Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa nový rok oslavuje vo svete?

reklama:

Silvester sa v dnešnej dobe oslavuje takmer po celom svete, avšak v jednotlivých krajinách sa k týmto oslavám vzťahujú rôzne tradície. Najviac oslavuje posledný deň v roku a príchod toho nového západná civilizácia a posledné minúty a sekundy doslova odpočítavame.

Fireworks 2223570_960_720.jpg

Nový rok chápu rôzne národy rôzne, rôzne oslavujú a v rôznom čase. Austrálčania trúbia na trumpety a rohy až do 6. januára, Japonci zaháňajú chrámovými zvonmi zlé vášne, Židia otvárajú oslavy dňom Roš Ha-šana a končí Yom Kippur, čo je podľa gregoriánskeho kalendára obdobie september až október. Oslavujú stvorenie sveta a nesmie sa v tú dobu pracovať, smie sa len zakladať oheň, pokiaľ nebol zapálený už pred sviatkami a každé ráno trúbia na baraní roh šofar.

Podávajú sa jablká a chlieb s medom, prípadne barania hlava, ktorá je symbolom vodcovstva. Keltský Nový rok bol zasa pomenovaný Samhain (v írskom jazyku november) a pre Keltov išlo o najdôležitejší sviatok. V tú dobu veštili budúcnosť pomocou lieskových orieškov a symbolov múdrosti. Privolávali tiež jedlom a otvorenými dverami mŕtvych, spievali keltské pesničky a tancovali. A práve s príchodom kresťanstva sa tento sviatok postupne premenil na sviatok všetkých svätých, čiže dušičky či Halloween (ten sa oslavuje v USA, Írsku, Veľkej Británii, Kanade, Novom Zélande ako anglosaský ľudový sviatok).

Hinduisti zase oslavujú na Nový rok sviatok Vikram Samvat, čo je väčšinou v apríli. Zapaľujú olejové lampy, zdobia domy kvetinami, skoro ráno vstávajú, obliekajú si nové oblečenie, dávajú si darčeky, jedia sladkosti. V Islame zase začína Nový rok prvý deň Muharram (prvý islamský mesiac). Avšak nejde o slávnosť, moslimovia sa v pokoji modlia v mešitách, vzdávajú hold prorokovi Mohamedovi. Niekde dokonca chodia v čiernom a recitujú smutné básne.

Tibeťania zase otvárajú oslavy Nového roka niekoľko dní pred Novým rokom. Pripravujú novoročné jedlá a obdarúvajú nimi budhistických mníchov. Tancujú a odháňajú tým zlých duchov. A napríklad na Filipínach skáču do výšky,čo má zaručiť dobrú úrodu. Blahobyt zase zaistia otvorené dvere a okná, rozsvietené svetlá a mince na okenných parapetoch a vo vreckách. V Juhoafrickej republike vítajú Nový rok karnevalom a vrcholom  je 2. január – nad Kapským mestom prechádza za zvuku bubnov pestrý sprievod – úžasné kostýmy, tanečné skupiny, kapely, chóry.

Kresťanský západ necháva oslavy hlavne na mladých a starší ľudia často zostávajú v pokoji, ale napríklad v Španielsku jedia na Silvestra hrozno (s dvanástimi údermi zvonov zjedia s každým o polnoci vždy guličku, čo im zaručí šťastie v novom roku), Rakúšania sa do Nového roka doslova pretancujú, lejú olovo a darujú si talizmany, avšak uznávajú aj ohňostroje a pohára sektu. Bulhari zase zaháňajú tancom upírov (asi tam naozaj žili, hoci je Drakula situovaný na území Rumunska), v Grécku zostávajú doma a mastia Karban a hrajú aj iné hry, bujaré veselie tu nieje. V Grécku a na Cypre ľudia tiež skáču 6. januára do vody, čím oslavujú Ježišovo pokrstenie Svätým Jánom Krstiteľom a Zjavenia Pána. Zároveň tak zaháňajú zlých duchov. V Rumunsku sa deti preháňajú po uliciach s čerstvo narodeným jahňaťom v náručí – kto jahňa pohladí, bude mať v novom roku šťastie, musí však za pohladenie zaplatiť nejakou drobnosťou.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 31. decembra 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.