Mastná pleť na prvý pohľad
Mastnú pleť spoznáte tak, že sa leskne, vyzerá hrubšie, sú na nej viditeľné póry a často sa tiež tvoria rôzne prejavy akné. Niekedy býva zamieňaná za zmiešaný typ pleti, ten ale predstavuje kombináciu mastnej a normálnej pleti.
Mastná pleť sa nachádza predovšetkým v tzv. T-zóne (oblasť čela, nosa, brady). Práve v tejto oblasti sa typicky tvoria akné, chronické, neinfekčné ochorenia. Prvými prejavmi sú komedóny, biele alebo čierne bodky. Ak sa pleť ďalej mastí, dochádza k rozmnoženiu baktérií a vznikajú tak zápalové prejavy. Dajte si však pozor, pri nešetrnom odstraňovaní týchto ložísk môže dôjsť k vzniku jaziev.
Aké produkty sú pre mastnú pleť najlepšie?
Vyhnite sa suchosti, ktorá môže byť spôsobená používaním nevhodnej kozmetiky na mastnú pleť. Tieto prípravky pleť vysušujú, čo vedie k jej dehydratácii. Začne byť citlivá, môže svrbieť až páliť, v niektorých prípadoch je dokonca začervenaná. Dôležité je rozlíšiť, či sa nejedná o alergickú reakciu.
Pri používaní špeciálnych prípravkov na akné, popr. na mastnú kožu, musíme vždy myslieť na jej dostatočnú a pravidelnú hydratáciu hydratačnými krémami, ktoré kožu nezmastia, ale dodajú jej dostatok vody. Ak je koža na tvári červená a suchá a olupuje sa, je potreba vysadiť kozmetické krémy na mastnú pleť, popr. lokálne lekárske krémy, ktoré sú určené na liečbu akné. Kožu je v tomto prípade nutné najprv dôkladne hydratovať a po jej upokojení je možné opäť začať aplikáciou prípravkov na akné, ale na hydratáciu sa nesmie zabúdať.
Zožeňte si tymián, skorocel, repík alebo rumanček (harmanček/kamilky) a pripravte si z nich odvar. Stačí zaliať horúcou vodou, nechať lúhovať a scediť. Všetky tieto rastlinky majú protizápalové účinky a efektívne bojujú proti baktériám. Čistia, liečia a sťahujú rozšírené póry.
TIP: Dajte si pozor na aplikáciu olejov, môžu prispievať k vzniku akné, pretože upchávajú póry. Kožu premastia, ale nehydratujú.