Ako pripraviť bývanie na príchod novorodenca

Zdieľať
Ako pripraviť bývanie na príchod novorodenca
Ako pripraviť bývanie na príchod novorodenca Foto: www.gettyimages.com

Príchod nového člena rodiny na svet sa spája s veľkými očakávaniami i prípravami. Po milých povinnostiach ako je nákup dupačiek či kočíka prichádza na rad reorganizácia bývania. Deti a najmä novorodenci potrebujú k svojmu pohodliu veľa priestoru aj vecí. Ak si neviete dať rady, ako s tým začať, nezúfajte. Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu prerobiť vaše doterajšie bývanie tak, aby malému bábätku nič nechýbalo.

Pohrajte sa so svetlom

V prvých týždňoch života vášho drobčeka nebude veľmi chodiť von. Je to tak preto, lebo imunita malého človiečika sa ešte formuje. Vo vonkajšom prostredí na neho číha nespočetné
množstvo bacilov a vírusov. Preto si spoločné chvíle na začiatku budete užívať najmä doma. Novorodenci ešte nemajú vyvinutý zmysel orientovať sa v čase. Schopnosť rozlišovať deň
a noc sa u nich postupne formuje. Preto by bábätka na začiatku mali byť 12 hodín na svetle a 12 hodín v tme. Aby ste im s tým pomohli presvetlite celý byt. Začať môžete s maľovaním.
Voľte teplé a svetlé farby. Zabijete nimi dve muchy jednou ranou, pretože i malé priestory dokážete týmto spôsobom opticky zväčšiť. Okrem denného sa však pohrajte aj s nočným svetlom. Pre deti je ideálna v noci úplná tma. Kúpte si preto black out závesy v štýle vášho bývania a zakomponujte ich do obývačky i spálne.

Vyberte vhodné zariadenie

Bábätká veľa spia. Ale spánok ich vie často potrápiť, podobne ako aj rodičov. Zdravé spánkové návyky u vašich drobcov však môžete formovať už od narodenia. Potrebujete na to vhodnú detskú postieľku s kvalitným matracom. Detské postieľky v posledných rokoch doslova zaplavili trh s potrebami pre najmenších. Výber tej najlepšej preto dá niekedy zabrať. Zorientovať sa v nich môžete pomocou nezávislých recenzií i vďaka vlastným preferenciám. Základom pre spánok novorodencov je komfort a bezpečnosť. Tú dosiahnu v postieľke umiestenej v tesnej blízkosti ich matky. Podporuje sa tak tvorba vzájomného puta i laktácie. Voľte teda postieľky, na ktorých je možnosť zložiť bočnicu a pritlačiť ju tak k vašej posteli.

Zamerajte sa na pohodlie

Ďalším dôležitým faktorom na príjemné prežívanie času s vašim malým pokladom je vzájomné pohodlie. Preto do detskej postieľky kúpte priedušný a prepracovaný matrac. Najlepšie detské matrace sú také, ktoré neničia zdravie vášho bábätka. Vyznačujú sa kvalitnou voľbou materiálov a rovnomernou tvrdosťou. Na nich sa okrem spánku vyvíja aj chrbtica dieťatka. Takže jeho výber dobre premyslite i zvážte. Život s novorodencom navyše dokáže na čas ochromiť celé rodinné fungovanie. Je preto možné, že váš partner kvôli práci strávi niekoľko nocí na gauči. Preto ak vaša sedacia súprava ani zďaleka nespĺňa predstavy o pohodlnom spaní, uvažujte o jej výmene. Kvalitnú textilnú či koženú sedaciu súpravu, ktorú môžete jednoducho vyčistiť bez pochýb oceníte aj po niekoľkých rokoch s malými deťmi.

Odložte prekážky

Len pár mesiacov po príchode malého človiečika na svet sa stanete svedkami jeho extrémneho vývoja. Z malého bezbranného bábätka sa rýchlo stane nepremožiteľný lezec. Preto už teraz odstráňte z domácnosti nábytok, ktorý by mu mohol prekážať v pohybe. Konferenčný stolík v obývačke vymeňte za pohodlný koberec. Nakúpte si do zásoby aj detské poistky na nábytok či ochranné komponenty na rohy stolov. No a tí, čo máte doma schody, investujte aj do detských bezpečnostných zábran.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané