Ako na spálenú pokožku od slnka?

Zdieľať
Spálená pokožka

Slnko začína svietiť stále viac.

Okrem toho, že môže dodať vašej pokožke bronzový nádych, ju môže tiež spáliť.

Spálená pokožka
https://www.gettyimages.com/

Pokiaľ toto chcete eliminovať, je nutné jej dopriať kvalitnú ochrannú starostlivosť. A to pomocou krémov  s ochranným faktorom , čím citlivejšia je pokožka, tým vyšší faktor potrebujete.

Čo ale vo chvíli, keď ste podcenili prevenciu a vaša koža už je spálená ?

Preč zo slniečka

Ste vonku a začínate pociťovať, že vás koža ľahko páli? Ak vaša pokožka červená snažte sa slnku vyhnúť..Ideálne sú miesta v tieni, ktorý je vytvorený skutočne nepriepustnou konštrukciou. Trebárs klasickou strechou. Ak sa schováte len pod slnečník, alebo sa oblečiete, je to síce ochrana, ale nie stopercentná. Látka ako taká dokáže slnečné lúče prepúšťať a tie tak budú stále dopadať na spálenú pokožku a jej stav zhoršovať.

Začnite chladiť

Hneď druhá vec spojená s tým, že odídete zo slniečka, je nutnosť chladenia vašej kože. Čím skôr, tým lepšie. Vďaka tomu nielen eliminujete bolesť, ale výrazne tiež eliminujete budúce problémy. A aké sú najlepšie možnosti chladenia? Je ich hneď niekoľko a záleží samozrejme na dostupných podmienkach.

Toto sú najlepšie varianty:

  • studené obklady
  • studená sprcha
  • Panthenol alebo podobný prípravok

Sú ale aj ďalšie možnosti, ktoré sú na chladenie vašej kože vhodné. Môžete napríklad použiť aj vrecká s ľadom. Tu však pozor na prílišné podchladenie daného miesta. Hitom sú ale aj rôzne chladiace gély, ktoré sa pre tento účel predávajú. Použiť ale môžete aj niečo tak bežného, ako je biely jogurt, ktorý na postihnuté miesta nanesiete a ktorý ich bude príjemne chladiť .

Pokožku klasicky ošetrujte

Akonáhle poskytnete vašej koži toľko potrebnú prvú pomoc, už je potrebné sa snažiť ju čo najviac regenerovať. K tomu poslúži bohatá ponuka rôznych krémov a gélov, ktoré môžete zakúpiť v lekárni, alebo aj v drogérii. Ich účel je v podstate jasný. Majú za cieľ kožu vášho tela aj naďalej upokojovať a tiež chladiť. Ďalej sa nezabúda ani na potrebnú hydratáciu, ktorá je dôležitá hlavne preto, aby spálená koža nestarla. Dané prípravky často obsahujú aj panthenol , ktorý ďalej napomáha upokojovaniu. Nezabúdajte na potrebnú výživu, kedy sú doplňované rôzne vitamíny, ako napríklad vitamín E, rovnako ako sú doplňované rôzne ďalšie prospešné látky.

Znížte zápal

U prvého náznaku spáleniny slnkom môže pomôcť užívanie nesteroidného protizápalového liečiva, ako je ibuprofén, naproxén alebo aspirín. To môže pomôcť s nepohodlím a prípadným zápalom. Aloe vera môže tiež potlačiť mierne popáleniny – tá je na spáleniny naozaj vynikajúca. Používajte voľné, mäkké, priedušné odevy, aby ste zabránili ďalšiemu podráždeniu pokožky a zostaňte mimo slnka.

Doplňte tekutiny

Popáleniny priťahujú tekutinu na povrch pokožky a oddeľujú ju tak od zvyšku tela, takže sa môžete ľahko stať dehydrovaní. Je dôležité rehydratovať tým, že pijete tekutiny, najmä vodu a športové iontové nápoje, ktoré pomáhajú doplniť elektrolyty ihneď, zatiaľ čo sa pokožka lieči. Takže pri spálenej pokožke veľa pite, je to dôležité.

Pozor na pľuzgiere

Pokiaľ sa jedná len o klasické spálenie, ktoré je charakteristické červenou farbou, vymiznú následky v priebehu niekoľkých dní. Pokiaľ sa ale jedná o spálenie intenzívnejšieho rázu, môžu sa objaviť aj pľuzgiere. Rozhodne ich neprepichujte, ani nič podobné. Je to preto, že by ste si mohli spôsobiť infekciu. Keď sa vytvoria pľuzgiere, tak sa jedná o jeden z najlepších obranných mechanizmov tela. Keď budeme konkrétnejší, tak vďaka nemu:

  • Dochádza k ochrane poškodeného tkaniva
  • Dochádza vďaka tekutine k ochladzovaniu
  • Dochádza k celkovej dezinfekcii

Pľuzgier preto nechajte taký, aký je, a snažte sa ho chrániť až do doby, keď praskne sám, alebo sám vymizne . To je už chvíľa, kedy je koža pod ním dostatočne zregenerovaná.

Keď sa koža odlupuje

Neoddeliteľnou súčasťou spálenia pokožky je tiež to, že sa poškodená koža začne odlupovať. V prvom rade je potrebné počítať s tým, že to môže byť ľahko nepríjemné, pretože budú dané miesta výrazne svrbieť. V takýchto prípadoch opäť používajte kvalitné, najlepšie hydratačné a aj znecitlivujúce krémy, ktoré toto dokážu eliminovať. Ak sa koža začne lúpať, je tiež treba nijako jej nepomáhať a nechať ju, nech sa odstráni bežným trením. Akokoľvek jej budete pomáhať môže to byť spojené s nežiadúcim efektom. Môžete odlúpnuť kus kože, pod ktorým ešte nie je plnohodnotne vytvorená nová vrstva. Razom vznikne opäť citlivé a bolestivé miesto, ktoré sa bude musieť hojiť, a to bez svojej pôvodnej ochrannej vrstvy.

Noste správne oblečenie

Po celú dobu spálenín, a aj vo chvíli, keď sa koža lúpe, treba nosiť správne oblečenie. Pamätajte na pravidlo, že pokožka by mala primárne dýchať a nemala by byť nijako dráždená. Preto je treba nosiť hlavne ľahké a dokonale priedušné materiály, ktoré toto zaručia. Ideálne je stopercentná bavlna. Ak ste doma, nie je problémom chodiť aj bez oblečenia. Aj to prispieva k eliminácii podráždeniu a tomu, že pokožka vďaka prísunu kyslíka sa rýchlejšie regeneruje. Navyše prísun vzduchu, napríklad v podobe ľahkého vánku môže dané miesto aj ľahko ochladzovať. Vyhýbajte sa príliš tesnému oblečeniu z rôznych umelých vlákien, ktoré vášmu stavu rozhodne neprospejú.

Ak už máte velké pľuzgiere , zimnicu či horúčku navštívte radšej lekára..

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané