Nie je trávnik ako trávnik.
Možno viac pozornosti budete venovať okrasnému trávniku pred domom ako bežnému úžitkovému trávniku na záhrade.
No ani tu nechcete mať uprostred zelenej plochy suché miesta.
Stačí dodržiavať pár zásad…
Pravidelné kosenie je základ
Nedá sa určiť interval, ako často trávnik kosiť – rýchlosť jeho rastu určuje hlavne počasie. Na jar a v skorom lete zvyčajne viac prší, a keď prídu teplé dni, potom rastie „ako z vody“. V tom prípade musíte vziať kosačku do ruky aspoň raz týždenne. Pri častejšom kosení nebudete musieť tak často vysypávať zberný kôš, a tak vám sekanie vo finále zaberie menej času.
V auguste zvyčajne prichádzajú najväčšie horúčavy a prší málo, to trávnik už moc nerastie, a tak pokojne stačí pokosiť ho raz za dva týždne . Na jeseň zase jeho rast ustáva, a preto sa frekvencia kosenia znižuje.
Počas horúcich a suchých dní je lepšie nekosiť príliš nízko. S väčšou listovou plochou lepšie prijíma vlhkosť zo vzduchu a lepšie odolá extrémnemu počasiu.
Aj v letných horúčavach treba zalievať
Samozrejme všetko s mierou. Mať na záhrade trochu žltkastý trávnik síce nie je žiadna tragédia, ale nemal by bať dlho nepolievaný. Takže ak dlhšiu dobu neprší, radšej trávnik pokropte. Nie je potrebné kropiť dlho, stačí len zvlažiť, aby sa voda dostala k plytkým koreňom, a robiť tak častejšie.
Bola by totiž celkom škoda, keby nechať trávnik hnednúť. Potom už by ste ho dostávali naspäť „do formy“ dosť ťažko.
Bez hnojenia to nejde
Zelený a hustý trávnik potrebuje pravidelnú dávku živín. Ako často budete hnojiť, záleží na zvolenom hnojive – v prípade krátkodobých je vhodné pristúpiť k aplikácii až 7x za sezónu. Krátkodobé hnojivá v suchej forme použite pred dažďom, ktorý ich rýchlo rozpustí a prinesie živiny ku koreňom. V prípade hnojív s postupným uvoľňovaním stačí aplikácia 2-3x za sezónu.
Trávnikové hnojivá obsahujú päť základných prvkov – dusík, fosfor, draslík, horčík, vápnik a síru. Na jar by mali hnojivá obsahovať viac dusíka, ktorý má vplyv na podporu rastu a regenerácii. Na jeseň hnojte prípravkami s vyšším podielom draslíka, ktorý zvyšuje odolnosť voči chorobám, ale aj voči suchu alebo zimnému vymŕzaniu.
Hnojenie môže mať vplyv napríklad aj na výskyt machu v trávniku – zle udržiavaný, málo prevzdušňovaný a nehnojený trávnik bude horšie odolávať extrémnemu počasiu či prerastaniu machu. Pre jeho likvidáciu môžete zvoliť prípravky, ktoré trávniku dodajú živiny, ale súčasne ničia mach.
Nechajte ho nadýchnuť
Jedná sa o prevzdušnenie, ktoré by sa malo vykonávať dvakrát ročne – na jar a na jeseň. Pomocou ostrých nožov a bagrov vertikulátora vyrežete zmachovatelé a splstnatené čiastočky trávnika. Rovnako dôležité je dôkladne uvoľnenú plsť vyhrabať.
Trávna plocha sa tak očistí od machu, stariny, cudzopasných húb a rozkladajúcich sa zvyškov rastlín, ktoré by rašiacu trávu dusili a sťažovali jej rast. Spolu s tým sa trávne korienky jemne narežú, a tým sa naštartuje rozrastanie trávnika. Vďaka prevzdušneniu sa ku korienkom dostanú ľahšie živiny, svetlo, voda aj vzduch a trávnik môže lepšie prospievať. Vertikulácia navyše funguje aj ako prevencia pred vznikom hubovitých chorôb a machu v trávniku.
Bezprostredne po prevzdušnení nebude trávnik vyzerať veľmi pekne, ale rýchlo sa zapojí a zhustne.