Ako sa starať o koberce aby vydržali čo najdlhšie

Zdieľať
Untitled 1 1.jpg

Najjednoduchším spôsobom ako koberce aj čalúnenie zbaviť prachu, nečistôt a roztočov je práve vysávanie. Vysávať by ste mali podľa potreby a vyťaženosti koberca aspoň raz či dvakrát týždenne.

Teppichreinigung.jpg

Nejaký ten koberec či aspoň koberček má doma väčšina z nás. Rovnako tak čalúnené sedačky a kreslá. Práve tieto plochy patrí v domácnosti k tým najnamáhanejším. Pokiaľ o ne nebudete správe starať, rýchlo sa zašpiní a stratí farbu.

Pokiaľ ale je niekto z členov vašej domácnosti alergik, mali by ste vysávať častejšie a dôkladnejšie. Minimálne raz za rok by ste ale mali koberec vyčistiť dôkladne.

Professional Removal of Stain on Carpet

Určite sa vám to už tiež stalo. Vylial sa pohár s vínom, rozliate kolesá, fľaky od jedla.

Ak sa vám podarilo urobiť na koberci nejakú škvrnu, odstráňte ju čo možno najrýchlejšie. Eliminujete tak riziko, že koberec bude už navždy „zdobiť“ spomienka na takúto nehodu v podobe nevzhľadnej škvrny.

Woman Wiping Stains On The Carpet With Spray Bottle

Škvrny čo najrýchlejšie odstráňte

Ak ste niečo vyliali, odsajte tekutinu z koberca papierovou utierkou, ale neroztierajte škvrnu ďalej a nezapracovávajte ju hlbšie do koberca. Čistite ju vždy od okraja smerom k stredu, aby ste ju neroztierali do okolia. Na bežné škvrny by mala stačiť teplá voda s trochou saponátu, na odolnejšie škvrny existujú špeciálne čističe, alebo sa môžete inšpirovať niektorými domácimi radami . U rozliatych tekutín najprv natiahnite škvrnu do savého papiera alebo textílie.

Alkoholické a nealkoholické nápoje: Použite roztok s lyžičkou umývacieho prostriedku na 1 liter teplej vody a ¼ čajovej lyžičky bieleho octu. Naneste na škvrnu, opláchnite a usušte.

Káva alebo čaj: Použije zmes uvedenú vyššie. Ak nie je možné škvrnu odstrániť, obráťte sa na profesionálov.

Škvrny na báze tuku: U potravín, ako je maslo, margarín alebo omáčka, použite suché rozpúšťadlá na odstránenie škvŕn.

Žuvačka: Vložte kocku ľadu do igelitového vrecka a priložte na žuvačku. Počkajte, až bude tuhá a potom ju odstráňte. Následne vysajte alebo vyčistite zvyšok škvŕn za pomoci suchého rozpúšťadla.

Farba:  Pre akrylové a latexové škvrny použije roztok saponátu, ak je farba ešte vlhká. V prípade, že sa jedná o zaschnutú farbu, použije roztok liehu. Vyskúšať môžete aj minerálnu vodu s bublinkami a jedlú sódu, pozor si však dajte, nech vám čistiace látky nepreniknú do podlahy.

Paradajková omáčka:  Špongiu namočte v studenej vode a v saponáte alebo citrónovej šťave. Vydrhnite škvrnu a opláchnite ju roztokom zmiešaným z 1 šálky bieleho octu a 2 šálky vody. Dôkladne vysušte.

Moč, výkaly a zvratky: Použite roztok pracieho alebo čistiaceho prostriedku, opláchnite a osušte do sucha.

Roztavený vosk: Použite rovnaký postup ako pri žuvačke. Využite kocku ľadu v igelitovom sáčku a všetko po stvrdnutí zoškrabte. Následne pomocou liehu odstráňte zvyšky nečistôt.

Images.jpg

Čistenie suchým prírodným granulátom má hneď niekoľko obrovských výhod. Môžete ho totiž použiť na takmer všetky bežné druhy kobercov, výnimkou sú iba bavlnené koberce a typy s naozaj vysokým vlasom. A ďalej potom špeciálne koberce z kokosu, juty, morskej trávy, ryžovej slamy a papiera.

91aahnwzh3l._sx425_.jpg

Pri suchom čistení sa na koberec nasype špeciálny prášok, ktorý na seba naviaže mikroskopické čiastočky. Prášok sa nechá určitú dobu pôsobiť a potom sa čistená plocha bežným spôsobom vysaje. Prášok počas čistenia absorbuje organické aj anorganické nečistoty. Koberec potom príjemne vonia, vlhkosť v priestore sa nezvyšuje, nehrozí vznik plesní a výsledok čistenia možno okamžite skontrolovať.
Dobré je, že vo vlákne nezostanú žiadne chemické zvyšky, ktoré by mohli spôsobiť rýchle opakované znečistenie koberca.

Ak máte vysávač vybavený funkciou mokrého čistenia, potom je celý proces pomerne jednoduchý.

Ak nie, musíte sa do toho pustiť ručne s pomocou handričky, kefy a vody s prostriedkom na čistenie. S jeho množstvom to ale nepreháňajte, spoľahnite sa skôr na mechanické odstránenie špiny kefou. Nedostatočné odstránenie prostriedku z koberca totiž môže mať za následok následné rýchlejšie špinenie koberca, pretože prach a nečistoty budú zostávať na zvyškoch prostriedku.

Teppichreinigung kosten preise.jpg

Princíp mokrého čistenia tkvie vo využívaní horúcej pary, ktorá dokáže efektívne rozpúšťať usadenú špinu aj bez použitia nadmerného množstva saponátu. Takéto čistenie je možné vykonávať pomocou špeciálneho prístroja, ktorý je schopný vytvárať paru. Tá je vstrekovaná do koberca pod vysokým tlakom spoločne s prípravkom na čistenie a neskôr z koberca vysávaná. Túto metódu si môžete tiež objednať od špecializovanej firmy, prípadne si prístroj na to určený zapožičať.

Girl cleaning sofa
Attractive girl with vacuum cleaner

Znečisteniu čalúneného nábytku len ťažko zabránite. Aj keď sa snažíte, na čalúnení sa usadzuje prach, ktorý preniká hlboko do tkaniny. Zvláštne nebezpečenstvo hrozí v prípade, ak sa na čalúnenie dostane tekutina. Aj tá preniká do hlbších vrstiev a môže byť aj príčinou vzniku plesní. Nadmerná vrstva špiny na  čalúnení je potom príčinou toho, že sa v látke usadzujú roztoče.

Polster reinigen.jpg

Väčšina z nás robí rovnakú chybu. Myslíme si totiž, že čo je čisté na oko, je čisté aj vo vnútri. Pravdou je, že ak čalúnenie čas do času vysajete, prachu sa zbavíte, avšak nie prachu usadeného v tkanine. Čalúnenie je tiež možné ošetrovať rôznymi chemickými prípravkami. Aj tie ale väčšinou ošetria len vrchnú časť. Existuje aj babská rada, ktorá tvrdí, že sa má čalúnenie umývať vodou s trochou octu. Ocot síce dezinfikuje, ale ani táto metóda nie je 100% spoľahlivá.

Ak teda chcete mať naozaj čisté čalúnenie, vyčistite ho aspoň raz za rok pomocou extraktora. Ide o špeciálny stroj, ktorý čistí prúdom vody. Vodu pod tlakom ženie von, takže preniká hlboko do tkaniny a následne ju aj so špinou nasáva späť. Do vody sa pridáva aj efektívny čistiaci prostriedok. Ten čistí a čalúnenia aj krásne prevonia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané