Ako počas Vianočných sviatkov nepribrať? Ponúkame pár osvedčených rád

Zdieľať
Ako počas Vianočných sviatkov nepribrať
Ako počas Vianočných sviatkov nepribrať? Ponúkame pár osvedčených rád Foto: www.gettyimages.com

Vianoce sú tu. Ak sa vám za posledné mesiace podarilo zredukovať svoju váhu, iste máte z daného obdobia veľké obavy.

Prečítajte si niekoľko zaujímavých tipov, ako nepribrať počas Vianoc. Tento postup nemusí byť nutne spojený len s obmedzovaním, pretože rovnako ako u klasickej diéty, aj tu rozhoduje strava .

Pečivo

To na Vianoce neodmysliteľne patrí a je viac než jasné, že ani vy si ho nechcete upierať. Dôležité je začať riešiť tento problém ešte pred tým, ako začnete vôbec piecť. Odporúčame vymeniť klasické recepty za tie zdravšie . Napríklad cukor môžete nahradiť lepším prírodným sladidlom, ktoré je nielen zdravšie, ale je tiež diétnejšie. Keď už cukor, tak radšej ten trstinový, alebo radšej rovno stéviu . Rovnako tak ale môžete použiť aj rôzne druhy sirupov, kam zaraďujeme napríklad ten javorový, alebo Agávový. Vaše koláčiky tiež osladí, a pritom nie je tak zlý, ako biela klasika.

Nezabúdajte ani na použitie zdravšej múky. Aj keď väčšina vašich receptov obsahuje štandardné bielu múku, tohtoročné Vianoce môžete urobiť výnimku. Akú? Použijete múku lepšiu, ktorá obsahuje aj dostatočné množstvo vlákniny, ktorá vás pomôže lepšie zasýtiť. Ak hľadáte tipy, skúste múku:

  • celozrnnú
  • špaldovú
  • ražnú alebo pohánkovú

Vyprážaná ryba

Tá na vianočný stôl neodmysliteľne patrí. U väčšiny domácností je to pochopiteľne kapor, ktorý však nemusí byť jedinou voľbou, ktorá existuje. Že ide o rybu je síce chvályhodné, ale ak hľadáte rady, ako nepribrať počas Vianoc, je určite nutné zmeniť jej tepelnú úpravu . Klasikou je dnes trojobal a následné vyprážanie – je jedno, či vo fritovacom hrnci, alebo na panvici. Oboje ako vášmu zdraviu, tak aj vašej váhe rozhodne neprispieva.

Rybu určite neodporúčame z jedálnička eliminovať. Je jedno, či to bude kapor, alebo ryba iná. Dôležité je ju správne pripraviť. My odporučíme klasickú prírodné úpravu, a to buď na panvici, alebo na kontaktnom grile.Rovnako tak nie je problém rybu tiež upiecť. Vo všetkých troch prípadoch sa možno zaobísť úplne bez tuku. Plne postačí pár kvapiek kvalitného olivového oleja.

Zemiakový šalát

Klasická príprava, ktorá okrem zeleniny obsahuje aj poriadnu porciu majonézy je dosť nebezpečná. Ak by šlo len o zeleninu, nie je to zase až taký problém, pretože tá sa v rámci diétneho režimu skutočne hodí viac než dobre. Ak je niečo problém, je to majonéza. Ak ju kupujete a nikdy ste sa nezaujímali o to, z čoho je vyrábaná, je dobré spomenúť recept na tú domácu. K nej je potreba:

  • dostatok kvalitného rastlinného oleja
  • vaječné žĺtky
  • korenie, soľ a citrónová šťava

Je teda jasné, že vzhľadom na obsah oleja je majonéza doslova kalorickou bombou. A tou sa následne stáva aj samotný zemiakový šalát. Ak hľadáte tipy, ako nepribrať o Vianociach, skúste jeho ľahšiu variantu. Tá prvá môže súvisieť s tým, že ho len zľahka pokvapkáme kvalitným olivovým olejom. Druhým variantom je použitie nízkotučného jogurtu, ktorým jednoducho nahradíte majonézu. Chuť bude veľmi podobná a kalorická hodnota prijateľná.

