Popraskané kútiky úst dokážu poriadne skomplikovať život.
Ich príčinou je najčastejšie nedostatok zinku, železa a vitamínov radu B. Môže ich spôsobovať aj skrytá infekcia.
Akým spôsobom sa popraskaných kútikov čo najrýchlejšie zbavíte?
Dodajte svojmu telu vitamíny radu B: Zamerajte sa na riboflavín a kyselinu listovú
Popraskané kútiky úst sú na prvý pohľad banálnou záležitosťou, ktorá dokáže pekne znepríjemniť niekoľko dní. Aby ste sa zase mohli bezbolestne smiať, hovoriť alebo zívať, doplňte svojmu telu predovšetkým vitamíny radu B. A to najmä riboflavín (vitamín B2) a kyselinu listovú (vitamín B9).
Aby ste vitamíny skupiny B doplnili prirodzeným spôsobom, začnite jesť orechy (hlavne vlašské orechy a pistácie), jedzte celozrnné pečivo, do svojho jedálnička zaraďte listovú zeleninu, špenát, brokolicu, ružičkový kel, zelený hrach či paradajky. Z ovocia jedzte mango, avokádo, pomaranče, banány alebo čerešne. Konzumovať môžete tiež pečeň a ďalšie vnútornosti.
Vitamíny radu B môžete svojmu telu dodať aj vo forme doplnkov stravy. A to ideálne v pivovarských kvasniciach alebo klasickom B-komplexe.
Za popraskané kútiky môže aj nedostatok zinku a železa
Okrem vitamínov rady B by ste si mali pri popraskaných kútikoch dopriať aj intenzívnu kúru nabitú zinkom a železom. Má to jeden podstatný dôvod: Popraskané kútiky sú väčšinou spôsobené ako nedostatkom vitamínov radu B, tak práve nedostatkom zinku a železa.
Významným zdrojom železa sú pečeň, červené mäso, marhule, slivky, čučoriedky, listová zelenina, brokolica alebo sezamové semienka. Zinok naopak nájdete v orechoch, vaječnom žĺtku, pečeni, syroch, rybách aj strukovinách.
Zvýšte príjem tekutín a obmedzte svoje zlozvyky
Za popraskané kútiky často môže aj dehydratácia. Pri popraskaných kútikoch pite aspoň 1,5 litra čistej vody denne. Zabudnite rozhodne na alkohol, kávu a ďalšie kofeínové nápoje. Za popraskané kútiky môže aj fajčenie. Pokiaľ to ide, vyhnite sa mu.
Natierajte ich
Kútiky úst praskajú najradšej v zime, a to vplyvom studeného a suchého počasia. Preto je dôležité, aby ste svoje ústa niekoľkokrát za deň namazali vyživujúcim balzamom na pery alebo jelením lojom. Vytvoríte tým na perách ochrannú vrstvu, ktorá ich ochráni pred nepriazňou počasia.
Každý večer si navyše celé pery a najmä popraskané kútiky rovnomerne namažte medom. Med má antiseptické účinky, vďaka čomu ho môžete použiť na prírodnú liečbu popraskaných kútikov úst.
Porozmýšľajte, či nemáte alergiu na rúž alebo zubnú pastu
Uvedomte si, že na svoje pery a okolo nich nanášate rôzne druhy prípravkov. Čo ak sú popraskané kútiky práve alergickou reakciou na látky, ktoré tieto prípravky obsahujú? Ak vypozorujete, že po použití rúžu, balzamu či zubnej pasty budete mať na perách pocit podráždenia a svrbenia, prestaňte ich radšej používať.
Pri pretrvávajúcich problémoch navštívte lekára
Ak sa vám ale popraskané kútiky dlhodobo nehoja, je niečo zle. Popraskané kútiky totiž nemusia byť len banálnym zdravotným problémom, ale môžu poukazovať na oveľa vážnejšie ochorenie. Či už cukrovku, ochorenia obličiek, stomatologický problém alebo bakteriálnu infekciu.
Ak váš lekár bude mať podozrenie práve na infekciu, predpíše vám antibiotickú alebo antimykotickú mastičku, vďaka ktorej sa svojho problému za pár dní zbavíte. V prípade vážnejších ochorení už to bude beh na dlhú trať.