Ako sa chrániť pred slnkom - koho ohrozuje najviac?

Zdieľať
Sunning woman at poolside
Foto: http://dreamstime.com/

Pred slnkom by sme sa mali chrániť všetci. Nadmernej slnečnej expozícii sme vystavení najmä v letných mesiacoch, čo však neznamená, že po zvyšok roka žiadne riziko nehrozí. Ak sa nechránime, k najznámejším komplikáciám horúcich dní patrí dehydratácia, úpal, spálená pokožka, kolaps až zlyhanie srdca. Z dlhodobého hľadiska môžu oba typy ultrafialového žiarenia, UVA aj UVB, spôsobiť rakovinu kože. Tiež sa musíte rozhodnúť, či dáte prednosť výrazne opálenej pokožke, alebo jej predčasnému starnutiu, vráskam a stareckým škvrnám.

Aký veľký vplyv má slnečné žiarenie na človeka, závisí od jeho veku, citlivosti pokožky, celkového zdravia, spôsobu opaľovania a prostredia, v ktorom na neho slnko pôsobí. Z uvedeného vyplýva, že určité skupiny ľudí sú slnkom ohrozené viac.

Ak vynecháme tých, ktorým priamy pobyt na slnku neprospieva z rôznych zdravotných dôvodov – teda starších, ale i mladých ľudí trpiacich chorobami kardiovaskulárneho systému alebo niektorými kožnými alergiami – problematickou skupinou sú práve ľudia pracujúci vonku. Typickým príkladom je robotník na stavbe. Počas leta sa veľa stavia a vykonávajú sa predovšetkým vonkajšie práce na dome. Stavební robotníci na ochranu pred slnkom moc nemyslia. Pracujú celý deň a počas hodín s najväčšou intenzitou UV žiarenia si zväčša nemajú možnosť urobiť prestávku. Vysoké lešenia či strechy priťahujú slnko zvlášť! Ak aj nie ste priamo robotník, ale sám ste sa pustili do rekonštrukcie domu, zatepľujete fasádu, vymieňate okná alebo strešnú krytinu – skrátka, pohybujete sa po lešení alebo po streche vo výškach – na ochranu pred škodlivým UV žiarením určite myslite. Ešte lepšie, urobte si v čase od 11 do 15 hod. siestu.

Suncream. Suntan Lotion Beautiful Woman Applying on beautiful on Shoulder In Form Of The Sun. Sunscreen Solar Cream. Skin care. Sun protection.The Girl Uses Moisturizer Sunblock
Foto: http://dreamstime.com/

Ďalšou ohrozenou skupinou sú deti. Pred slnkom ich ochráni vhodné detské oblečenie, ale radšej by sa mali slnku v obedňajších hodinách vyhýbať úplne, to znamená, zdržovať sa vnútri domu či bytu, alebo aspoň v tieni. Ak sa nemôžete vyhnúť pobytu vonku, potom im určite oblečte klobúčik s predĺženým zadným dielom, ktorý chráni krk aj uši. I napriek horúčavám, zvoľte tričko s dlhým rukávom a dlhé nohavice, nech je pokrytá čo najväčšia časť tela. Toto platí najmä pre bábätká, pretože ich pokožka nie je na slnko zvyknutá vôbec. Oblečenie by malo byť z priedušných a dýchajúcich materiálov, voľných strihov a svetlých farieb, od ktorých sa svetlo odráža najlepšie. Mnohým deťom sa páči nosiť slnečné okuliare – pekne doplnia outfit, no musia byť naozaj s kvalitným UV filtrom.

Kým niektorí ochranu pred slnkom jednoducho podcenia, iní sa obávajú vedľajších účinkov opaľovacích krémov. Je pravdou, že nie všetky opaľovacie krémy môžeme zaradiť k bezpečným. Síce preniku nežiadúceho UV žiarenia zabránia, ale často obsahujú rôzne chemické látky, ktoré sú pre náš organizmus škodlivé tiež. Navyše zamedzujú vstrebávaniu hodnotného vitamínu D. Slnením môžeme veľa získať, ale i stratiť, preto treba zvoliť rozumný kompromis.

Zdá sa, že najmenším riziko pre zdravie sú opaľovacie prípravky s fyzikálnymi filtrami. Na rozdiel od chemických filtrov nespôsobujú vznik fotoalergénov a fotosenzibilizujúcich látok. UV žiarenie nepohlcujú, ale ho len jednoducho odrazia.

Deti v dojčenskom veku by opaľovacie krémy či mlieka nemali používať vôbec. Dobrou prírodnou alternatívou je kokosový olej. Okrem toho, že sa s nim dajú pripraviť rôzne zdravé maškrty, je aj veľmi šetrný k jemnej detskej pokožke a starším ľuďom dokonca vyhladzuje existujúce vrásky. Prirodzený opaľovací faktor kokosového oleja je SPF 4 až 6, čo síce nie je vysoké číslo, no aj táto forma ochrany je lepšia ako nič. S kokosovým olejom si môžete byť istý, že pokožku nezaťažíte žiadnymi toxínmi a dobre Vám poslúži aj ako ochranný balzam na pery.

Na zvýšenie SPF faktora odporúčame ku kokosovému oleju pridať i ďalšie látky, ako napr. bambucké maslo, včelí vosk (odolnosť voči vode), olivový olej, olej z malinových jadier, ampulku vitamínu E, oxid zinočnatý (použite ten bez nano častíc!), prípadne aj zopár kvapiek éterického oleja. Aký vysoký SPF faktor bude Váš domáci opaľovací olej mať, závisí najmä od množstva pridaného oxidu zinočnatého. Pokojne sa dokážete vyšplhať až k hodnotám SPF 20 a viac. Konkrétne recepty ľahko nájdete na internete.

Inzercia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané