Ako sa slávili Vianoce pred 100 rokmi. Cínoví vojačikovia hrali prím

Zdieľať
vianoce

Pečenie koláčikov, zdobenie stromčeka a zbesilé nakupovanie darčekov na Vianoce jednoducho už patrí. V každej rodine sa nájdu aj určité rituály a tradície, ktoré sa rok čo rok dodržiavajú a prevzali sme si ich od našich predkov. Pozrime sa teda v tento vianočný čas spoločne na to, ako sa oslavovali Vianoce pred 100 rokmi.

O tom, aké boli Vianoce za čias totalitného režimu, toho bolo povedané už veľa a mnohí pamätníci spomínajú na Deda Mráza, nekonečné fronty a prázdne regály v obchodoch.

Po vojne sa trpelo

Vianoce počas prvej republiky boli veľmi silne ovplyvnené aktuálnou politickou i ekonomickou situáciou. Svoje prvé sviatky v roku 1918 tak občania novo vzniknutého Československa slávili prevažne s úľavou a nádejou do budúcnosti. Samostatnosť i koniec vojny prispeli k tomu, že ľudia oveľa lepšie znášali povojnový nedostatok. Neboli potraviny, ani uhlie. Rodiny sa museli zaobísť bez rýb a nedostávalo sa ani kvasníc, čaju a kávy.

Mladá republika sa však pomerne rýchlo postavila na nohy a ľudia si konečne po rokoch utrpenia mohli oddýchnuť.

Vianočné darčeky pre deti

Situácia sa začala natoľko zlepšovať, že sa v tej dobe dokonca objavovala kritika, ktorá sa sťažovala na to, že konzum vytláča tradičnú duchovnú stránku Vianoc. A mala pravdu. Obchody aj trhovisko boli počas Vianoc plné ľudí a časopisy aj noviny plné reklám na vianočné darčeky.

V centre pozornosti boli, podobne ako dnes, deti. Dievčatá túžili po bábikách, ktoré bolo možné prezliekať do najrôznejších modelov a ktoré mohli bývať v mininiatúrnych izbičkách. Dievčatám z chudobnejších rodín však urobila radosť aj obyčajná papierová bábika, pre ktorú si mohli oblečenie vystrihovať.

Chalani si pod stromček naopak priali hojdacie kone, zvieratká na kľúčik, cínových vojačikov alebo drevené hračky na kolieskach. V roku 1925 potom prišla legendárna stavebnica Merkúr, ktorú milujú deti dodnes.

Všeobecným hitom medzi deťmi boli ale sánky, korčule, bábkové divadlá, stolné hry. Nie vždy ale boli v rodine financie na drahé darčeky a deti sa tak museli uspokojiť s rýdzo praktickými darčekmi – čiapky, šály, nohavice, svetre.

Vianočné darčeky pre dospelých

Rovnako ako dnes, aj vtedy frčala najviac elektronika. V časopisoch sa každá gazdinka dozvedela, že bez vysávača sa skrátka už nezaobíde. Muži nakupovali svojim ženám aj ďalšiu elektroniku, ktorá im mala zjednodušiť a spríjemniť starosť o domácnosť – elektrické sporáky, chladničky, kávovary, žehličky, lampy. Počas dvadsiatych rokov začal pravidelne vysielať rozhlas, preto si nejedna rodina nadelila rádioprijímače.

Aj v chudobnejších rodinách sa na darčeky nezabúdalo, hoci boli lacnejšie. Ženy nachádzali pod stromčekom nové topánky alebo látku na šaty a mužovi tabak či fľašu alkoholu.

Vianočný stôl

Vyprážaný kapor so zemiakovým šalátom sa ako hlavné štedrovečerné jedlo začalo objavovať až po druhej svetovej vojne. Počas prvej republiky ste tak na sviatočnom stole našli skôr strukovinové jedlá – hrachová polievka, šošovica na kyslo a podobne. Typické boli aj oblátky, ktoré sa podávali s medom alebo s cesnakom a bylinkami.

Bohužiaľ, ako asi vieme, Československu nevydržal jeho blahobyt večne. Prvá rana prišla v podobe hospodárskej krízy v 30. rokoch. V tomto období tak museli byť Vianoce pre väčšinu rodín o poznanie skromnejšie. Druhou ranou potom bol pre Československo rok 1938 a pomaly nastupujúca druhá svetová vojna.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané