Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa starať o nohy, aby boli zdravé.

reklama:
Elegant and graceful hands with slender graceful fingers is touching s touching well groomed heel.

Podiatrické ambulancie (podiatria = odbor zaoberajúci sa komplexne problematikou nôh, teda aj starostlivosťou o ne) sú v poslednej dobe zriaďované ako súčasť nemocníc, ale aj ako súkromné ​​zariadenia.  Problémy,s ktorými sa podiatria zaoberá najčastejšie, sú syndróm diabetickej nohy aj viac rozšírené deformity, ako napríklad plochá noha, vybočený palec, výrastok na päte a pod.

Starostlivosť o nohy vystupuje do popredia záujmu aj preto, že takmer štyridsať percent populácie Európy trpí nejakými ťažkosťami a ochoreniami nôh. Polovicu tvoria plesňové ochorenia a za nimi nasledujú ortopedické problémy a kurie oká.

Ak spomenieme starostlivosť o pleť a vlasy, je jedným z najviditeľnejších znakov dokonalá starostlivosť o nechty a chodidlá nôh. Bohužiaľ práve chodidlám nie je venovaná dostatočná pozornosť, možno preto, že ich moc často svetu neukazujeme.  Nohy nosia naše telo po celý život a sú značne namáhané pri športe, ale aj pri obyčajnej chôdzi. Treba si uvedomiť, že  chodidlá sú dôležitou časťou tela a citlivým receptorom. Problémy nôh sa môžu prejavovať napr. bolesťami chrbta, bedier, únavou i duševnej nerovnováhy.

Starostlivosť o nohy by mala byť venovaná značná pozornosť už od ranného detstva. Určite sa oplatí investovať finančné prostriedky do kvalitnej obuvi, špeciálnych vložiek do topánok a tiež kvalitných ponožiek. Veľkú úlohu zohráva aj dôsledná hygiena nôh. Očistu nôh je dôležité vykonávať raz denne a je potrebné pri nej nevynechať ani miesta medzi prstami. Podstatné je následne dôkladné vysušenie nôh, pretože tým zabránime vzniku vlhkého zaparenia. Nutné je pamätať na to, že nechty na nohách sa strihajú do roviny (rozdiel od strihanie nechtov na rukách) a zabrúsi sa pilníkom, aby nechty nezarastali.

Samostatnú kapitolu v starostlivosti o nohy tvorí odstraňovanie zrohovatenej alebo popraskanej kože na nohách. Koža je odstraňovaná často aj skalpelom. Tento spôsob môže viesť v mnohých prípadoch k drobným poraneniam. Trend v pedikúre  je bezkrvné a bezbolestné ošetrenie bez rizika prenosu infekcie a mykotických ochorení kože alebo nechtov. Moderné prístupy smerujú k tomu, že je efektívnejšie používať lepšie pilník než skalpel. Vhodným pilníkom je napríklad sklenený pilník Glasscare, ktorý je vyskúšaný ako laickou , tak odbornou verejnosťou s veľmi pozitívnymi výsledkami.

Aspoň raz týždenne by sme si mali dopriať masáž nôh. A neoddeliteľnou súčasťou komplexnej prevencie problémov s nohami je aj redukcia nadváhy a cvičenia nôh. Preventívne opatrenia, ktorými môžeme predchádzať problémom s nohami, sú pomerne jednoduché a nenáročné.

The picture of ideal done manicure and pedicure.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 8. októbra 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.