Ako na zamrznutý zámok?

Zdieľať
Frozen key1.jpg

Či už sa nemôžeme dostať do auta, do domu alebo napríklad na chalupu, vždy sa jedná o nepríjemný zážitok, ktorý nás stojí veľa času a často i peňazí.
V súvislosti so zamrznutým zámkom existuje mnoho odporúčaní, ako postupovať. Nie všetky sa ale oplatí skúšať, a niektoré môžu byť pre váš zámok až likvidačný. Čo teda robiť, keď zámok zamrzne, a ako takým situáciám predchádzať?

Frozen key1.jpg

Nahrievanie nie je dobrý nápad

Jedna z najčastejších rád je nahriať kľúč a potom ho postupne dostať do zámku. Ale nie je to vhodné, pretože vplyvom tepla narušujete štruktúru kľúča, čo vedie k jeho poškodeniu alebo dokonca zlomeniu. Rovnako tak sa nevypláca liať na zámok priamo horúcu vodu. Ak sú teploty nízke, voda v zámku navyše veľmi rýchlo opäť zamrzne. Ako jeden zo šetrnejších spôsobov sa javí pozvoľné nahrievanie zámku fénom, avšak málokedy sa ocitneme v situácii, keď stojíme pred uzamknutým domom a máme po ruke fén a elektrický zdroj.

Frozen key 750x497.jpg

Rozmrazovanie

Rozpúšťadlá a rozmrazovače, ktoré nie sú určené priamo na zámky, môžu nenávratne poškodiť nielen uzamykací mechanizmus, ale aj okolie vrátane farby dverí. Na prvý pohľad rýchle riešenie vás potom môže stať veľa peňazí. Používať by ste mali iba také prípravky, ktoré sú určené priamo na zámky (skúste napr. Mazivo TOKOZ 3 v 1). Také môžete použiť aj na bežnú údržbu zámku v letných aj zimných mesiacoch a zvládne zámok namazať, vyčistiť aj rozmraziť.

Mechanické krytie

Medzi obľúbené rady patrí aj zakrytie kľúčovej dierky izolačnou páskou či plastovým krytom. Toto riešenie je však už z princípu veľmi nepraktické. Páska alebo iný krycí materiál môže vplyvom vonkajších teplôt priľnúť k zámku tak, že ho úplne upchá a mnohokrát aj pokazí. Pri pravidelne využívanom zámku by sme navyše museli pri každom odomknutí a zamknutí lepiť pásku..

Výmena

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá ako najekonomickejšia rada, pravdou je, že problémy so zamŕzaním či zasekávaním zámku môže vyriešiť jeho výmena. Staršie typy zámkov s pružinkovým mechanizmom majú tendenciu sa viac zasekávať a zamŕzať. Veľakrát je potom jedinou cestou úplné rozobratie zámku. Navyše je pravdepodobné, že ak zámok zamrzne raz tak sa to bude čoskoro opakovať. Výmena za novšiu cylindrickú vložku, ktorú už výkyvy počasia neohrozia, je potom najvhodnejším riešením aj pre vašu peňaženku.

Čo s visiacimi zámkami?

Chalupy, chaty, kôlne – to sú miesta, kde často využívame visiace zámky. Tie sú ale vystavené náročným klimatickým podmienkam, a vzhľadom k menšej frekvencie používania zámku sa často zasekávajú a zamŕzajú. Stačí, aby bol zámok otočený kľúčovou dierkou nahor, a vlhkosť z okolia v kombinácii s nízkymi teplotami urobia svoje. Ak si nechcete znepríjemniť prvé chvíle na chate bojom so zamrznutým zámkom, kúpte si taký, ktorý je určený aj do extrémneho počasia a odolá vetru, dažďu, snehu i striedaniu teplôt. Kvalitný visiaci zámok vám vydrží  mnoho rokov.

Frozen lock.jpg
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané