Leto je dobou opaľovania. Je však nutnosť pokožku chrániť a pokiaľ sa vám podarí sa spáliť, je potrebné sa o ňu postarať. Ako pokožku chrániť a akú starostlivosť jej venovať v prípade, že sa spálite?
Ako pokožku chrániť proti slnečným lúčom?
Aby došlo k poškodeniu pokožky, postačí iba 15 minút na slnku.
Tipy na ochranu pokožky:
- Vždy používajte opaľovacie mlieko s SPF faktorom aspoň 50+. Chráni proti UVA a UVB lúčom, ktoré prenikajú hlboko pod kožu. Spôsobujú jej predčasné starnutie a sú príčinou rakoviny kože. Okrem opaľovacieho mlieka môžete použiť aj pleťové krémy. Niektoré druhy obsahujú aj SPF faktor.
- Nezabúdajte ani na pery. Zaobstarajte si balzam, ktorého súčasťou je práve SPF faktor.
- Vyhýbajte sa vonkajším aktivitám medzi desiatou a pätnástou hodinou popoludní.
- Voľte vhodný outfit, ktorý vás ochráni proti slnečným lúčom.
- Svoju úlohu zohráva aj ochrana hlavy. Letné obdobie priamo nabáda na nosenie letných klobúkov. Výber je skutočne široký a svoj kúsok si tak ľahko nájde každý z nás.
- Opatrní buďte pri vode, vo vode alebo na piesku. Ich povrchy viac odrážajú škodlivé slnečné lúče. Tento fakt zvyšuje možnosť spálenia kože.
- Opatrnosť nie je nazvyš v prípade, že užívate nejaké lieky, ktoré spôsobujú väčšiu citlivosť na slnečné lúče. Medzi také patria špecifické druhy antibiotík, lieky proti zápalom, antimykotiká, niektoré druhy liekov pôsobiace na vysoký krvný tlak alebo chemoterapeutiká.
Ako sa starať o slnkom spálenú pokožku?
Základ predstavuje prevencia. Prípravky na opaľovanie aplikujte na pokožku minimálne pol hodiny pred pobytom na slniečku. Aplikáciu pravidelne opakujte. Slnečnému žiareniu sa vyhýbajte medzi10.-15. hodinou.
Ak sa už spálite, pomôžu tieto metódy a prípravky:
- Chladivé obklady – postačí plátno a studená voda. Tiež môžete vyskúšať studený odvar pripravený z čierneho alebo zeleného čaju.
- Spálená koža vyžaduje hydratáciu. Ideálnou voľbou sú prípravky určené na starostlivosť po opaľovaní.
- Podľa rád našich babičiek možno pokladať na spálenú pokožku tvaroh, jogurt, kyslú smotanu, uhorku alebo srvátku.
- Nanášajte na pokožku špeciálne regeneračné krémy, ktoré obsahujú D-panthenol. K dostaniu sú telové mlieka alebo spreje. Účinným pomocníkom sú aj krémy s obsahom nechtíka lekárskeho, gélu z aloe vera alebo s vitamínom A.
- Telu dodávajte väčšie množstvo tekutín. Pri hojení spálenín má telo väčšiu potrebu vody.
- Ak sa vám na tele objavia pľuzgieriky, rozhodne ich neprepichujte.
- Pobudnite v tieni, slnečným lúčom sa vyhýbajte.
Zdroj: extrafit.cz