej hviezdy , potom ani tá vlaňajšia nemusí stáť niekde v kútiku. Načasujte si jej kvitnutie napríklad na neskoršiu dobu – záleží len na dodržaní krátkeho dňa po dobu štyroch týždňov. Uvidíte, že sa vám ju podarí vypestovať bez ťažkostí vlastnými silami.

Vianočná hviezda
Vianočná hviezda Foto: www.gettyimages.com

História Vianočnej hviezdy:

  1. Pôvodné použitie: Aztékovia v Mexiku ju používali pre liečebné účely a na výrobu červeného pigmentu.
  2. Príchod do USA: Do Spojených štátov ju priniesol Joel Roberts Poinsett, prvý americký veľvyslanec v Mexiku, v roku 1828. Od neho pochádza jej bežné meno „poinzétia“.
  3. Popularizácia: V 20. storočí sa stala populárnou ako vianočná dekorácia, čiastočne vďaka rodine Ecke, ktorá vyvinula techniku masovej produkcie a marketingu tejto rastliny.
  4. Sviatočná asociácia: Jej popularita počas Vianoc je často spájaná s mexickou legendou o dievčatku, ktoré nemohlo ponúknuť iný darček pre narodenie Ježiša a prinieslo burinu, ktorá sa potom zázračne premenila na krásnu poinzétii.

Táto rastlina je nielen esteticky pôsobivá, ale aj kultúrne významná, a stala sa neoddeliteľnou súčasťou vianočných tradícií po celom svete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané