Ako podporiť imunitu a predísť chrípke a prechladnutiu

Zdieľať
chrípka

Zima je tu a spolu s ňou prišlo aj obdobie častejších respiračných ochorení. Vonku je zima, doma teplo, ústredné kúrenie vysušuje sliznice, navyše nie je núdza o dažďové alebo snehové prehánky. Ako sa s tým má náš organizmus vysporiadať, keď ide zároveň o obdobie, keď je naša imunita oslabená a každé stretnutie s bacilmi alebo vírusmi nás oslabí ešte viac?

Základom je zdravý imunitný systém

Bez dostatočne silnej a zdravej imunity sa s útokom vírusov a bacilov nemáme šancu pobiť bez toho, aby nás na to na pár dní vyradilo z prevádzky. Lenže silná imunita nie je len tak, treba na nej pracovať. Imunita každého z nás má dve časti, vrodenú, ktorá je nám daná do vienka, a získaná. Tú si osvojujeme buď očkovaním, alebo tým, že sa s chorobou stretneme. Aby fungovala tak, ako má, treba dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, zdravo jesť, hýbať sa, dodržiavať hygienu a podobne. V jedálničku by nemala chýbať čerstvá zelenina ani ovocie, oboje je skvelým zdrojom vitamínov potrebných pre správne fungovanie imunity. Keď ich potrebu nevykryjeme stravou, čo nie je v zime nič divné, treba siahnuť po doplnkoch stravy. Viete, že mnohí z nás si myslia, že pre imunitu je zásadný len vitamín C, ktorého zdrojom sú citrusy, rakytník a napríklad aj šípkový čaj? Tak jednoduché to ale nie je, medzi vitamíny, ktoré podporia správne fungovanie imunitného systému patria aj vitamíny A, D a E, B-komplex a minerály ako zinok, jód, meď a ďalšie?

Nepodceňujte ani obliekanie

Najmä tínedžeri by o tom mohli rozprávať. Ráno na seba hodia len tričko a slabú mikinu, bundu si buď nevezmú vôbec, alebo ju majú rozhalenú. Nie je sa čomu diviť, že ľahko prechladnú.

Pritom stačí tak málo. Dobre sa obliecť, keď idete von. Treba zvoliť aj vhodné materiály pyžama alebo spodnej bielizne na spanie na noc. Medzi tipy, v čom spať v zime, tak patria dlhé pyžamá alebo pyžamá s krátkym rukávom a dlhými nohavicami z mikroflanelu alebo flanelu. Komu je v noci skôr teplo, ten pokojne môže staviť na pánsku spodnú bielizeň ako pánske boxerky, pánske trenírky alebo pre dámy potom dámsku nočnú košeľu.

Viete, že svoje o dôležitosti obliekania vedia aj bežci, ktorí by vám na otázku, čo si obliecť na šport vonku odpovedali, že zásadné je cibuľové obliekanie? Nebojte, s cibuľou to nemá nič spoločné, ide o vrstvenie oblečenia, kedy na sebe máte viac tenších vrstiev. Tá prvá by mala byť z funkčného materiálu, aby od tela odvádzala vlhkosť, stavte teda na funkčnú spodnú bielizeň. Vrchná vrstva zase musí odolať vetru aj dažďu.

A ako vybrať ponožky na behanie? Ako by povedali naše mamičky a babičky, dôležité je teplo od nôh, preto na kvalitné ponožky nezabúdajte. Ďalším dôvodom je to, že ponožky môžu behaniu dodať nový rozmer. Aj bežecké ponožky sú z funkčného materiálu, aby od tela odvádzali pot a noha v topánke nekĺzala, musí tiež odolať treniu. Najlepšie sú ponožky z kombinácie syntetických a prírodných materiálov, konkrétne napríklad kombinácia nylonu s merino vlnou alebo bambusom a elastanom.

Otužujte sa

Už naše babičky mu verili, tak prečo by sme ho nemali vyskúšať aj my? Reč je o otužovaní. Nie, neznamená to, že si máte ísť zaplávať do studeného rybníka alebo skočiť do ľadovej rieky, postačí sprcha vlažnou vodou, pri ktorej postupne znižujeme teplotu. Že vám bude zima a nezvládnete to? Nebojte sa a choďte na to postupne. Zo začiatku sa voda zdá studená každému, ale zvyknete si a telu to len prospeje. Keď totiž organizmus náhle ochladíte, telo sa snaží zachovať si telesnú teplotu a stimuluje tvorbu bielych krviniek, ktoré fungujú ako obrancovia nášho imunitného systému. Keď totiž do nášho tela prenikne nejaká infekcia, sú to práve biele krvinky, ktoré ju likvidujú.

Skúste saunu

Do sauny sa väčšina z nás chodí príjemne ohriať a zrelaxovať. Napadlo by vás, že pravidelné saunovanie raz týždenne po celý rok, podporí aj imunitu? Telo totiž počas pobytu v saune vystavíme extrémnym teplotám, na ktoré nie je bežne zvyknuté, a tým naštartujeme imunitný systém.

Treba sa aj dobre vyspať

Pre silnú imunitu je dôležitý aj zdravý spánok, ktorý je dostatočne dlhý, kvalitný a ničím nerušený. Keď sa budete pravidelne prebúdzať, alebo sa na posteli prevaľovať, to vášmu zdraviu ani nálade neprospeje. Že už neviete, čo robiť, aby ste sa dobre vyspali? Máme pre vás pár tipov, ako naňho.

V spálni pravidelne a intenzívne vetrajte tak, že proti sebe na chvíľu otvoríte všetky okná a dvere. Vzduch sa vymení, ale steny neprechladnú. Zo spálne odstráňte televíziu. V posteli ako takej nesmie chýbať kvalitný rošt, luxusný matrac, savé prestieradlo a priedušné obliečky. Nezabúdajte ani na anatomický vankúš a antialergickú prikrývku. Do postele si ľahnite aj z nej vstávajte každý deň zhruba v rovnaký čas. Približne 6 hodín pred spánkom nepite nápoje s obsahom kofeínu. Večer jedzte skôr ľahké jedlá, posledné si dajte asi 2 hodiny pred tým, než si idete ľahnúť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané