Ako rýchlo a efektívne vyčistiť sedačku? Poradíme vám

Zdieľať
22 cistenie sedacky.jpg
Foto: Karcher

Prach, roztoče, baktérie, alergény, srsť z domácich miláčikov, pot či rozliate nápoje. To všetko by sme mohli nájsť v našich čalúnených sedačkách, ak by sme ich podrobili chemickému rozboru. Niektoré nečistoty, ako napríklad fľaky po vyliatom džúse či víne je možné vidieť aj voľným okom, iné sa, bez toho, aby sme ich videli, môžu prejavovať na našom zdraví. Správne čistenie je tak dôležité z vizuálneho, ale najmä z hygienického hľadiska.

V tomto článku vám predstavíme pár užitočných pomocníkov, s pomocou ktorých dokážete vašu domácnosť udržať bez veľkej námahy hygienicky čistú.

Vysávače s vodným filtrom sú hygienickejšie

Výrobcovia vysávačov svoje modely neustále vylepšujú a dodávajú na trh stále efektívnejšie a zdravie čoraz menej zaťažujúce zariadenia. Medzi najhygienickejšie možno zaradiť vysávače s vodným filtrom. V porovnaní s bežným vysávačom s filtračným vreckom, základom vysávačov s vodným filtrom je voda. Tá sa vo filtri rozvíri vysokou rýchlosťou, vďaka čomu sa špina, ktorá touto vodou prechádza dokáže efektívne odfiltrovať zo vzduchu a naviaže sa na vodu. Odpadový vzduch vychádzajúci z vysávača je tak dokonale čistý. Hygienické a nenáročné je aj čistenie vodného filtra. Jeho jednotlivé časti stačí vypláchnuť pod tečúcou vodou. Ďalšou veľkou výhodou je, že pri vyprázdňovaní zbernej nádoby odchádzajú nečistoty, alergény, prach či roztoče zo sedačky, podlahy či koberca do odpadu spolu s vodou, vďaka čomu sa nevíria a alergény sa nemajú možnosť rozmnožovať.

Tepovače sú skutočnými univerzálmi

Tepovanie nepatrí medzi bežné činnosti v domácnosti. Koberce či sedacie súpravy hĺbkovo čistíme len jeden, maximálne dva krát v roku, mnoho domácnosti tepovanie nevykonáva aj niekoľko rokov. A potom sú prekvapení, aká extrémne špinavá voda prichádza zo sedačky. Látkové sedačky sú skutočným skladiskom nečistôt a zdraviu škodlivých organizmov. Ich pravidelné tepovanie je jednou zo základných podmienok pre príjemný vzduch a hygienicky čistú domácnosť bez prachu či roztočov. Obzvlášť dôsledné by mali byť domácnosti s domácimi zvieratami, deťmi a alergikmi.

Dôkladné vyčistenie čalúnených sedačiek či kobercov dokážu zabezpečiť tepovače – extraktory. Pracujú na báze vody, tlaku a satia. Do vody sa dodáva čistiaci prostriedok. Ten je po rozpustení tlakom vstrekovaný hlboko do vlákien látky, kde rozpúšťa nečistoty a odstraňuje zápach. Následne je nečistota odsávaná do odpadovej nádoby, ktorú je možné vyliať do výlevky či záchodovej misy a jednoducho umyť teplou vodou.

Parné vysávače nepotrebujú chémiu

Za najekologickejšie čistenie možno označiť čistenie parou. Para dokáže zničiť až 99,99% baktérií a to bez použitia čistiacich prípravkov. Dokážete ňou efektívne vyčistiť kachličky, dlažbu, armatúry, zrkadlá, digestory, zamastené varné dosky, umývadlá aj detské hračky. Výrobcovia parných vysávačov  vzali najlepšie vlastnosti suchých vysávačov a spojili ich s čistiacou silou pary. Výsledkom sú všestranní univerzáli, ktorí dokážu pomôcť k hygienicky dokonale čistému a nezávadnému prostrediu v domácnosti.

Parné vysávače sú ideálnymi aj na čistenie látkových sedačiek. V jednom kroku dokážu zvládnuť hneď niekoľko činností. Vysávajú, naparujú aj sušia, čím zabezpečia efektívne čistenie. Aby ste však boli skutočne spokojní, konkrétny model vyberajte starostlivo. Dajte si poradiť testami či recenziami odborníkov a zákazníkov. Špičkové vysávače obsahujú viacstupňový filtračný systém, ktorý je schopný odstrániť aj najmenšie častice špiny. Výhodou je, ak je možné sací výkon regulovať priamo na rukoväti a ak je vysávač vybavený viacstupňovou reguláciou prietoku pary. To je obzvlášť dôležité, ak je parný vysávač používaný aj na čistenie drevených podláh.

Prácu dokáže zefektívniť aj doba prevádzky. Tá závisí od veľkosti nádrže na vodu. Väčšia nádrž umožňuje dlhšiu prácu. Na druhej strane, čím väčšia je nádrž, tým dlhšie trvá nahrievanie vody. Novú vodu môžete doliať až keď opadne tlak v nádobe, čo mierne predlžuje čas potrebný na prácu. To neplatí v prípade, že si zaobstaráte dvojkomorový parný vysávač. Voda sa z jednej komory automaticky prelieva do druhej, v ktorej sa vyrába para a nie je tak potrebné čakať na vyrovnávanie tlaku. Zároveň, vodu do nádrže je možné prilievať priebežne, čo umožňuje prácu bez prerušení.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané