Ako na obrie buľvy zeleru? Skúsená záhradníčka vám prezradí svoje tajné fígle

Zdieľať
obrie buľvy zeleru
Ako na obrie buľvy zeleru? Skúsená záhradníčka vám prezradí svoje tajné fígle Foto: depositphotos.com

Pestujete zeler? A ak nie, nechceli by ste jeho pestovanie vyskúšať? V niekoľkých málo minulých rokoch bol doslova znovuobjavený nielen ako skvelá zelenina, ale aj ako ideálna potravina pre redukčný jedálniček. Naučte sa ho pestovať a objavte vynikajúce zelerové recepty.

Zeler v našich záhradkách

S zelerom – ako ho poznáme my – sa nestretneme všade. Je skôr typický pre nás a našich susedov. Je to nie príliš často používaná koreňová zelenina, hoci je úplne vynikajúcou potravinou, ktorá sa môže hodiť aj pri snahe o chudnutie. Napomáha zažívaniu, ale je to aj prírodné afrodiziakum, ktoré poznali Egypťania, Gréci aj Rimania. Pestovanie zeleru nie je vôbec nijako náročné.

Pani Lena zo Života v súlade prezradí svoje tri typy, ako vypestovať naozaj veľké buľvy zeleru.

Zelerová buľva

Zeler je u nás obľúbenou koreňovou zeleninou, ktorú by ste inde vo svete len márne hľadali. Neplatí to samozrejme všade. Naši európski susedia a niektoré ďalšie krajiny tiež pestujú a používajú zeler v kuchyni, ale pestovanie buľvy zeleru je skutočne takmer raritou, rovnako ako koreňové petržleny. Keď sa preto rozhodnete, že pripravíte na dovolenke cudzokrajným priateľom sviečkovú, môžete ľahko zistiť, že to nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Väčšinou sa stretnete len s stopkovým zelerom a hladkou listovou petržlenovou vňaťou. Majú síce podobné chute, ale len ťažko z nich vyrobíte sviečkovú ako od mamičky.

Pokračujte na ďalšej strane

Čo so zelerom?

Zeler sa však zďaleka nehodí len do u nás tak obľúbenej, sviečkovej. Je to zelenina, ktorá je v posledných rokoch pre svoje blahodárne účinky na naše zdravie veľmi cenená. Ako každá zelenina aj zeler obsahuje množstvo vitamínu a minerálov. Medzi tie najvýznamnejšie rozhodne patria vitamíny K, C a B6. Z minerálov sú to draslík, železo a vápnik, dôležité sú však aj antioxidanty. Zeler je aj potravinou obsahujúcou len minimum kalórií.

S trochou šikovnosti sa dá zaradiť do jedálnička v podobe zelerových vyprážaných hranoliek, zelerového pyré alebo krémovej polievky. Tá môže byť vďaka jemne rozmixovanému zeleru aj úplne bez smotany. O niečo atypickejšie, ale veľmi zaujímavé, je použitie zeleru v zeleninových šalátoch, hodí sa k mäsám a syrom. Z zeleru môžete pripraviť chutnú nátierku s jablkami a mrkvou.

Zeler je aj ústrednou surovinou v recepte, ktorému bude čoskoro 100 rokov. Vtedy Arthur Francois Dumont predstavil v ženevskom Café de Paris pečený zelerový steak. Podľa tejto reštaurácie bol chod tiež pomenovaný. Ak sa s ním na nejakom menu stretnete, vedzte, že ide o veľké pečené plátky zeleru preliate omáčkou vyrobené z množstva byliniek. Patrí medzi ne estragón, petržlenová vňať, tymián, kajenské korenie aj troška kapary a karí. Omáčka dodá plátkom zeleniny šmrnc a tak je z obyčajného zeleninového pokrmu vyhlásená delikatesa.

Zdroj: thehappyfoodie.co.ukcs.wikipedia.org

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané