Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako prestať zaručene fajčiť

Fb 47.jpg

Ako prestať zaručene fajčiť? Prestať s fajčením cigariet vyžaduje predovšetkým veľmi pevnú vôľu. Prestať fajčiť môžete prakticky kedykoľvek, ak to myslíte ale vážne, zbavte sa závislosti na cigaretách ihneď. Tu je návod krok za krokom, ako prestať fajčiť, a to raz a navždy.

Prečo prestať s fajčením?

Ujasnite si dôvody, prečo sa chcete zbaviť závislosti na cigaretách, a tie si potom nasledujúce týždne v odvykacej kúre neustále pripomínajte. Medzi najčastejšie dôvody, prečo prestať fajčiť, patrí finančná stránka – predsa len ide mesačne o nemalú sumu, ktorú môžete ušetriť, zdravie – každým vdýchnutím cigaretového dymu sa do pľúc dostáva niekoľko tisíc jedovatých látok vrátane karcinómov, alebo jednoducho vášmu partnerovi váš cigaretový dych nie je najmilší. Pamätajte si, prečo to robíte. Hlavne to však robte kvôli sebe.

Kedy a ako začať?

Odpoveď je jednoduchá. Začnite hneď. Nie až zajtra, nie až po dovolenke, nie až k nejakému dátumu, nie až dofajčíte túto krabičku cigariet. Vaše telo si vypestovalo určitú závislosť na nikotíne, preto počítajte s tým, že sa čoskoro prejavia abstinenčné príznaky. K abstinenčným príznakom patrí nepokoj, podráždenosť, závraty, bolesti hlavy, kŕče, nespavosť, nevoľnosť, hlad, neodolateľná túžba po cigarete, zlé sústredenie, tras, závraty alebo bolesti hlavy. Za niekoľko dní však začnú odznievať. Ak chcete prestať fajčiť, je potrebné to vydržať!

Urobte si plán a motivačný program

Ako prestať fajčiť bez motivácie? To jednoducho nejde. Stanovte si termíny, ktoré budete dodržiavať, urobte si svoj osobný plán. Na viditeľné miesto – doma či v práci – si položte pokladničku a vkladajte do nej každé €, ktoré ste za cigarety ušetrili. Budete mať veľkú chuť si opäť zapáliť, preto si zaveďte systém, v ktorom za prekonanie každého takéhoto okamihu vložíte do pokladničky treba jedno či dve €. Za svoje úspechy sa odmeňte a kúpte si za tieto peniaze niečo pre radosť.

Informujte svoje okolie

Prestať s fajčením je jednoduchšie, keď svoje okolie o tomto rozhodnutí budete informovať. Priatelia, známi či kolegovia budú na to brať ohľad a určite Vás podporia a pomôžu s vytúženým cieľom prestať fajčiť.

Žuvačky, elektronická cigareta alebo náplasti

Napospol všetky uvedené doplnky vám s plánom prestať fajčiť môžu pomôcť. Ich zmyslom je, aby sa do tela uvoľňoval len nikotín, na ktorom je vypestovaná závislosť. Preto je treba postupne znižovať dávku. Všetky varianty sa javia ako veľmi nákladné. Liečba fajčiara pomocou Nicorette stojí asi 80€ za mesiac. Treba si však uvedomiť, že pri krabičke denne a cene 3,20€ za krabičku, by ste zaplatili 96€ za mesiac, takže ušetríte!

Čo ďalej?

Nájdite si záujmy a zaujímavé aktivity, ktoré budú odvádzať od cigariet pozornosť. Najideálnejšie je šport, začnite s tým, o čom ste dlho uvažovali, ale nikdy ste na to nemali čas alebo odhodlanie. Musí vás to baviť a robiť vám to dlhodobo radosť.

Koniec závislosti, som nefajčiar!

Za ako dlho budem vyliečený zo závislosti na cigaretách? To je individuálne, hlavné je pevná vôľa a dodržiavanie osobného plánu. Obvykle po troch mesiacoch by ste nemali už pociťovať žiadne abstinenčné príznaky, tie začínajú ustupovať už po prvých dvadsiatich dňoch. Hlavné je pevná vôľa. Hovorí sa, že kto vydrží prvé tri týždne, môže cigaretám dať zbohom. Nezabudnite, že to nie je len závislosť fyzická, ale aj psychická. Fajčenie cigariet je totiž aj spoločenská záležitosť, preto keď si niekto v okolí zapáli, máte túžbu urobiť to isté.

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 31. augusta 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.