Ak cuketám doprajeme dostatok vlahy a živín, zožneme z jedinej rastliny veľa výborných plodov.
Zálievka aj hnojenie majú svoje pravidlá.
Cukety sú mohutné rastliny. Veľká plocha listov odparí veľa vody, a preto jej musíme rastline aj dodať. Vlahu potrebuje aj pre bujný rast, rovnako ako primerané hnojenie. A tiež tvorba veľkých kvetov a priehrštím plodov (ktoré zberáme mladé a krehké) rastlinu stojí veľa energie.
Štedrá dávka vody
Rastliny zavlažíme radšej väčším množstvom raz za niekoľko dní (podľa počasia), než každodennou spŕškou. A doprajeme im zrazu aj dve kanvy, aby sa voda dostala skutočne až ku koreňom. Závisí potom na kvalite pôdy, či vlahu zadrží a bude tak korene napájať ešte dlhú dobu. Čím viac humusu obsahuje, tým viac vody pojme – liter kvalitnej pôdy v sebe uchová až tri litre vlahy. A s tým súvisí ďalšia starostlivosť o rastliny, a tou je hnojenie. Ak zvolíme organické hnojivá, poskytneme rastline kvalitnú výživu a zároveň prospejeme pôde a podporíme tvorbu humusu. Kým v začiatkoch rastu je ideálny na dusík bohatý žihľavový výluh, v čase nasadzovania kvetov a dozrievanie plodov je najvhodnejšie vo vode skvasený a dostatočne zriedený hydinový trus. Koncentrát možno zakúpiť.
Tip pre úsporné a dlhodobé zalievanie
Vedľa rastliny zapustíme hlinený kvetináč, ktorý vodou naplníme a rastlina, potom, čo ho ovinie korienky, si bude vlahu postupne odoberať.
Vodu cukety potrebujú
Mulčovanie šetrí vodu aj prácu
Mulčovanie trávou, lístím či slamou šetrí vlahu, chránia korene rastlín, opäť podporuje tvorbu humusu a navyše brzdí rast burín. Nastielame však len v tenkej vrstve a materiál postupne dopĺňame. Krčok rastlín nezahrňujeme, vo vlhkom mulči by mohol plesnivieť.
Mulč z čerstvej trávy síce láka slimáky, ale môžeme pod neho dať pivné pasce, alebo granule na báze glukonátu železa, ktoré neškodia iným živočíchom. Slimáci neohrozujú ani tak plody a listy, zato im chutia kvety cukiet.