Objavte tajomstvá správneho porozumenia vašej mačky! Prečítajte si, ako správne interpretovať mačacie signály a zlepšiť vzťah s vaším štvornohým priateľom.
Mýtus, že mačky nie je možné vychovať, je jednoznačne vyvrátený. Kľúčom je hlbšie pochopenie týchto záhadných stvorení. Nová kniha „Čo má mačka na mysli“ odkrýva nielen základné informácie, ale aj poskytuje sériu autentických fotografií, ktoré vám umožnia lepšie rozumieť mačacím gestám a ich významu.
Mačky po prebudení často prejavujú pohodu tým, že sa natiahnu a urobia takzvaný mačací oblúk. Časté zívanie môže ale znamenať aj stres. V prípade, že mačka predvádza mačací hrb vo viac stresových situáciách, môže to signalizovať nepohodu alebo nepríjemný pocit.
Mačky sú tiež veľmi citlivé na pachy, ktoré cítia nielen nosom, ale aj špeciálnym Jacobsonovým orgánom. Niektoré rastliny obsahujú molekuly podobné mačacím feromónom, čo môže mačku doslova opantať. Zaujímavosťou je, že existuje päť typov feromónov, každý zodpovedá inému správaniu.
Vďaka vyvinutému vnútornému uchu majú mačky vynikajúci zmysel pre rovnováhu, čo im umožňuje úžasné skoky a manévre. Vnímajú aj veľmi jemné vibrácie, ktoré im umožňujú orientovať sa v tme pomocou citlivých fúzov.
Pozorovanie spánku mačiek môže odhaliť veľa o ich pohode. V chladnejších podmienkach sa mačky zvyčajne zvíjajú do klbka, zatiaľ čo pri teplejšej teplote preferujú ležať roztiahnuto. Extrémne teplo ich dokonca môže viesť k spánku na chrbte s vystretými labkami.