Ako na žiarivo biele záclony?

Zdieľať
Woman opening curtains, looking out window, rear view

Prečítajte si ale pár fígľov, ktoré vám s tým pomôžu.
Väčšinou ide o veľký kus materiálu, citlivý na zaobchádzanie, teplotu vody aj použité prípravky. Len keď je všetko v súlade, sú výsledkom biele, čisté a voňavé záclony.

Woman opening curtains, looking out window, rear view

Kedy a prečo prať
Záclony sú lapač prachu a všetkého, čo poletuje vzduchom – teda aj tabakového dymu alebo vône, ktorú vyrobíte pri smažení. Práve preto by ste ich mali pravidelne prať. V miestnostiach, kde nie je taký pohyb, asi raz za tri mesiace, v tých vyťaženejších pokojne raz mesačne.

Namáčať sa oplatí
Šedé či nažltlé záclony sa oplatí namočiť aspoň hodinu pred praním, ideálne cez noc. Môžete použiť špeciálne prípravky, ale pokojne si vystačíte s jedlou sódou – na desať litrov sa jej dáva asi päť lyžíc. Než záclony namočíte, dohliadnite na správne rozpustenie sódy. Jedlú sódu je možné pridať aj k prášku, keď budete prať.

A hodí sa aj prášok do pečiva – na desať litrov vody, teda na kúpeľ pre jednu veľkú záclonu, budete potrebovať päť vrecúšok. Záclonu namočte a až potom prisypte prášok a jemne ho rozptýľte: pení a tým zbavuje vlákna usadených nečistôt. Kúpeľ by mal trvať aspoň pol hodiny.

Vyskúšať môžete aj obyčajnú kuchynskú soľ – asi tri lyžice do desať litrov. Záclony vybieli, ale potrebuje viac času, najmenej tri hodiny.

Niektoré babské rady stavili na použitie prášku do umývačky, ktorý si poradí aj so silným zašpinením. Asi pol šálky dobre rozmiešajte vo vode a záclony namočte približne na pol hodiny.

Či už zvolíte akúkoľvek metódu namáčania, než záclony vložíte do práčky alebo začnete prať v ruke, vždy ich dobre prepláchnite čistou vodou.

Moderné práčky záclony nezničia

Can we wash curtains using washing machine.jpg

Budete sa musieť rozhodnúť, či svojej práčke  uveríte, že záclony nepotrhá. Moderné prístroje majú špeciálne programy na citlivé materiály či priamo na záclony. Tak je zrejme rozhodnuté … Aj keď je záclonovina veľmi ľahká, práčku zbytočne nenatlačte. Pre riadne vyplákanie treba dosť miesta – do štandardnej práčky na päť kíl bielizne dajte maximálne dvadsaťpäť metrov štvorcových záclon..

Záclony perte pri strednej až vyššej teplote, najlepšie podľa odporúčania výrobcu, a podľa možnosti zvoľte žmýkanie s menším počtom otáčok, asi do 400 za minútu, aby záclony neboli presušené. Pre najlepší pocit sviežosti z čerstvo vypraných záclon ich môžete zavesiť ešte vlhké, čo príjemne prevonia celý dom alebo byt a pritom budú pekné rovné.

Aby ste mali istotu, že budú záclony v bezpečí, môžete použiť špeciálne vrecko na pranie, ktoré väčšinou kúpite tam, kde sa predávajú aj záclony.

Prášok, alebo škrupiny?
A v čom prať? Lepšie je si vybrať prípravok špeciálny na záclony. V prípade, že periete výrazné farebné záclony, odporúča sa použiť prací prostriedok na farebnú bielizeň, a to pokiaľ možno čo najkvalitnejší. Spoločne s pracím prípravkom pridajte tiež voňavú aviváž, ktorá záclony zjemní a prevonia interiér. K aviváži odporúčajú niektoré gazdinky pridať lyžicu octu – oživí farbu a zmäkčí.

Skúste namiesto prášku použiť vaječné škrupiny. Dajte ich priamo do bubna práčky, ale pozor, nie voľne, ale starostlivo zabalené a zaviazané do látkového vrecka – môžete ich natlačiť, ale pokojne aj nechať väčšie kusy. Do vrecka k nim pridajte citrón nakrájaný na plátky. Na jednu várku použite škrupiny asi z troch vajec.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané