Pohanka, často označovaná ako „zázračná potravina“, sa opäť dostáva do popredia zdravého stravovania. Nielenže poskytuje bohatú zásobu dôležitých živín, ale aj jej príprava je nekonečne variabilná. Ako ju využiť na maximum a prečo by ste ju mali zaradiť do svojho jedálnička?
Pohanka, i keď má svoju špecifickú chuť, ktorej mnohí musia prísť na chuť, sa stáva neodmysliteľnou súčasťou moderného jedálneho lístka. Napríklad palacinky z pohánkovej múky zmiznú zo stola skôr, ako by ste stihli mrknúť.
História jej používania na našom území siaha do 17. storočia, hoci pravdepodobne bola do Európy dovezená už o štyri storočia skôr. V minulosti sa pohanka pestovala predovšetkým na Valašsku, kde slúžila na pečenie chleba alebo výrobu kaší. Po čase bola vytlačená zemiakmi a pšenicou, ale v dnešnej dobe sa vďaka svojim zdravotným prínosom opäť dostáva do popredia.
Pohanku môžete nájsť v rôznych formách – od celých lúpaných zŕn, ktoré sú vynikajúce do rizot či nákypov, až po pohankovú lámanku ideálnu na hustenie polievok a omáčok. Nemenej populárna je pohanková múka, bezlepková alternatíva ideálna pre pečenie pečiva a prípravu lievancov alebo cukroviniek.
Pohanka je skutočným zázrakom aj pre ľudí trpiacich na kŕčové žily, pretože obsahuje rutín, ktorý v kombinácii s vitamínom C podporuje funkcie cievneho systému. Okrem toho pohanka napomáha regenerácii pečene, podporuje mozgovú činnosť a pôsobí proti zrážaniu krvi. Je bohatá na plnohodnotné bielkoviny, vitamíny E, B1 a B2, vlákninu, vápnik, cholín, antioxidanty a aminokyseliny.
Ako pohanka podporuje zdravie. Je to naša superpotravina
Pohanka, známa pre svoje zdravotné prínosy, sa stala jednou z superpotravín aj v roku 2024. Táto mnohostranná surovina je skvelým zdrojom rutínu a ďalších živín, ktoré posilňujú zdravie. Prečítajte si, prečo by pohanka mala byť častejšie na vašom tanieri a ako ju ľahko zakomponovať do vašej stravy.
Pohanka sa často spája s podporou cievneho systému vďaka obsahu rutínu, avšak jej prínosy siahajú ďaleko za tieto hranice. Je nielen chutná, ale v kuchyni ponúka široké spektrum využitia.
Podľa najnovšej správy z roku 2024 od medzinárodne uznávanej odborníčky na výživu Hanni Rützler, pohanka patrí medzi superpotraviny. To, čo naše prababičky vedeli intuitívne, dnes potvrdzujú vedecké štúdie.
Botanicky nie je pohanka obilnina, ale pseudoobilnina, čo znamená, že neobsahuje lepok a je škrobnatá. Jej konzumácia je výhodná pre tých, ktorí sa snažia obmedziť príjem lepku z preventívnych dôvodov.
Rutín, ktorý pohanka obsahuje v hojnom množstve, je významný pre udržanie elasticity ciev a redukciu rizika trombózy. Častá konzumácia pohanky môže tiež prispieť k zníženiu „zlého“ LDL cholesterolu, ktorý sa usádza na stenách artérií.
Okrem toho pohanka obsahuje množstvo minerálov ako zinok, vápnik, železo a draslík, ako aj vitamíny skupiny B. Je preto vhodná pre ľudí trpiacich na opuchy, potrebných regenerácie pečene či posilnenia nervového systému.
Pohanka je ľahko dostupná a jednoduchá na prípravu. Stačí ju variť niekoľko minút a potom nechať dojčiť. V kuchyni sa hodí do polievok, sekaných, ako zahustenie omáčok, ale aj do rizot a zapekaných pokrmov.
Pohánkové palacinky so šunkou, syrom a vajcom
Doba prípravy: 30 minút + 60 minút na odležanie cesta
Počet porcií: 8 palaciniek
Ingrediencie:
- 250 g pohánkovej múky
- cca 200 ml vody
- 2 lyžice rozpusteného masla
- 1 vajce
- soľ
- rastlinný olej
Náplň:
- 8 plátkov šunky
- 150 g nastrúhaného syra
- 8 vajec
- Do misky nasypte pohánkovú múku a pridajte pol lyžičky soli. V strede urobte jamku, rozklepnite do nej vajcia a pomocou metličky ho dôkladne rozšľahajte.
- Postupne za stáleho miešania pridávajte po častiach vodu, kým nevznikne tekuté cesto. Potom vmiešajte rozpustené maslo.
- Misku s cestom zakryte a nechajte minimálne hodinu odpočinúť.
- Rozohriatu panvicu zľahka potrite olejom, nalejte na ňu cesto a roztiahnite ho do krajov.
- Po otočení palacinky na ňu položte plátok šunky, pridajte strúhaný syr a doprostred rozklepnite vajcia. Bielok jemne roztiahnite do strán.
- Okraje palacinky preložte tak, aby vytvorili štvorcový tvar, ale nedotýkali sa žĺtka.
- Akonáhle bude vajíčko hotové, môžete palacinku podávať.
Recept na pohánkový perník
Suroviny na 1 pekáč perníka:
- 200 g pohánkových krúp Bio Probio
- 100 g lúpanej pohánky lámanky
- 2 vajcia
- 30 g kukuričného škrobu
- 50 g strúhaného kokosu
- 100 g trstinového cukru
- 50 g mandlí
- pomarančová kôra
- kypriaci prášok do pečiva
- morská soľ
- nelúpané sezamové semienka
Pohánkové krúpy a pohánku lámanku zalejte 0,5 litrom vriacej jemne osolenej vody a nechajte asi 20 minút pod pokrievkou dôjsť. Následne pridajte všetky ostatné suroviny, zamiešajte. Vzniknutú hmotu dajte do formy vymastenej tukom a vysypanej sezamovými semienkami. Medovník pečte pri teplote 180 ° C približne 40 minút.
Pre osvieženie: Upečený perník je možné posypať sušenou srvátkou alebo ho polejte kyslou smotanou.