Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako predísť unaveným očiam z počítača.

reklama:
Women using laptop with blank screen at table in the office.

S tým, ako sa v práci čoraz viac používajú počítače, prichádzajú aj rôzne zdravotné problémy spôsobené sedavým zamestnaním – bolesti chrbta, krčnej chrbtice a v neposlednom rade aj únava očí.

Podľa  štúdií majú ťažkosti s videním okolo 50-90% pracovníkov s počítačom. Ako ale unaveným očiam predísť? Existujú rady, ktoré pomôžu zmierniť únavu očí a celkovo zredukovať aj príznaky tzv. Computer vision syndrome

Pracujte so správnym prístrojom

Toto je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré môžete pre svoje oči urobiť. Uistite sa, že monitor vášho počítača spĺňa všetky predpísané normy.

Používajte primerané osvetlenie

Očné napätie je často spôsobené príliš silným svetlom, či už umelým alebo prírodným zo slniečka. Ak používate PC, malo by byť vaše osvetlenie asi polovičné oproti zvyšku miestnosti. Používajte teda žalúzie, záclony, poprípade si obráťte stôl smerom od okna.

Minimalizujte odlesky

Odlesky od stien rovnako ako odlesky priamo od obrazovky počítača nepôsobia na oči príliš dobre. Nainštalujte si na monitor antireflexnú dosku , a ak je to možné, vymaľujte steny tmavými matnými farbami.

Person using calendar on computer to improve time management, plan appointments, events, tasks and meetings efficiently, improve productivity, organize week day and work hours, business woman, office

Nosíte okuliare? Potom používajte antireflexné sklá, ktoré minimalizujú odraz od prednej aj zadnej strany skla.

Kúpte si nový displej

Ak ste to do tejto doby ešte neurobili, vymeňte svoj starý monitor  za nový, plochý LCD panel, teda taký, aké sa používajú napríklad u notebookov. LCD displeje totiž na rozdiel od starých katódových monitorov toľko „nesvietia“ a vďaka tomu ďaleko menej zaťažujú oči. Chybu určite neurobíte, ak si nastavíte vyššiu zobrazovaciu frekvenciu. Tá pod 75 Hz  oči veľa namáha.

Nastavte si správne jas a kontrast monitora

Upravte si nastavenia jasu a kontrastu svojho monitoru tak, aby dobre vyhovoval ako svetlu v okolí počítača, tak aj vašim očiam. Otestovať to môžete nasledovne: skúste sa pozrieť na pozadie tejto stránky. Pokiaľ ho vnímate ako zdroj svetla, máte kontrast nastavený príliš vysoko. Ak sa vám ale naopak zdá príliš temné, trochu kontrast zvýšte.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 8. októbra 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.