Ako pestovať banánovník doma? Áno, je to možné! Zistite ako

Zdieľať
banánovník
Ako pestovať banánovník doma? Áno, je to možné! Zistite ako Foto: depositphotos.com

Banánovník, exotická rastlina, ktorá nám evokuje teplé tropické oblasti, sa stal čoraz populárnejším aj v našich domácnostiach. Možno si myslíte, že pestovanie banánovníka je nereálne a nevhodné do bytu, no opak je pravdou. S trochou trpezlivosti a základných znalostí z oblasti záhradníctva si môžete dopestovať vlastný banánovník priamo u vás doma. Zistite, ako na to krok za krokom!

Keď sa povie „banán“, väčšina z nás si predstaví horúce tropické oblasti. Mnohí si však myslia, že banánovník je možné pestovať len v teplých oblastiach, a že v byte je to nereálne. Pravdou však je, že banánovník doma je reálnou možnosťou. Stačí len získať trochu vedomostí o záhradníčení a máte to v suchu.

Nenechajme si to pre seba, banánovník je citlivá rastlina, a preto je potrebné dodržiavať všetky pravidlá starostlivosti. Ak budete postupovať správne, môžete si doma vypestovať banánovník, ktorý nielenže prinesie ovocie, ale aj oživí váš interiér.

pestovanie banánovníkov
Ako pestovať banánovník doma? Áno, je to možné! Zistite ako Foto: www.freepik.com

Ako začať s pestovaním banánovníka doma?

Prvý krok:

Najprv je potrebné zakúpiť si banány čo najmenšej veľkosti v obchode. Vložte ich do plastového vrecka a uložte na teplé miesto mimo priameho slnečného svetla. Po troch dňoch, keď banány stmavnú, odstráňte šupku. Dužinu rozdeľte na tri časti. Z dolného segmentu, ktorý bol najbližšie k nohe ovocia, vyberte ostrým nožom malé okrúhle semienka (nie ploché!). Semienka s malým množstvom dužiny uložte na papierový uterák.

Druhý krok:

Odstrihnite kus uteráka so semienkami a pripravte si plastovú nádobu s drenážnou vrstvou na dne. Na drenážnu vrstvu nasypte ľahkú pôdu, ideálne zmes rašeliny a piesku v pomere 1:3. Na pôdu položte papierový uterák so semienkami a všetko jemne zasypte pôdou cez sitko. Vrstva pôdy by nemala presiahnuť 0,5 cm.

Tretí krok:

Postriekajte pôdu pomocou rozprašovača naplneného vodou. Nádobu prikryte viečkom a položte na radiátor, čím vytvoríte malý skleník. Teplota by mala byť medzi 25 a 32 stupňami Celzia. Teraz čakajte, kým semienka nevyklíčia (čo môže trvať 60 až 90 dní). Počas tejto doby je potrebné pôdu pravidelne zvlhčovať a vetrať. Ak sa objaví pleseň, okamžite pripravte slabý roztok manganistanu draselného a ošetrite ním pôdu. Po vyklíčení premiestnite nádobu so sadenicami na svetlé miesto.

banánovník
Ako pestovať banánovník doma? Áno, je to možné! Zistite ako Foto: depositphotos.com

Správna starostlivosť

Keď sa sadenice zosilnia a začnú sa objavovať zelené listy, môžete ich presadiť do samostatných kvetináčov. Mali by byť naplnené neutrálnou pôdou, ktorú je potrebné pravidelne kypriť, aby bola vzdušná. Dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

  1. Banánovník prihnojujte raz mesačne (môžete použiť biohumus a bylinné výluhy);
  2. Rastlinu udržiavajte na slnečnej strane (v prípade kratšieho svetelného dňa môžete použiť špeciálne lampy);
  3. Banánovník je citlivý na zmeny teploty a prievan, preto sledujte, aby teplota bola v rozmedzí 25-30 stupňov;
  4. Zalievajte rastlinu nie príliš často, ale dostatočne.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané