Ako sa nový rok oslavuje vo svete?

Zdieľať
Fireworks 2223570_960_720.jpg

Silvester sa v dnešnej dobe oslavuje takmer po celom svete, avšak v jednotlivých krajinách sa k týmto oslavám vzťahujú rôzne tradície. Najviac oslavuje posledný deň v roku a príchod toho nového západná civilizácia a posledné minúty a sekundy doslova odpočítavame.

Fireworks 2223570_960_720.jpg

Nový rok chápu rôzne národy rôzne, rôzne oslavujú a v rôznom čase. Austrálčania trúbia na trumpety a rohy až do 6. januára, Japonci zaháňajú chrámovými zvonmi zlé vášne, Židia otvárajú oslavy dňom Roš Ha-šana a končí Yom Kippur, čo je podľa gregoriánskeho kalendára obdobie september až október. Oslavujú stvorenie sveta a nesmie sa v tú dobu pracovať, smie sa len zakladať oheň, pokiaľ nebol zapálený už pred sviatkami a každé ráno trúbia na baraní roh šofar.

Podávajú sa jablká a chlieb s medom, prípadne barania hlava, ktorá je symbolom vodcovstva. Keltský Nový rok bol zasa pomenovaný Samhain (v írskom jazyku november) a pre Keltov išlo o najdôležitejší sviatok. V tú dobu veštili budúcnosť pomocou lieskových orieškov a symbolov múdrosti. Privolávali tiež jedlom a otvorenými dverami mŕtvych, spievali keltské pesničky a tancovali. A práve s príchodom kresťanstva sa tento sviatok postupne premenil na sviatok všetkých svätých, čiže dušičky či Halloween (ten sa oslavuje v USA, Írsku, Veľkej Británii, Kanade, Novom Zélande ako anglosaský ľudový sviatok).

Hinduisti zase oslavujú na Nový rok sviatok Vikram Samvat, čo je väčšinou v apríli. Zapaľujú olejové lampy, zdobia domy kvetinami, skoro ráno vstávajú, obliekajú si nové oblečenie, dávajú si darčeky, jedia sladkosti. V Islame zase začína Nový rok prvý deň Muharram (prvý islamský mesiac). Avšak nejde o slávnosť, moslimovia sa v pokoji modlia v mešitách, vzdávajú hold prorokovi Mohamedovi. Niekde dokonca chodia v čiernom a recitujú smutné básne.

Tibeťania zase otvárajú oslavy Nového roka niekoľko dní pred Novým rokom. Pripravujú novoročné jedlá a obdarúvajú nimi budhistických mníchov. Tancujú a odháňajú tým zlých duchov. A napríklad na Filipínach skáču do výšky,čo má zaručiť dobrú úrodu. Blahobyt zase zaistia otvorené dvere a okná, rozsvietené svetlá a mince na okenných parapetoch a vo vreckách. V Juhoafrickej republike vítajú Nový rok karnevalom a vrcholom  je 2. január – nad Kapským mestom prechádza za zvuku bubnov pestrý sprievod – úžasné kostýmy, tanečné skupiny, kapely, chóry.

Kresťanský západ necháva oslavy hlavne na mladých a starší ľudia často zostávajú v pokoji, ale napríklad v Španielsku jedia na Silvestra hrozno (s dvanástimi údermi zvonov zjedia s každým o polnoci vždy guličku, čo im zaručí šťastie v novom roku), Rakúšania sa do Nového roka doslova pretancujú, lejú olovo a darujú si talizmany, avšak uznávajú aj ohňostroje a pohára sektu. Bulhari zase zaháňajú tancom upírov (asi tam naozaj žili, hoci je Drakula situovaný na území Rumunska), v Grécku zostávajú doma a mastia Karban a hrajú aj iné hry, bujaré veselie tu nieje. V Grécku a na Cypre ľudia tiež skáču 6. januára do vody, čím oslavujú Ježišovo pokrstenie Svätým Jánom Krstiteľom a Zjavenia Pána. Zároveň tak zaháňajú zlých duchov. V Rumunsku sa deti preháňajú po uliciach s čerstvo narodeným jahňaťom v náručí – kto jahňa pohladí, bude mať v novom roku šťastie, musí však za pohladenie zaplatiť nejakou drobnosťou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané