Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako odstrániť odtlačky z nerezu

Moderné, efektné, štýlové a v neposlednom rade praktické. Nerezová oceľ nepatrí v poslednej dobe už iba do tovární a závodnej kuchyne. Tento druh ocele je skutočne vďačným materiálom. Kto však vlastní nerezové spotrebiče, má nerezové zábradlie, stoly alebo iné vybavenie, vie že nerez má aj svoje temnejšie vlastnosti. Predovšetkým odtlačky prstov, fľaky na nereze alebo škrabance, ktoré občas narobia vrásky a ich odstránenie je večné trápenie. Čistenie nerezového zábradlia, čistenie nerezového sporáku, čistenie nerezových povrchov a čím nerez čistiť. To všetko vám teraz ukážeme v nasledujúcich odsekoch.

Cistenie nerezoveho drezu.jpg

Prevencia voči odtlačkom

Na začiatok treba spomenúť, že škrabancom, odtlačkom či fľakom na nereze môžeme aspoň čiastočne zabrániť. K tomu nám môže pomôcť prevencia a teda aspoň čiastočná ochrana nerezového povrchu. Tento druh ošetrenia môžete použiť na čistenie nerezového sporáku, drezu, či digestora. V zásade teda na všetky nerezové povrchy.

Odborný magazín Spotrebiteľský test odporúča produkt, ktorý nájdete pod názvom NanoPena, ktorá vďaka nano čiastočkám vytvorí ochrannú vrstvu, ktorá chráni a zároveň leští povrch nerezu. Táto impregnácia slúži aj ako antibakteriálny a čistiaci prostriedok. Komplexne si poradí aj so škrabancami, ktoré vyplní mikro čiastočkami a zabráni tak absorpcii ďalších nečistôt. Takéto ošetrenie vás bude stáť približne 15€. Rozhodne sa to však vyplatí. Pri ošetrení aspoň 2x ročne sa zbavíte problémov s fľakmi, odtlačkami či škrabancami na nereze.

Čistiace prostriedky na nerez

Ak sa nepodarilo povrch zachrániť impregnáciou včas, musíme vsadiť na účinné čistiace prostriedky na nerez, ktoré vieme bežne kúpiť v drogérii. Ich úlohou je hlavne sa postarať o zbavenie sa odtlačkov, nečistôt či fľakov na nereze. Nerezová oceľ je síce odolná, no zároveň aj háklivá na povrchové poškodenie. Odtlačky od prstov, vodný kameň alebo škrabance na nerezovom povrchu nevyzerajú veľmi vábne. Ak chcete, aby vaše nerezové spotrebiče, nerezové zábradlie, stoly, drez alebo iné plochy vyzerali neustále v dobrej kondícii, myslite na pravidelnú údržbu nerezu. Čistiť nerez by ste mali vždy po používaní spotrebiča prípadne vždy keď nečistoty na tomto povrchu uvidíte.

Rozhodne odporúčame CIF sprej na nerez, ktorý stojí približne 3€. Používa sa aj na nerezové povrchy v kúpeľni, kuchyni či na iné nerezové spotrebiče.

Ešte o niečo lacnejším variantom je Pulirapid na nerez, ktorý vás vyjde na približne 2€. Odstraňuje aj fľaky, vápenaté usadeniny a vodná kameň. Dokáže si tak poradiť aj so zažranou nečistotou.

Zákazníci preukázali spokojnosť aj s čistiacim a ochranným sprejom na nerez Xavax, ktorý slúži ako čistiaci prostriedok, no zároveň vytvára ochranný film, ktorý chráni nerez voči poškodeniu a zanechávaniu odtlačkov a fľakov. Zaplatíte zaň približne 5€.

Dôležitá je aj použitá textília

Najlepšie čistiace prostriedky sme si už prezreli, no a teraz by sme mali vedieť, čím konkrétne nerez čistiť. Namysli máme handričky, špongie alebo naopak veci, ktoré by sme pri čistení nerezu používať nemali. Na čistenie a leštenie povrchov by ste mali používať bavlnené handričky alebo handričky s mikrovláknami.

Vyvarovať by ste sa určite mali drôtenkám, hubkám na riad alebo kovovým kefám. Čistenie nerezového sporáka drôtenou kefou spôsobí viac škody, ako osohu. Rovnako tak sa vyvarujte práškových či pieskových čistiacich prostriedkov, vrátane tekutých pieskových gélov. Rovnako tak agresívne (abrazívne) čistiace prostriedky, ktoré by mohli spôsobiť zmenu farby nerezu.

Babské rady, ktoré možno nepoznáte

Okrem overených čistiacich prostriedkov pre vás máme aj alternatívne riešenia. Tento krát sme sa nechali inšpirovať portálom Topbyvanie.sk Ľudia sú kreatívni a preto aj v prípade čistenia nerezu máme riešenia, pri ktorých postačí prostý rozum.

Ocot – Prostý ocot. Nič viac, nič menej. Vlastnosti kyseliny octovej sú známe už dlho a preto vás určite neprekvapí, že naniesť ocot na handričku a preleštiť ňou digestor, nerezový sporák či drez môže priniesť skutočne želaný efekt. Ocot je tak skvelý domáci čistič na nerez, no nevyhneme sa drobnému zápachu.

Olivový olej – Väčšinou je určený na prípravu jedál prípadne sa používa v kozmetike. Avšak pár kvapiek a následné leštenie môže priniesť nečakaný výsledok. Samozrejme, po leštení nezabudnite povrch preleštiť aj saponátom alebo čistiacim prostriedkom na nerez, aby povrch neostal mastný. Olivový olej sa odporúča predovšetkým, ak sa chcete zbaviť odtlačkov prstov.

Horúca para / parný čistič – Odstrániť vodný kameň, odtlačky, alebo zájdenú špinu môžete skúsiť aj horúcou parou. Ideálne je na to použiť práve parný čistič. Po takomto parnom čistení (130°C) je povrch sterilný a dezinfikovaný. Následne sa odporúča naniesť impregnačnú vrstvu a povrch vyleštiť.

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.