Ako ošetriť popáleninu?

Zdieľať
Appburns1562x300.jpg

Obdobie táborákov a grilovačiek .

Opekanie špekačiek má svoje čaro a atmosféru, ale aj svoje riziká.
Ľahko sa totiž môže stať, že sa opečie nielen špekačka , ale popálite sa aj vy.

Prvá pomoc

Prvá pomoc je jednoduchá: postihnuté miesto ochladiť vodou. Voda musí byť čo najčistejšia a ideálne pitná. Chladenie by sa malo realizovať dovtedy, kým neprinesie úľavu od bolesti. Nevychladzujte ale príliš veľkú plochu naraz, inak by mohlo dôjsť k podchladeniu organizmu.

A219d960818e90a0c0a66cba3a622484.jpg

Zložte postihnutému všetky šperky. Ak je k popálenému miestu priškvarená aj časť oblečenia, odstráňte ju iba v prípade, že ide ľahko. Inak len ostrihajte voľné časti a počkajte na zásah lekára.

Čo robiť s pľuzgiermi?

Pri popáleninách sa často tvoria pľuzgiere. Skúste ho prepichnúť  ihlou s niťou, po ktorej tekutina z pľuzgiera vytečie. Všeobecne ale platí, že pľuzgiere by sa prepichovať nemali. Teda ak nie ste lekár a nenachádzate sa v sterilnom prostredí, môže sa ľahko do nich zanesť infekcia.

7 bigstock burn copy.jpg

Keď sa pľuzgier napriek tomu odtrhne, musíte zabrániť znečisteniu. Postihnutú kožu prikryte sterilným obväzom. Ak ho nemáte po ruke, ponorte poškodenú časť tela pod čistú vodu. Prúd z kohútika je príliš intenzívny vzhľadom k otvorenej rane, preto je lepšia sprcha.

Babské rady , ktoré nie sú vhodné

Existuje pár „osvedčených“ rád, ktoré môžu urobiť viac škody, ako úžitku. Hovorí sa napríklad, že je dobré čerstvé popáleniny zasypať múkou, aby nevznikol pľuzgier. To rozhodne nerobte. Rovnako ako namazať na ranu zubnú pastu, alebo dokonca cesnak. Tým postihnutému tak akurát stav zhoršíte.
Možno by vás napadlo, že popálenému v šoku pomôže dostatočné množstvo tekutín. Nemožno povedať, že je to úplne nesprávne, no oveľa lepšie je vlhčiť mu pery, alebo dať cmúľať kocku ľadu.

V prípade, že sú popáleniny vážnejšieho charakteru a budú vyžadovať chirurgický zásah, veľké množstvo tekutín v tele bude na škodu.

Čo pomôže?

Pri ľahkých popáleninách bez pľuzgierov pomáhajú vhodné chladivé prostriedky. Každý pozná Panthenol. Vhodný je aj B etadine antiseptický, dezinfekčný prípravok so širokým spektrom účinku proti baktériám, vírusom, plesniam a prvokom. Existujú aj ďalšie prípravky, ako napríklad gél, ktorý tiež slúži na okamžité ošetrenie ľahkých popálenín a chladí prvotriedne. Po ošetrení je najlepšie nechať popálené miesto, aby sa voľne hojilo na vzduchu.

Na škodu napodiv nie je, pokiaľ sa popálené miesto poleje alkoholom. Ako sa alkohol vyparuje, tak popáleninu chladí. Môžete použiť aj bielok, ktorý vytvára ochrannú vrstvu.

Ťažšie popáleniny s pľuzgiermi sú komplikovanejšie. Patrí na ne iba čistá voda a sterilné krytie. Po ochladení teda miesto prikryte čistým obväzom a priebežne kontrolujte. Pri popálení malých plôch môžete využiť aj špeciálne náplasti na popáleniny, ktoré urýchľujú hojenie. Ak je ale popálená väčšia časť tela, navštívte lekára.

16230083_s.jpg

Prvá pomoc u popálenín tretieho stupňa je rovnaká ako u tých druhého stupňa. Len je potrebné v každom prípade bezodkladne navštíviť lekára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané