Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako na zápach nôh?

reklama:

Používate všemožné dezodoranty na nohy, do topánok, ale nič nepomáha?

Ako na zápach
www.gettyimages.com

Najprv je dobré si uvedomiť, že ak trpíte celý život nadmerným potením nôh, kvôli čomu aj zapáchajú, potom s tým, čo sa týka liečby, žiaľ nič nenarobíte. To ale neznamená, že nemôžete zápach obmedziť.

Z čoho zápach vzniká?

Za všetko môžu baktérie, ktoré sa živia naším potom. Najviac potu vaše nohy vyprodukujú kvôli nepriedušným ponožkám alebo topánkam z umelej kože.

Obidvom sa preto radšej vyhýbajte. Okrem toho ale musíte dodržiavať ešte niekoľko ďalších zásad, vďaka ktorým bude konečne zápach nôh minulosťou.

Priestor medzi prstami

V prvom rade je dôležité, aby ste dodržiavali hygienu a každé ráno aj večer si nohy umývali antibakteriálnym mydlom. Po každom umývaní si tiež musíte nohy starostlivo usušiť a to aj medzi prstami, úplne do sucha. Pre väčší efekt si potom namočte vatu do jablčného octu a vytrite si priestor medzi prstami.

Sóda a škrob

Existujú tiež zásypy, ktoré vám pomôžu pokožku vysušiť. Dobre funguje aj jedlá sóda, kukuričný škrob alebo maranta trstinová.

Jablkový kúpeľ

Ak si ale radšej chcete dopriať vodný kúpeľ, potom odporúčame pridávať do vody kúpeľové soli, jablčný ocot či čajové výťažky.

Vytvoriť si môžete aj vlastnú ozdravnú kúpeľ a to z jedného dielu jablčného octu a dvoch dielov vody. Táto zmes vás zbaví zápachu aj plesne nôh. Alebo si uvarte mätový čaj, nechajte ho vychladnúť na prijateľnú teplotu a každý deň si v ňom máčajte nohy aspoň pätnásť až dvadsať minút.

Vlnené ponožky

Základom prevencie proti poteniu a zápachu je striedanie topánok. Týždenne by ste mali vystriedať tri až štyri páry topánok, aby každý pár, ktorý si na seba vezmete, stačil úplne uschnúť do tej doby, než si ho vezmete znova.

Veľa vám pomôžu aj priedušné ponožky. Ak môžete, noste ich. Najvyššie bavlnené alebo vlnené, ktoré pohltia všetku vlhkosť.

Pozor na zarastajúce nechty

Chodievajte aj na pravidelnú pedikúru. Alebo si ju robte doma. Mali by ste dbať na to, aby ste nemali popraskané, stvrdnuté a vysušené päty a zarastajúce nechty. Nič z toho vašim nohám neprospieva.

Jete správne?

Dosť záleží aj na tom, čo jete. Akonáhle denne skonzumujete veľa takzvaných rafinovaných cukrov, dávate tým podnet k vzniku baktérií a plesní, ktoré sa následne bude snažiť vaše telo vypudiť.

A to napríklad tak, že sa vám začnú potiť nohy. V horšom prípade aj nevôlou zapáchať. A to nechcete.

Čo môže pomôcť obmedziť zápach?

  • kúpele nôh v hypermanganovom roztoku
  • kúpele v silnom odvare z dubovej kôry
  • kúpele v slabej octovej vode
  • protiplesňové masti a roztoky
  • používanie dezodorantov a antiperspirantov
  • dobrá hygiena – nohy umývať teplou vodou aj niekoľkokrát za deň
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 17. marca 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.