Trápi vás často bolesť v hrdle, nádcha, prechladnutie alebo mávate problémy s hlasivkami, akonáhle sa na jeseň ochladí alebo na jar trochu oteplí? Postupné zmeny teplôt a vlhkosti vzduchu majú špecifický vplyv na šírenie baktérií a plesní, ktoré sa usadzujú na dýchacích cestách a môžu tak spôsobovať veľké nepríjemnosti. Existuje však jeden prostriedok, ktorý vám od nich môže účinne uľaviť.
Éterický olej zo smrekového ihličia – v čom sú jeho výhody
Hoci sa jedná o overený a lekárskou praxou preverený prostriedok pomáhajúci čistiť dýchacie cesty, nie je v súčasnej dobe éterický olej zo smrekového ihličia používaný tak často, ako by mohol. Jedná sa o prípravok, ktorý obsahuje až 35 biologicky aktívnych látok s protizápalových a antibakteriálnym účinkom. Pri dýchacích ťažkostiach sa aplikuje ako olej na potretie krku, hrudníka a chrbta, alebo sa pridáva do inhalačných zmesí. Pri nádche je možné ho tiež pridávať do kvapiek do nosa.
Ako na jednotlivé neduhy
Ak vás trápi silný kašeľ, prechladnutie, ale aj nespavosť alebo plesne na nohách, použite niektorý z nasledujúcich receptov. Olej nie je vhodný pre malé deti a tehotné ženy a pacientov s bronchitídou.
Silný kašeľ
Pri silnom kašli aplikujte esenciálny olej zo smrekového ihličia v množstve 3-5 kvapiek na koreň jazyka. Kašeľ by sa mal zmierniť už v priebehu pár dní.
Prechladnutie
V prípade prechladnutia si pripravte olej k naneseniu na vonkajšej časti tela dýchacích ciest – hrudník, krk a chrbát. Zmes si pripravíte z 50 kvapiek esenciálneho oleja zo smrekového ihličia a 50 ml kokosového alebo olivového oleja.
Nespavosť
Ak trpíte nespavosťou, pripravte si vodný kúpeľ s 5 kvapkami smrekového oleja. V kúpeli v pokoji ležte 10-15 minút a opakujte ju každé dva dni. Olej pôsobí ukľudňujúcim efektom a napomáha pokojnému spánku.
Pleseň nôh
Ak máte pleseň na chodidlách alebo nechtoch na nohách, ošetrite ich vatovým tampónom namočeným v smrekovom oleji. Ten priložte na postihnuté miesta a nechajte ich pôsobiť 15 minút.