Objavte tajomstvo prípravy domáceho kváskového chleba s vlašskými orechami, ktorý oslní na každom stole! Tento jednoduchý recept nielen zaručí zábavu v kuchyni, ale výsledkom bude lahodný a voňavý chlieb. So správnymi surovinami a trochou trpezlivosti sa môžete stať majstrom vo výrobe chleba, ktorý má svoju osobitú chuť a štýl.
Upečte si doma kváskový chlieb, ktorý bude korunou vašej kuchyne! Náš recept na kváskový chlieb s vlašskými orechami je nielen zábavný, ale predovšetkým chutný. Potrebujete len niekoľko surovín, štipku trpezlivosti a hneď môžete vytvoriť majstrovské dielo priamo u vás doma.
Pečenie chleba môže byť pre niekoho formou alchýmie, pre iných zase spôsobom relaxácie. Bez ohľadu na to, do ktorej skupiny patríte, náš recept vás určite nadchne. Nielenže vás prevedie kúzelným svetom kvasenia, ale vďaka jedinečnej kombinácii ingrediencií sa stanete hrdými tvorcami chleba s výrazným charakterom.
Predtým, než sa pustíme do samotného pečenia, poďme si povedať niečo viac o kvásku.
Kvások je základom – je to váš neviditeľný kuchársky pomocník. Začíname jednoduchou zmesou ražnej múky, vody a trošky existujúceho kvásku. Túto zmes necháme pracovať, a ona sa zmení na bublajúci zázrak, ktorý je dušou nášho chleba. Pamätajte, že kvások potrebuje vašu lásku a pozornosť – rovnako ako vaše kvety alebo domáce zvieratá.
Kvások z droždia
- ½ kocky (21 g) čerstvého droždia
- ½ lyžičky krupicového cukru
- 1 lyžica hladkej múky 50 ml vlažnej vody
Chlieb
- 300 g hladkej múky + na podsypanie
- 125 g ražnej múky
- 1 lyžica rasce
- 1 lyžica soli
- 100 g ražného chlebového kvásku
- 250 ml vody
Variant s vlašskými orechmi
Naša tajná ingrediencia? Pečené zemiaky! Áno, počujete dobre. Pečené zemiaky dodajú nášmu chlebu nielen vláčnosť, ale aj nezameniteľnú chuť. Spolu s klasikami, ako je pšeničná múka, vlašské orechy a zmes semienok, vytvoríme cesto, ktoré je jednoducho neodolateľné. A nebojte sa experimentovať – každý chlieb môže byť originál!
Proces kysnutia je ďalší krok k dokonalosti
Cesto necháme odpočívať a sledujeme, ako rastie nielen na veľkosti, ale aj na charaktere. Kysnutie v chladničke je síce pomalšie, ale výsledok stojí za to. A potom prichádza tá najmagickejšia časť – formovanie chleba. Predstavte si, že ste sochári a váš bochník je vaša socha. Je to chvíľa, kedy môžete dať chlebu osobitý tvar a dušu.
A konečne, pečenie! Váš byt sa naplní vôňou domáceho chleba, a vy sa nemôžete dočkať, až ochutnáte prvý chrumkavý kúsok. Pečenie v rúre alebo v uzavretej nádobe – každá metóda má svoje kúzlo. Či už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek, výsledok bude ohromujúci. A keď už váš chlieb vychladne (ak vydržíte čakať), je čas na oslavu. Váš kváskový chlieb s vlašskými orechmi je pripravený na podmanenie sveta! Presný recept pridávame, môžete ho vyskúšať:
Cesto
- zemiaky (pečené, jemne strúhané, pečte v šupke na 200 ° C domäkka) 200 g
- vlašské orechy (lámané) 2 hrsti
- semienka (variabilná zmes – ľanové drvené, slnečnicové, tekvicové, sezamové)
- pšeničná chlebová múka 250 g
- voda (pramenitá) 150 g
- soľ 1 lyžička
- mletá rasca 1 lyžička
- mletý koriander 1 lyžička
- med (alebo trstinová melasa) 1–2 lyžice
Postup prípravy
- Pol dňa vopred, než sa chystáte zarábať cesto, si pripravte kvások. Ideálne ráno. V strednej mise zmiešajte štartovací kvások s vodou a ražnou múkou. Túto misu zakryte fóliou a nechajte pracovať v izbovej teplote.
- Po približne 12 až 16 hodinách by mal byť kvások vzídený, a teda pripravený na ďalší krok. Dajte ho do veľkej misy spolu so zvyšnými ingredienciami okrem orechov a cesto spracujte.
- Po chvíli miesenia, približne 10 minútach, budete mať kompaktné, relatívne veľmi riedke lepivé cesto, čo sa ale už pekne odlepuje od stien misy. Konzistencia je taká, že na doske by sa po chvíli roztieklo doširoka. Pridajte orechy, zapracujte ich do cesta a prikryte nádobu utierkou alebo fóliou. Takto nechajte zrieť približne 20–30 minút.
- Cesto dajte na pomúčenú dosku a natiahnite ho na pás, ktorý preložte na tretiny do stredu. Otočte ho o 90° a opakujte natiahnutie a poskladanie. Takto natiahnite a zložte celkom trikrát. A nechajte zase prikryté cesto hodinu zrieť.
- Opakujte naťahovací a prekladací rituál s tým rozdielom, že po poslednom zložení už vytvarujte bochník okrúhleho či pozdĺžneho tvaru a dajte do dobre múkou vysypané šatky zodpovedajúceho tvaru alebo utierkou vyloženej a múkou vysypanej misy.
- Fáza kysnutia pri kváskovom pečive trvá dlhšie, mnoho ľudí cesto necháva kysnúť v chladničke cez noc. Môže kysnúť pri izbovej teplote 2–4 hodiny, alebo v chladničke až 24 hodín. Po vybratí bude potrebovať 1–2 hodiny, aby dosiahlo izbovú teplotu a dokyslo.
- Medzitým, aspoň pol hodiny vopred, rozpáľte rúru na 250 °C. Na dno rúry položte pekáč na zavlaženie, aby cesto dokyslo a kôrka nestvrdla predčasne, a do strednej polohy plech, ktorý by mal byť tiež rozpálený. (Ideálny je pekársky kameň alebo liatinový hrniec).
- Pripravené cesto vyklopte ho na rozpálený plech, pokiaľ chcete, urobte ostrým nožom zárezy.
- Do pekáča na dne rúry vylejte 3 dcl vody a rýchlo rúru zatvorte. Takto pečte 10 minút, potom stiahnite výkon na 220 ° C a dopekajte ďalších 35 minút. Môžete sa riadiť farbou kôrky, ak si nie ste istí, chlieb vyberte a dvakrát kliknite na spodok, mal by znieť dute. Po vybratí nechajte chladnúť na mriežke.
- Môžete sa rozhodnúť aj pre pečenie v uzavretej nádobe, ktorá nahradí zavlažovanie rúry. Ideálne sú dobre teplo vodivej nádoby ako liatinový hrniec, keramická či sklenená zapekacia nádoba s pokrievkou. V takom prípade rozpálite rúru aj s hrncom a pokrievkou. Pripravené cesto rýchlo vsadíte do hrnca a priklopíte. Vždy sa snažte čo najmenej vetrať rúru. Prvých 10 minút pečte s vekom na najvyšší výkon, potom veko odoberte a výkon znížte na 220 °C. Takto dopekajte do krásne zlatej kôrky približne 35 minút.