Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako na najkrajší a kvalitný trávnik? Váš trávnik môže byť zase pýchou záhrady

reklama:
trávnik
Ako na najkrajší a kvalitný trávnik? Váš trávnik môže byť zase pýchou záhradyFoto: www.gettyimages.com

Trávnik je témou hovorov záhradníkov i susedov, dôvodom pre závisť, ale tiež zdrojom starostí, keď nevyzerá podľa predstáv. Ako dať do poriadku stredobod záhrady a čo robiť, aby bol trávnik hustý a krásne zelený? Pripraviť včas trávnik ešte možné je, ale je nutné sa riadiť osvedčenými radami. Profíci totiž vedia, že oživiť trávnik je možné už počas jedného týždňa, stačí vedieť ako!

Nevýrazný trávnik

V starostlivosti o záhradu hrá trávnik jednu z najhlavnejších rolí, je jasné, že potrebuje celoročnú starostlivosť, aby vyzeral v letnej sezóne čo najlepšie. Najčastejšími problémami sú nevýrazná farba, uschnuté steblá, ale miesta alebo dokonca holé kruhy bez rastliniek. Môže sa jednať o nedostatočnú starostlivosť, ale aj vplyv nadmernej záťaže. Problémom môže byť tiež nedokonalé zloženie pôdy a nedostatok potrebných výživných látok a za nevzhľadnou plochou môžu stáť bezpochyby plesne alebo rôzni škodcovia.

Bicykle bez trávy

Objavilo sa na trávniku ohraničené koleso alebo miesto, ktoré zožltlo? Toto poškodenie vzniká často po odumretí rastlín, ktoré nemali prístup k svetlu. Typicky sa jedná o priestor, kde bol položený bazén, sud alebo iná nádoba, ktorá znemožnila prísun slnečných lúčov a rastliny odumreli. V prípade, že je to možné, je nutné presúvať bazény alebo nafukovací bazén každé dva dni a trávu vždy prehrabať hrabľami, zaliať a prípadne dosiať novými semenami.

Vertikutácia, hnojenie a siatie

Je možné, že nádoba bola na danom mieste natoľko dlho, že rastliny už nemajú schopnosť regenerácie. V takom okamihu sa musí pristúpiť k odstráneniu uhnitých rastlinných zvyškov, buriny a machu, vertikutátorom prerezať vrchnú vrstvu pôdy a oživiť zvyšky trávy. Následne profesionáli odporúčajú miesto riadne zahnojiť minerálnymi hnojivami a preosiať. Sejba sa musí vykonávať intenzívne, k tomu sa musí oblasť pravidelne zalievať, pokojne každé dve hodiny. Po týždni je možné očakávať prvé známky obnovy, po dvoch až troch týždňoch je tráva už pekne zelená.

Odstránenie buriny

Rastliny trávy sú ako všetky ostatné a pre svoj rast potrebujú dostatok živín aj možnosť nerušeného rastu, preto sa musia z trávnika buriny a mach pravidelne odstraňovať. Väčšie burinové rastliny je nutné vykopnúť kopáčikom alebo vyrýpnuť murárskou lyžicou, následne miesto dosiať trávou. A jedna rada na záver, trávnik sa musí počas vegetačného obdobia kosiť čo najčastejšie, pri kosení každé štyri dni sa podporí rast, steblá budú hustejšie a zdravšie. Samozrejme pravidelné kosenie trávnika dodá ploche sýto zelenú farbu, ktorú budú závidieť aj susedia.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 30. júna 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.