Ako na nepríjemné kurie oká?

Zdieľať
Kurie oko

Kurie oko sa často objaví, keď to najmenej čakáte, a dokáže pekne znepríjemniť chôdzu. Tieto nepríjemné a boľavé výstupky na koži nôh trápi najmä ženy.

Kurie oko
https://www.gettyimages.com/

Kožný výstupok žltej či žltošedej farby zvaný kurie oko môže byť veľký až 1 cm. Objavuje sa najčastejšie na chodidlách, na priehlavku, najmä na kĺboch ​​a vystupujúcich kostiach, niekedy aj medzi prstami. Často býva dosť bolestivé.

Komu hrozí?
Vyskytuje sa najmä nosením nevhodnej obuvi, hlavne úzkej, vysokými podpätkami, a obuvi , ktorá tlačí a otiera kožu. Medzi ohrozených patria aj starší ľudia, ktorých koža stráca pružnosť a tukové „vankúšiky“, tí, ktorí trávia veľa času postojačky, ľudia s plochými nohami, kladivkovými prstami, vybočeným palcami alebo artritídou.

Obvykle stačí navštíviť pedikérku, ktorá kurie oko zreže žiletkou a prelepí náplasťou na kurie oká. Tá obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá rozpúšťa keratínový povlak, z ktorého sa kurie oko a jeho okolie skladá. Tiež je možné nechať si ho odstrániť pomocou lasera, to je ale trochu bolestivé.

Pokiaľ ale trpíte cukrovkou, ťažkosťami s krvným obehom alebo krehkou kožou, poraďte sa najskôr s lekárom.

Toho by ste mali navštíviť aj v prípade, že kurie oko vykazuje známky infekcie – zhoršujúce sa bolestivosť, hnis, opuch alebo začervenanie.

Domáce ošetrenie

Ak máte šikovné ruky, poradíte si s kurím okom i doma. Použite gélové náplaste z lekárne, ktoré zmäkčia tvrdú kožu a po teplom kúpeli potom môžete kurie oko „vydlabnúť“. Urobte to ale opatrne, nešetrný prístup by mohol spôsobiť krvácanie a infekciu. Môžete si tiež urobiť obklad z cibule a octu.

Plátok cibule niekoľko hodín máčajte v octe a večer ho pripevnite náplasťou alebo obväzom k postihnutému miestu. Ráno si nohy dôkladne umyte. Postup opakujte každý večer, kým sa jadro kurieho oka nevylúpne.

Počkajte, až kurie oko zbelie, a potom odumretú kožu opatrne odstráňte ostrým nožíkom alebo žiletkou, miesto osušte a prelepte náplasťou na kurie oká.

Základom je samozrejme pravidelná starostlivosť o nohy – pedikúra, a to ako domáca, tak profesionálna. Aspoň raz týždenne ponorte večer nohy na 10 minút do teplej kúpele, ktorá ich zmäkčí; môžete pridať aj kúpeľovú soľ. Potom opatrne obrusujte tvrdú kožu na chodidlách kvalitnou pemzou, nohy osušte a premažte hydratačným krémom.

Ideálne ich natrite silnou vrstvou krému, navlečte si ponožky a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno bude koža krásne jemná a kurie oko nedostane šancu. Najlepšou prevenciou je nosenie vhodnej, pohodlnej a padnúcej obuvi. Vyhnite sa tiež noseniu ponožiek či pančúch zo syntetických nepriedušných materiálov.

Iste neuškodí ani nosenie mäkkých vložiek v topánkach alebo ďalších ortopedických ochranných pomôcok, ako sú gélové polovložky, chrániče palce či malíčku a ďalšie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané