Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa starať o odkvitnutú vianočnú hviezdu aby o rok opäť rozkvitla..

reklama:

Bez rozkvitnutej vianočnej hviezdy by to neboli tie správne sviatky. 

Ani potom, čo rastlina odkvitne, sa s ňou nemusíte rozlúčiť. Naučte sa ju pestovať tak, aby ste sa z nej mohli tešiť aj na budúce Vianoce.

Christmas star.jpg

Ak ste si pred tohtoročnými sviatkami vybrali peknú vianočnú ružu , ktorá mala nevyvinuté, ešte zelené puky, môžete predpokladať, že bude kvitnúť najmenej dva až tri mesiace, teda do februára. A rovnako tak dlho si podrží farbu listov. Ako sa o ňu starať po odkvitnutí?

Poinsettia_800x550 1.jpg

Čo s odkvitnutou vianočnou hviezdou?

Vianočné hviezdu nevyhadzujte , môžete sa totiž pokúsiť o jej ďalšie pestovanie. Hlboko ju zrežte asi na desať centimetrov, mliečne bielu vytekajúcu šťavu zastavte namočením rastliny do teplej vody alebo plamienkom zápalky či sviečky. Pozor – šťava je jedovatá, starostlivo si po ošetrení rastliny umyte ruky! Zrezanú vianočnú hviezdu umiestnite na svetlé miesto s teplotou okolo šestnástich stupňov a mierne obmedzte zálievku.

Po zmrznutých ju môžete vyniesť von a pestovať ju až do jesene na záhrade alebo na balkóne, kde po otužení znáša dobre plné slnečné svetlo. Pravidelne kontrolujte koreňový bal – nesmie byť premočený ani presušený, inak rastlina zhadzuje listy a má vysokú holú stonku s chochol listov jej na kráse nepridá.

Každých štrnásť dní ju prihnojte plným hnojivom. Preventívne ju môžete ošetriť vhodným postrekom proti voškám a roztočom, a to skôr, ako ju s jeseňou presťahujete dovnútra.

S príchodom chladných jesenných dní preneste rastlinu dovnútra. Dobre sa jej bude dariť na západnom okne pri teplote okolo dvadsiatich dvoch stupňov. Nedávajte ju do blízkosti sálavého tepla alebo radiátorov a občas jej suchý izbový vzduch zvlhčite rosením.

Poinsettia the christmas star 1336x630.jpg

Ako prinútiť rozkvitnúť vianočnú hviezdu?

Štyri týždne pred Vianocami nastáva najdôležitejšie obdobie pestovateľského snaženia. Vianočná hviezda je rastlinou krátkeho dňa, to znamená, že bude kvitnúť a farebné listy vytvorí len vtedy, ak bude mať deň „dlhý“ len osem až deväť hodín.

Musíte jej preto počet hodín denného svetla obmedziť tým, že ju v neskorom popoludní zakryjete (stačí k tomu kornút z dvojitého novinového papiera alebo vhodná krabica) a necháte  ju do rána v plnej tme . Najlepšia doba pre temnenie rastliny je medzi piatou hodinou popoludní a ôsmou ráno.

Ak nemáte možnosť sa postarať ráno o odkrytie, zakryte ju popoludní o niečo skôr, a ako pôjdete spať, kryt odstráňte. Rastline vadí aj prípadné svetlo od pouličných alebo izbových lámp; síce by bujnejšie vyrástla, ale vyfarbenie by bolo menej intenzívne alebo skoro žiadne.

Nebojte sa toho, veľa času vám zakrývanie nezaberie a výsledok vás určite prekvapí a poteší. Už po troch týždňoch nasadí rastlina puky uprostred vyfarbených listeňov. Takto pestovaná vianočná hviezda je viac rozvetvená a býva aj vyššia oproti bežne predávaným rastlinám s jedným výrastkom.

Ak si sviatky neviete predstaviť bez nákupu novej vianočnej hviezdy , potom ani tá vlaňajšia nemusí stáť niekde v kútiku. Načasujte si jej kvitnutie napríklad na neskoršiu dobu – záleží len na dodržaní krátkeho dňa po dobu štyroch týždňov. Uvidíte, že sa vám ju podarí vypestovať bez ťažkostí vlastnými silami.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

11733547 10205904570365195 1047848894 o
Autor Dátum 4. januára 2019
K téme

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.