Banálne ochorenie šíriace sa kvapôčkovou infekciou nie je síce vo väčšine prípadov nijako zvlášť nebezpečné, ale je naozaj nepríjemné.
Slziace oči, upchatý a červený nos, pálenie v nosohltane, príšerný hlas a bolesť hlavy. Síce sa vraví, že neliečená nádcha trvá týždeň a liečená sedem dní, ale môžete veľa urobiť pre to, ako ten týždeň prežiť čo najlepšie..
Jednou z možností je bežať do lekárne a nakúpiť veľa liekov, ktoré dokážu pomerne dobre potlačiť príznaky a nabudiť telo, čo pomôže k tomu, aby ste prežili v práci.
Proces uzdravovania ale urýchlia naše babské rady. Čerpajú zo skúseností predkov, ktorí dobre vedeli, že príroda uzdravuje, a vedeli dokonale využívať to, čo rástlo všade okolo nich.
Veľa pite
V prvom rade by ste mali myslieť na to, že dostatok tekutín pomôže vášmu organizmu v boji s existujúcou infekciou a zároveň podporuje imunitu v boji s poprípade s ďalšou.
Osvedčeným receptom na nádchu sú bylinné čaje , napríklad harmančekový. Harmanček má protizápalové účinky a ak si ho osladíte po miernom vychladnutí medom, jeho dezinfekčný účinok sa zvyšuje. Je výborný nielen na pitie, ale aj na inhalovanie. Silný harmančekový výluh ešte horúci dajte do misy, skloňte nad neho hlavu prikrytú uterákom a inhalujte. Krásne sa vám uvoľní dutiny.
Dajte si kúpeľ
Horúca para urobí vášmu upchatému nosu dobre. Naložte sa do horúcej vane a postupne pridávajte teplotu vody. Môže dosiahnuť pokojne až 42 stupňov. Môžete do nej pridať olej z borovice, eukalyptu alebo tymianu . Po tomto kúpeli ešte najmenej na pol hodiny zalezte do postele, prikryte sa hrubou perinou. Tým si vlastne tak trochu vytvoríte zvýšenú teplotu, ktorá vám pomôže likvidovať vírusy.
Ak nemáte vaňu, dajte si do horúceho kúpeľa (napríklad do umývadla alebo lavóra) ruky až po lakte a do druhého lavóra tiež nohy. Poproste niekoho, aby vám pomaly prilieval horúcu vodu, čo znesiete. Aj to pomáha uvoľniť upchatý nos a naozaj to funguje! Po tomto kúpeli je tiež ideálne zostať čo najdlhšiu dobu v teple, naše babičky nedali dopustiť na teplé vlnené ponožky.
Na večeru vývar
Ak máte čas, urobte si silný vývar, ideálne kurací . Aj on pomôže upchatému nosu a posilní telo v boji s vírusovou infekciou.
Doprajte si vitamín C
Okrem vývaru určite zvýšte dávky vitamínu C. Hoci je jednoduchšie naládovať sa tabletami z lekárne, určite by ste nemali zabudnúť tiež na ovocie a zeleninu, ktoré účinok tých umelých umocnia.
Pred spánkom slanú vodu
Ak sa vám pred zaspaním zle dýcha, skúste slanú vodu. Mimochodom tá je skvelá aj na kloktanie, pomôže ako nosohltanu , tak i na bolesť a dezinfekciu hrdla. Do nosa na uvoľnenie dýchacích ciest ju môžete použiť vo forme spreja, silnejšie povahy ju môžu použiť aj ako soľnú sprchu, teda upchať si jednu dierku a tou druhou soľný roztok „natiahnuť do nosa“.
Spite čo najdlhšie
No a pokiaľ to ide, chodievajte čo najskôr spať a ráno sa nikam neponáhľajte. Poriadny odpočinok je jedna z najlepších vecí, čo pre rýchly boj s infekciou môžete urobiť.
Keď vás bolí aj hrdlo
Pokiaľ sa k nádche pridá aj bolesť v krku , pomôže už spomínaný harmančekový čaj s medom, ale aj čaj zo šalvie. Pomáha tiež popíjanie či kloktanie Vincentky a Priessnitzov obklad. Ten pripravíte tak, že namočíte šatku do studenej vody, prikryjete ho fóliou a uterákom a necháte zapariť . Pomáha aj proti kašľu a zahlienení priedušiek, ak ho priložíte na hrudník.
Posilňujte imunitu
V poslednej dobe sa v prevencii vírusových a bakteriálnych ochorení využívajú účinky hlivy ustricovej. Obsahuje mnoho dôležitých vitamínov, minerálov a stopových prvkov, jej hlavnou prednosťou sú ale protivírusové, protibakteriálne a protizápalové účinky. Jednou z najvýznamnejších látok sú glukány, ktoré výrazne aktivujú imunitný systém – zvyšujú obranyschopnosť nielen voči rôznym mikroorganizmom, ale aj nádorom a radiačnému žiareniu.
Hliva sa úspešne využíva okrem iného pri prevencii i liečbe infekčných ochorení, a to ako vírusových a bakteriálnych, tak aj plesňového alebo parazitného pôvodu. Ak priaznivé účinky hlivy skombinujete s vitamínom C a s dávkou lactobacilov, dosiahnete tak významného zvýšenia celkovej obranyschopnosti organizmu.
Ďalším efektom glukánov je, že znižujú hladinu cholesterolu v krvi , majú priaznivý vplyv na peristaltiku čriev a uľahčujú liečbu a hojenie rán. Hlivu teda rozhodne zaraďte do jedálnička.
Zázvorový čaj
Hitom posledných rokov je zázvorový čaj, ktorý telo prehreje a má aj mnoho liečivých látok. V prvom rade sú to esenciálne oleje, má však v sebe tiež celý rad vitamínov, napríklad vitamíny A, B1, B2, C, E, a minerálnych látok, ako sú sodík, horčík, fosfor, vápnik, železo a draslík . Pripravíte ho tak, že zázvor nakrájate alebo, ak máte radšej pálivejšiu a účinnejšie variantu, nastrúhajte a zalejete vodou horúcou približne 90 ° C. Zladiť samozrejme medom.
Chren s medom
Recept pre fajnšmekrov je chren s medom. Pôsobí geniálne ako prevencia v menších dávkach. Vo väčších je vhodný v priebehu choroby, pretože chren je prirodzené antibiotikum. Čerstvý koreň chrenu ošúpte a najemno nastrúhajte. Potom zmiešajte s približne rovnakým množstvom medu. Premiešajte a užívajte po lyžičkách počas dňa (3 až 5x), podľa priebehu vašej choroby.
Ideálne prevenciou proti nachladnutiu a na podporu imunity je tiež konzumácia surového cesnaku. Ale pozor, ak to preženiete, nielenže sa vám ľudia budú oblúkom vyhýbať, ale bude protestovať aj váš žalúdok. Cesnak je síce výborné antibiotikum a má protizápalové a dezinfekčné účinky, ale zvyšuje prekrvenie žalúdka, takže jeho nadmerná konzumácia ho môže veľmi podráždiť.