Potenie je prirodzený telesný proces. Niekto sa potí viac niekto menej..
Samozrejme dodržujeme nejaké hygienické návyky, zvlášť teraz v horúcich dňoch.
Čo je to vlastne potenie?
Potenie je prirodzený proces, ktorý je pre ľudské telo veľmi dôležitý. Jeho hlavnou úlohou je termoregulácia. Potením sa naše telo zbavuje tepla, ktoré v ňom neustále vzniká (dokonca, aj keď sme v pokoji alebo spíme), či už pri práci svalov alebo pri metabolických procesoch. Má svoju úlohu pri vylučovaní škodlivých a toxických látok. Pot pôsobí tiež ako ochranný filter proti UV žiareniu.
Keď už je potenie veľký problém
Celebrity si nechávajú pichať do podpazušia botulotoxín, aby zabránili prirodzenému poteniu a uľahčili si tak každodennú starostlivú starostlivosť o svoje telo.
Ľudia, čo naozaj majú zdravotný problém zvaný nadmerné potenie, majú naozaj úplne iné starosti než len kvapku potu na tele, z ktorej by „robili vedu“. O nadmernom potení možno hovoriť, ak sa človek potí aj v situáciách, keď by sa za normálnych okolností potiť nemal, alebo vylučuje príliš veľký obsah potu. V extrémnych prípadoch sa môže vylúčiť až 1,5 litra tekutín za hodinu, čo je pre zdravie nebezpečné.
Doplniť minerály a používať prípravky s koloidným striebrom
Pri nadmernom potení je potrebné doplniť stratu minerálov a solí, hlavne horčíka. Je preto dobré kompenzovať to niektorými z doplnkov stravy či prírodnými produktmi. Pomáhajú tiež šalviové čaje. Samozrejmosťou je používanie antiperspirantov. Je dobré zamerať pozornosť na oblečenie (spodná bielizeň a ponožky), ktoré obsahujú koloidné striebro. Antimikrobiálne účinky koloidného striebra obmedzujú vylučovanie potu.
Podrobné lekárske vyšetrenie
Vždy je vhodné najskôr vykonať dôkladné interné a endokrinologické vyšetrenie a eventuálne liečiť vyvolávajúcu príčinu zvýšeného potenia. Často ide len o individuálne alebo geneticky danú predispozíciu klienta a nemusí ísť o ochorenie. V prípade zistenia zdravotného problému to spadá do rúk príslušného špecialistu, napr. endokrinológa (môže ísť o poruchu funkcie štítnej žľazy) a nasadí sa vhodná hormonálna liečba. Potenie rúk môže niekedy súvisieť so zvýšenou nervozitou.
Botulotoxín môže pomôcť
Indikáciou na aplikáciu botulotoxínu do oblasti podpazušia a dlaní je vždy nadmerné potenie v tejto oblasti, ktoré klienta veľmi obťažuje, obmedzuje v bežnom živote alebo spoločensky limituje. Botulotoxín je najúčinnejšou metódou zastavenie alebo obmedzenie potenia. Okrem neho existuje mnoho metód, ktoré sa môžu kombinovať : Rôzne antiperspiranty s obsahom hliníkových solí, prípravky na prírodnej báze alebo iontoforéza. Aplikácia botulotoxínu je ale väčšinou najúčinnejšia. Efekt nastupuje za 48 až 72 hodín a vydrží spravidla niekoľko mesiacov. V axilách je po užití tejto metódy tvorba potu obmedzená na 70-80%, na dlaniach sa pohybuje medzi 20-30%. . Komplikácie tohto liečebného postupu sú všeobecne prechodné a malé. V mieste vpichu môže vzniknúť hematóm. Nepríjemná môže byť slabosť malých svalov ruky sťažujúce jemné pohyby. V prípade tvorby protilátok proti botulotoxínu sa účinnosť metódy znižuje a je potrebné zvoliť iný toxín alebo inú metódu.
Bylinky
Pri nadmernom potení rúk či nôh možno použiť kúpeľ zo smrekových výhonkov, listu orecha, dubovou alebo vrbovou kôrou, ktoré majú zvieravý adstringentný účinok. Inou možnosťou je príprava výluhu prasličky, levandule alebo šalvie v octe a omývanie potivých miest.
Výbornú bylinkou, ktorá môže pomôcť v boji s hyperhydrosou je šalvia. Šalvia možno použiť ako nálev – čaj, ktorý možno piť niekoľkokrát denne ideálne týždeň a potom si urobiť týždňovú prestávku..