Občerstvenie pre priateľov

Ani tu sa nemusíte nutne držať klasických postupov, ako sú rôzne chlebíčky, jednodohubky, údeniny, alebo tučné syry. Ak si chcete zachovať podobný štýl, podávajte hlavne celozrnné pečivo, ktoré je ideálne natrieť nízkotučným tvarohom pridať kúsok zeleniny a výsledok je hotový. Ak hľadáte skutočne diétnu verziu, skúste výhradne len zeleninové prevedenie . Ako na to? Klasické pečivo môžete nahradiť napríklad uhorkou, rovnako ako nie je problém rozkrojiť, vydlabať a potom naplniť menšiu paradajku. Hitom ale môžu byť napríklad aj rôzne zeleninové peny v mištičkách, ktoré sú nielen diétne, ale rozhodne môžu byť pre vaše hostí zaujímavým zážitkom.

Držte sa na uzde

Niekoľko tipov na správnu stravu máme za sebou. Ak vás zaujímajú i ďalšie tipy, ako nepribrať počas Vianoc, je potrebné dodržiavať podobný režim, ako pri klasickej diéte. Snažte sa držať na uzde a jesť len zdravé jedlá. Tiež myslite aj na pravidelnosť a aspoň 5 porcií počas celého dňa. Určite sa snažte nemať nezdravé jedlo na očiach. Je dobré mať ho ukryté pripraviť ho len vo chvíli, keď príde návšteva.

Tiež odporúčame vyhýbať sa alkoholu. Prípitok alebo pohárik vína ku štedrovečernej večeri problém nie je. Pravidelné dávky alkoholu počas sviatkov však vašu snahu o udržanie váhy spoľahlivo prekazí. Zvlášť, keď s Vianocami súvisia sladké nápoje, ako je:

  • vaječný koňak
  • punč
  • varené víno
  • sladké nápoje a džúsy

Majte dostatok pohybu

Aj sviatky môžete využiť k pohybu. Zabudnite však na fitcentra a telocvične. Nekazte si vianočnú pohodu. Stačí, keď budete v prípade dobrého počasia pravidelne chodiť von, na prechádzky. Ak ste milovníčka zimných športov, možno vyraziť aj na hory. Väčšina lyžiarskych stredísk funguje aj počas sviatkov. A celodenné lyžovanie bez front bude nielen príjemným zážitkom, ale zaistí efektívne spaľovanie, vďaka ktorému môžete bez obáv pri večernom sledovaní rozprávok aj hrešiť – v súvislosti s jedlom.

Tradičné slovenské pokrmy na Vianoce zahŕňajú celý rad špeciálnych jedál, ktoré odrážajú bohatú kultúru a tradície Slovenska. Medzi najtypickejšie vianočné pokrmy patria:

  1. Kapustnica – Táto hustá a chutná polievka je vyrobená z kyslej kapusty, údenej klobásy, húb a rôznych korenín. Kapustnica je neodmysliteľnou súčasťou vianočného stola a každá rodina má svoj vlastný, často odovzdávaný recept.
  2. Ryba s bramborovým šalátom – Na Slovensku je bežné jesť na Vianoce rybu, často kapra, ktorý je tradične podávaný s bramborovým šalátom. Tento pokrm symbolizuje čistotu a hojnosť.
  3. Orechové a makové rolády (štrúdle) – Tieto sladké rolády plnené orechmi alebo makom sú obľúbeným vianočným dezertom. Vyznačujú sa bohatou chuťou a sú často podávané ako sladká pochúťka k vianočnej káve alebo čaju.
  4. Medovníky – Tieto tradičné vianočné pečivo sú ochutené medom a rôznymi koreninami. Sú známe svojou jemnou chuťou a často sú pekne zdobené.
  5. Bobáľky – Malé kúsky pečiva z kysnutého cesta, posypané makom alebo poliate medom. Tento pokrm sa tradične podáva na Štedrý deň a je spojený s mnohými vianočnými tradíciami.

Tieto pokrmy predstavujú len malú časť bohatej slovenskej kulinárskej tradície počas vianočných sviatkov a každá rodina má svoje vlastné variácie a rodinné recepty, ktoré sú súčasťou ich vianočných osláv.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané