Ako sa dá zvládnuť nedostatok spánku po nočnej smene? Toto by si mal prečítať každý

Zdieľať
spánok

Je mnoho povolaní, ktoré vyžadujú prácu na smeny a hlavne počas noci. Patria medzi nich lekári, záchranné zložky, zdravotnícky personál, pekári, taxikári a podobne. Samozrejme aj v mnohých výrobných závodoch a automobilkách sú zamestnanci nútení pracovať aj v noci. Ako však zvládnuť nedostatok spánku po nočnej?

Rytmus a režim každého človeka je nastavený tak, aby počas dňa pracoval a počas noci odpočíval. V prípade, že chodíte na nočné smeny, môže to poznamenať váš pracovný aj súkromný život. Domácnosť, v ktorej človek cez deň spí a v noci funguje, musí mať nastavené iné pravidlá ako bežná domácnosť. Oveľa dôležitejšie je aspekt zdravotný, kedy máte narušený rytmus a tým môžete mať určité zdravotné problémy. Ak sa chcete dozvedieť viac, aký účinok na váš organizmus aj kvalitu spánku majú nočné zmeny, čo robiť aby ste nepravidelný režim a nedostatok spánku lepšie zvládli, čítajte ďalej.

K čomu vedie nedostatok spánku?

Hoci väčšina pracujúcich v nočných smenách sa snaží dohnať zameškaný spánok počas dňa, nie vždy sa to ideálne darí. Spánok je jednou z najdôležitejších potrieb človeka a počas neho sa obnovuje sila organizmu. Jeho nedostatok alebo dlhodobé narušenie či bdenie vedie k nedostatočnému zregenerovaniu síl organizmu.
Tým dochádza k oslabeniu imunitného systému a tak váš organizmus je náchylnejší na rôzne choroby, ako ochorenie srdca, vysoký krvný tlak či bolesti hlavy.

Nesmieme zabúdať ani na rôzne spánkové poruchy, akými sú nespavosť, parasomnia, narkolepsia a iné.

Viac sú rizikovejšie práce, kde nie je pravidelnosť nočných smien. V prípade, že pracujete neustále len v noci a premeškaný spánok dospávate počas dňa, ste na tom podstatne lepšie ako tí, ktorým sa nočné zmeny striedajú nepravidelne. Pri striedaní smien je režim neustále narušovaný, čo prináša telu veľkú psychickú aj fyzickú záťaž.

Ako zvládnuť nedostatok spánku po nočnej?

Spite toľko, koľko potrebujete. Po každej nočnej smene si oddýchnite v dobre zatemnenej miestnosti. Každý človek je iný a má iné potreby. Pokiaľ vášmu telu stačí na spánok 6 hodín, je to v poriadku, nie každý potrebuje spať 8 hodín denne. Preto keď prídete domov z práce, nehrňte sa do domácich prác alebo nechoďte pracovať do záhrady, choďte si pospať. Zároveň nemusíte nutne spať 8 hodín vkusu, ale spánok si môžete rozložiť podľa potrieb vášho tela do dvoch alebo viacerých častí. Počúvajte svoje telo a prispôsobte sa mu. Neľahíňajte si do postele, keď sa vám práve nechce spať a naopak, keď vás premáha spánok ihneď to využite.

1. Pripravte na spánok príjemné prostredie

To, že príjemné prostredie na nás pozitívne ovplyvňuje, je určite každému jasné. Nie je tomu inak ani pri zaspávaní. Spálňu prispôsobte spánku, to znamená dôkladne zatemnite okná a zbavte sa všetkých okolitých zvukov. V prípade, že sa to nedá, poslúžia vám štuple do uší. Keď hovoríme o tichu, máme na mysli aj vypnutie všetkej elektroniky, ako je televízor, počítač či mobil.

2. Neležte len tak v posteli

Ak do 20 minút po zaľahnutí do postele nemôžete zaspať, zbytočne v nej neležte, ale choďte niečo robiť, ale nie ťažké a náročné práce. Pokojne si čítajte z obľúbenej knihy alebo časopis. Po pol hodine si skúste znova ľahnúť a pokúste sa zaspať. Uvidíte, že potom sa vám podarí zaspať rýchlejšie. Keď len tak ležíte v posteli a stále dookola premýšľate nad tým prečo nemôžete zaspať, budete zbytočne nervózni aj vystresovaní. Pritom môžete byť akokoľvek unavený, jednoducho nezaspíte.

3. Nepozerajte neustále na hodiny

Podobné je to aj s hodinami. Kontrolovaním i pozeraním sa na hodiny, ako dlho spíte alebo ako dlho nemôžete zaspať nič nevyriešite a všetko dokonca zhoršíte. Hodiny otočte a nepozerajte sa na ne, ani keď sa prebudíte, či nemôžete zaspať. Budete zbytočne vystresovaní a pri spánku aj zaspávaní je dôležitý vnútorný pokoj i pohoda.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané