Ako rozoznať uhryznutie hmyzom a vyhodnotiť mieru nebezpečenstva?

Zdieľať
kliešť

Už od skorej jari hrozí pri pobyte vonku poštípanie hmyzom. Uhryznutie nie je vždy neškodné, preto je nutné vedieť, ako ich rozlíšiť, a v prípade ohrozenia zamieriť ihneď do nemocnice. Samozrejme uvedené rady platia iba pre úplne zdravých jedincov, ktorí nemajú žiadne chronické ochorenie a neužívajú lieky, inak sa treba vždy poradiť s ošetrujúcim lekárom. Zároveň sa pri každom uhryznutí môže objaviť alergická reakcia, ktorá zahŕňa dýchavičnosť, chrapot, bolesť na hrudi alebo silné zvracanie.

Zinková masť na komárie uhryznutie

Najbežnejšie je uhryznutie komárom, ktoré pozná snáď každý. Vyzerá ako malá bublinka pod kožou, ktorá svrbí, ale väčšinou nespôsobuje veľké nepohodlie. Pokiaľ sa ale objaví horúčka, bolesť alebo zápal lymfatických uzlín, okamžite by ste mali zamieriť do nemocnice. Pokiaľ sa žiadne vážne príznaky nevyskytnú, stačí použiť zinkovú alebo inú masť, ktorá upokojí svrbenie.

Blšie uhryznutie vyzerá ako malá červená bodka alebo pupienok. Obvykle ich je niekoľko a svrbí. Je dobré ich umyť tečúcou vodou a mydlom a potom ošetriť zinkovou masťou, aby ste sa zbavili svrbenia. Uhryznutie neškriabte, mohli by ste si do kože zaniesť infekciu.

Uhryznutie od ploštice býva ťažko rozpoznateľné, pretože po uhryznutí väčšinou na tele nezostávajú žiadne stopy. Môže sa ale objaviť začervenanie, svrbivé pľuzgiere a bolesť alebo opuch. Odporúča sa umyť mydlom a vodou.

Pavúčie uhryznutie nebýva nebezpečné

Pavúčie uhryznutie vyzerá ako malý krúžok s červenými okrajmi a s dvoma červenými bodkami vo vnútri. Všeobecne platí, že až na výnimky nepredstavuje také uhryznutie žiadnu hrozbu. Opäť sa odporúča umyť uhryznutie mydlom. Ak sa objaví výrazná bolesť alebo opuch, je lepšie navštíviť lekára, ktorý vám predpíše lieky.

Mravčie uhryznutie nijako zvlášť nebolí, ale je na koži viditeľné. V mieste uhryznutia sa totiž objaví začervenanie, podráždenie a svrbenie, niekedy aj pľuzgiere. Umyte vlažnou vodou a použite masť s obsahom kortizolu. Rozhodne si oblasť neškriabte, hrozí infekcia. Pri vzniku alergickej reakcie je vhodné perorálne podávať antihistaminiká alebo analgetiká, prípadne masť s obsahom kortikoidov.

Kliešte môžu prenášať choroby

Kliešte sa najčastejšie držia na zvieratách, nie je ale výnimkou, že uhryznú aj človeka. To môže byť veľmi nebezpečné. Je známe, že kliešte prenášajú choroby, ako je lymská borelióza a hemoragická horúčka.

Akonáhle na tele nájdete kliešťa, okamžite je nutné ho odstrániť tak, aby žiadna jeho časť nezostala na tele. Pokiaľ sa okolo oblasti uhryznutia objaví červený lem, rozhodne by ste mali zamieriť k lekárovi.

Včelie a osie uhryznutie, alebo skôr bodnutie býva nepríjemné a bolestivé, avšak nie nebezpečné, pokiaľ človek nie je alergický na ich jed. Alergická reakcia samozrejme vždy vyžaduje lekársku starostlivosť. V ostatných prípadoch väčšinou stačí utrieť miesto bodnutia octom a pokiaľ v rane zostalo žihadlo, odstrániť ho opatrne pinzetou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané