Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako nás telo varuje pred príchodom lupusu? Tieto signály nezanedbávajte

reklama:
lupus
lupuswww.gettyimages.com

Lupus je chronické a veľmi bolestivé zápalové ochorenie, ku ktorému dochádza, keď náš vlastný imunitný systém začne napádať tkanivá a vnútorné orgány. Niektorí ľudia trpia len veľmi miernymi príznakmi, zatiaľ čo iní na tom môžu byť o niečo horšie a podľa všetkého v Amerike týmto ochorením trpí 1,5 milióna obyvateľov, pričom 90 % z nich sú práve ženy. Existuje mnoho rizikových faktorov, ktoré lupus zapríčiní, jedným z nich je aj genetika, avšak lekári ani vedci si nie sú stále úplne istí, prečo sa u niektorých ľudí lupus prejavuje viac a u iných menej. A tým, že deväť z desiatich prípadov lupus postihuje práve ženy, je veľmi dôležité vás informovať o tomto ochorení a taktiež o jeho prejavoch.

Príznak 1. „Motýlia“ vyrážka

„Motýlia“ vyrážka je jedným z najvýraznejších varovných príznakov lupusu. Podľa lekárov sa typicky rozprestiera cez nos až na líca, teda v tvare motýľa. U niektorých ľudí však môže prestupovať a šíriť sa ďalej po tele. Obvykle má vyrážka šupinatú štruktúru s červenkastou až fialovou farbou.

Príznak 2. Začnú vám modrať prsty

Lupus spôsobuje problémy v našom obehovom systéme, ktoré môžu viesť k vzniku Raynaudovej choroby. Táto choroba je syndróm, kedy krvné cievy v prstoch horných a dolných končatín prestanú púšťať do špičiek týchto prstov krv. Pokiaľ si teda všimnete, že špička akéhokoľvek vášho prsta sa mení na modrú, fialovú alebo aj jasne bielu farbu, značí to nedostatočný prietok krvi.

Príznak 3. Vyčerpanie

Všetci sa raz za čas cítime unavení, avšak vyčerpanie je predsa len niečo iné. Keď je vyčerpanie príznakom závažnejšieho problému, nejde o pocit ospalosti, ale skôr o hlboký pocit únavy, že sa sotva dokážete pohnúť. Tento pocit môže tiež sprevádzať horúčka.

Príznak 4. Strata vlasov

Za stratu vlasov môže naozaj veľmi veľa ochorení, a to aj vrátane stresu či podvýživy. Avšak ak zistíte, že vaše vlasy vypadávajú vo väčších zhlukoch, môže to byť aj známka lupusu. Avšak nemusíte sa báť, obvykle je tento proces vypadávania vlasov dočasný a vlasy opäť po vyliečení narastú.

Príznak 5. Opuchnuté nohy

Mnoho ľudí, ktorí ochoreli na lupus, uviedli, že práve opuchnuté nohy boli prvým znamením toho, že je s ich telom niečo v neporiadku. Lupusová nefritída, ktorá poškodzuje funkciu obličiek, sťažuje telu vylučovať dostatok vody a spôsobí, že sa začne v našom tele hromadiť.

Príznak 6. Pulzujúca bolesť na hrudi

Bolesť v oblasti hrudníka je jedným z najnebezpečnejších častých príznakov lupusu, pretože môže naznačovať, že je vaše srdce v ohrození. Lupus môže zaútočiť na akékoľvek tkanivá v tele, vrátane srdca. Keď sa toto stane, spôsobí to zápal tzv. myokardu. A práve ten spôsobuje bolesť a môže tiež poškodiť srdcový rytmus.

Príznak 7. Poranenie v nose či ústach

Zhruba 50% chorých lupusom potvrdilo, že trpelo nevysvetliteľnými ranami v ústach a nose. Nejde však o rany či odreniny, ale o vredy, ktoré síce príliš nebolia, ale spôsobujú nepríjemne svrbenie či suchosť v danej oblasti.

Príznak 8. Opuchnuté kĺby

Keď lupus postihne celý systém, lupusová artritída môže byť jedným z prvých príznakov. Rovnako ako akýkoľvek iný druh artritídy, aj ona spôsobuje opuchy a bolesti v kĺboch.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 9. apríla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.